Veda a výskum

Kedy sa začalo v spoločnosti používať ópium? Odpoveď sa ukrývala v starovekej nádobe

V 14. storočí pred Kristom hrala táto omamná látka dôležitú úlohu pri rôznych rituáloch.

Nový výskum z Tel Aviv University v spolupráci s ďalšími vedeckými inštitúciami objavili najstarší dôkaz o používaní psychoaktívnych drog na svete, konkrétne ópia. V keramických nádobách objavených na archeologickom nálezisku Tel Yehud našli zvyšky tejto omamnej látky, informuje portál Friendsofiaa.

Objav sa datuje do 14. storočia pred Kristom a našli ho na hroboch na území dávneho Kanaánu. Predpokladá sa, že ópium ľudia používali počas pohrebných rituálov. Nálezom nádob sa zároveň potvrdzujú historické texty a vedecké hypotézy, podľa ktorých obchod s ópiom zohrával významnú úlohu na blízkom východe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hroby pochádzajú z neskorej doby bronzovej a našli v nich dary, ktoré mali sprevádzať zosnulých na ceste posmrtným životom. Okrem keramiky našli vedci aj niekoľko nádob, ktoré boli podľa všetkého vyrobené na Cypre. Tieto nádoby majú tvar uzatvoreného makového kvetu. Už v 19. storočí, kedy nádoby objavili, sa predpokladalo, že slúžili na uskladnenie omamných látok, špecificky ópia. Až tento rok ale vedci vykonali chemickú analýzu organických látok a túto hypotézu potvrdili. Zároveň je to prvýkrát, čo vedci objavili stopy ópia v keramickej nádobe.

„Vykopávky na archeologickom nálezisku Tel Yehud objavili hroby od 18. do 13. storočia pred Kristom. V nich boli pochovaní dospelí ľudia oboch pohlaví. V hroboch sa nachádzali nádoby, v ktorých sa nachádzalo jedlo, či iné predmety, používané počas rituálov,“ vysvetľuje Ron Be’eri, z Izraelského pamiatkového úradu.

Pohrebné rituály

Zosnulým venovali najbližší jedlo alebo pitie, ktoré buď umiestnili do nádob, alebo ich skonzumovali nad hrobom najbližšieho. Bežnými boli hostiny, ktorých sa podľa tradície zúčastnil aj zosnulí. Archeológovia predpokladajú, že počas hostiny sa mohlo požívať aj ópium. Rodina sa mohla pokúsiť vyvolať ducha zosnulého pomocou omamných látok. Zároveň však mohli opiát položiť do hrobu, aby sa duchovi ľahšie vracalo medzi živých, alebo aby mu uľahčili cestu do posmrtného života.

„Toto je jediná psychoaktívna droga, akú sme objavili na území dávneho Levantu počas neskorej doby bronzovej. V roku 2020 vedci objavili zvyšky marihuany na oltári v Tel Arad, no táto vzorka sa datovala do doby železnej,“ vysvetľuje Vanessa Linares z Tel Aviv University.

Vedci priznávajú, že presnú úlohu ópia pri obradoch nepoznajú, možných je niekoľko rôznych interpretácií. Objav tejto látky však odhaľuje obchod z ópiom, ktorý v tejto dobe výrazne formoval kultúru. Mak potrebný na výrobu tohto opiátu rástol v Malej Ázii na území dnešného Turecka, no keramika pochádzala z Cypru.

Ópium teda previezli z Turecka cez Cyprus a nakoniec skončilo v Tel Yehude. Aj to naznačuje, aké bolo v starovekej spoločnosti ópium dôležité. Obyvatelia dávneho Kanaánu považovali za dôležité uspokojiť potreby zosnulých pomocou rôznych rituálov. Verili, že na oplátku duchovia ochránia ich a aj ďalších príbuzných.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close