ANDROIDAppleSpravodajstvo

Akým spôsobom zasiahne Digital Markets Act do našich smartfónov? Tieto zmeny sa budú týkať aj vás!

Digital Markets Act môže zmeniť spôsob, akým využívame smartfóny. Do platnosti príde už o pár dní, takéto budú zmeny.

V rámci regulácií Európskou úniou do smartfónov a inej elektroniky sme sa okrem povinného zavedenia USB-C konektora mohli stretnúť aj s významnejšou zmenou. Nebude však zasahovať do hardvéru smartfónov, no skôr do jeho softvérovej stránky a upresní, čo všetko si budú môcť výrobcovia a veľkí vývojári dovoliť. Táto regulácia sa bude označovať ako Digital Markets Act a do platnosti príde už o pár týždňov, konkrétne 2. mája 2023. Zmeny v smartfónoch však uvidíme pravdepodobne až o niekoľko mesiacov. Prvé plody tejto regulácie by sme ale mali zaznamenať začiatkom roka 2024. O aké zmeny v rámci regulácie s označením DMA pôjde? Aj na to sa teraz pozrieme spoločne.

Digital Markets Act príde do platnosti už o pár dní

Koniec apríla je za dverami a s ním aj možnosť monopolného fungovania veľkých spoločností. Nikoho totiž neprekvapí, že spoločnosti ako Google a Apple vo svojich zariadeniach a v rámci svojich operačných systémov preferujú práve svoje aplikácie a služby. Tomu by však malo byť koniec, keďže Digital Markets Act bude podporovať rovnocenné fungovanie spoločností na trhu a umožní, aby si používatelia vybrali, akú službu chcú využívať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi 13 Lite displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj keď by sa mohlo zdať, že najviac problémov bude mať Apple, nie je to úplne tak. Digital Markets Act bude znamenať napríklad to, že Apple bude musieť do svojich zariadení umožniť inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán. Rovnako však ani Google už nebude môcť propagovať svoje služby ako jediné v rámci systému Android. Bude tak musieť ponúkať aj alternatívy. DMA tak zmení spôsob bežného fungovania v smartfóne a umožní používateľom výrazne väčšiu slobodu.

Čo všetko sa zmení?

Digital Markets Act ako regulácia zo strany EÚ výrazne ovplyvní bežný chod smartfónov. Zo zdanlivo neškodnej regulácie však vyplýva viacero obmedzení pre veľké spoločnosti, akými je aj Google a Apple. Hlavné body v oblasti zmien si však teraz odprezentujeme spoločne. Veľké spoločnosti pritom budú musieť:

  • Umožniť používateľom jednoducho odinštalovať predinštalované aplikácie alebo zmeniť predvolené nastavenia operačných systémov, virtuálnych asistentov alebo webových prehliadačov.
  • Povoliť koncovým používateľom inštalovať aplikácie tretích strán alebo obchody s aplikáciami, ktoré používajú operačný systém veľkej spoločnosti alebo s ním spolupracujú.
  • Umožniť používateľom odhlásiť sa zo služieb základnej platformy veľkej spoločnosti rovnako jednoducho, ako si ich predplatia.
  • Umožniť tretím stranám spolupracovať s vlastnými službami spoločností.
  • Poskytnúť spoločnostiam, ktoré inzerujú na svojej platforme, prístup k nástrojom na meranie výkonu. veľkej spoločnosti a k informáciám potrebným pre inzerentov a vydavateľov na vykonanie vlastného nezávislého overenia svojich reklám hostených veľkou spoločnosti.
  • Umožniť podnikovým používateľom propagovať ich ponuky a uzatvárať zmluvy so svojimi zákazníkmi mimo platformy veľkej spoločnosti.
  • Poskytnúť podnikovým používateľom prístup k údajom generovaným ich činnosťou na platforme veľkej spoločnosti.

Regulácií, ktoré Digital Markets Act prinesie, však môže byť viac. Veľké spoločnosti napríklad nesmú pretláčať a propagovať svoje aplikácie ako jediné možnosti pre využívanie niektorých služieb. Čo sa však najviac dotkne používateľov bude možnosť odinštalovania bloatware a využívania obchodov tretích strán.

Ak by ste mohli, aké aplikácie by ste si z telefónu odinštalovali? A využili by ste možnosť inštalácie aplikácie z obchodu mimo Google Play alebo App Store? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close