Apple už čoskoro umožní inštaláciu aplikácií mimo App Store: Príležitosti sa chytajú už prvé obchody s aplikáciami

Prvý obchod s aplikáciami chce využiť nový európsky zákon. Ten má prinútiť Apple, aby umožnil inštaláciu aplikácií mimo App Store.

app store apple
Zdroj: BigTunaOnline / shutterstock.com

Ešte minulý rok, teda 1. novembra 2022 prišiel do platnosti nový zákon s názvom Digital Markets Act. Tento zákon má v rámci Európskej únie upravovať praktiky veľkých spoločností tak, aby bol trh viac férový a upravený na súťaž medzi nimi. Azda najviac pritom Digital Markets Act zasiahne spoločnosť Apple, ktorá dlhodobo pracovala v uzatvorenom ekosystéme. Už 5. marca 2024 však skončí prechodná doba na to, aby sa výrobcovia a spoločnosti prispôsobili zákonu DMA. Aj americký gigant tak bude musieť do tejto doby viacero vecí zmeniť. Jednou zo zmien má byť umožnenie používateľom iPhonov či iPadov inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán, nie len z App Store. A ako nás informuje portál andro4all.com, prvé obchody sa už na túto zmenu pripravujú.

Setapp má byť jedným z prvých neoficiálnych obchodov pre iOS

Ak ste sa niekedy pokúsili nainštalovať si aplikáciu z neoficiálneho zdroja v rámci systému iOS, tak ste pravdepodobne narazili na stopku. Operačný systém pre iPhony od spoločnosti Apple totiž neakceptuje žiadne aplikácie, ktoré nepochádzajú z App Store, čo sa už o pár mesiacov má zmeniť. Naopak počítače od Applu so systémom macOS ponúkajú možnosť inštalácie takýchto aplikácií, pričom využiť môžeme napríklad obchod Setapp. A práve tento obchod má mieriť aj do zariadení so systémom iOS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V prípade Setapp má ísť o jeden z prvých obchodov pre systém iOS, ktorý má konkurovať obchodu App Store. Po tom, čo Apple umožní inštaláciu aplikácií aj mimo App Store očakávame, že sa takýchto obchodov objaví viac. Používatelia na túto možnosť už predsa dlho čakali a čím skôr tieto obchody budú k dispozícii, tým viac fanúšikov si pravdepodobne nájdu. Setapp je však overeným zdrojom, ktorý už dlhšiu dobu ponúka aplikácie pre macOS, no má predsa jednu nevýhodu. Na to, aby sme ho mohli využívať, si musíme zakúpiť prístup.

Apple zatiaľ možnosť inštalácie aplikácií mimo App Store nepotvrdil

Ako sme už vyššie spomenuli, Apple by sa mal novému zákonu prispôsobiť do 5. marca budúceho roka. V tom čase by už používatelia mali mať možnosť inštalácie aplikácií aj mimo App Store, ktorý je oficiálnym obchodom pre iOS aj iPadOS. Kým však Digital Markets Act príde do účinnosti, americký gigant bude môcť vymyslieť spôsob, ako aj toto nariadenie obísť. Ako totiž určite viete, Apple je majstrom v obchádzaní európskych regulácií rovnako ako aj v prípade zavádzania USB-C konektora. Podľa posledných informácií tak nové iPhony získajú USB-C konektor. Háčik bude ale v tom, že pri neoriginálnom kábli sa nám nabíjanie výraznejšie spomalí.

Využili by ste možnosť inštalácie mimo App Store vo vašom iPhone? A ak máte Android, inštalujete si aplikácie mimo Obchod Play? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre