Apple sa podarilo „zlomiť“. Toto je prvý alternatívny obchod s aplikáciami pre iPhone telefóny

Do iPhonov postupne prichádzajú alternatívne obchody s aplikáciami. Prvým z nich je AltStore PAL, kde nájdete aplikácie, ktoré v AppStore neboli.

app store apple
Zdroj: BigTunaOnline / shutterstock.com

V Európskej únii už začal platiť Zákon o digitálnych trhoch, čo znamená, že mnohí veľký hráči sa musia podriadiť novým pravidlám okolo toho, ako budú prevádzkovať svoje služby. Medzi dotknutými stranami je samozrejme aj Apple, ktorá okrem iného musela otvoriť svoj operačný systém iOS alternatívnym obchodom s aplikáciami.  

Takzvaný sideloading je niečo, z čoho mohli užívatelia Androidu aj napriek rizikám ťažiť už roky. Pre Apple smartfóny ide však o novinku, no netrvalo dlho a už sa objavili prvé obchody s aplikáciami od tretích strán. Jedným z nich je AltStore PAL, ktorý si už môžete od dnes stiahnuť. Ako informuje portál vývojára, Rileytestut, ide o open-source aplikáciu, ktorá je určená nezávislým vývojárom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

AltStore PAL adresuje všetky problémy, ktoré trápili vývojárov na pôvodnom AppStore už niekoľko rokov. Ak si stiahnete tento obchod, zatiaľ máte k dispozícii len dve aplikácie, obe vytvorené autorom tohto obchodu. Prvou aplikáciou je Delta, emulátor klasickej Nintendo konzoly, ktorá vám dovoľuje zahrať si na iPhone všetky klasické videohry. Druhou aplikáciou je Clip, nástenka, ktorá funguje aj na pozadí.  

Aplikáciu Delta si môžete stiahnuť bezplatne a nenájdete v nej žiadnu reklamu. Aplikácia Clip vás ale bude stáť symbolické euro. Ak vás aplikácia zaujala a máte verziu operačného systému iOS 17.4 alebo vyššiu, alternatívny obchod s aplikáciami si môžete stiahnuť priamo z oficiálnej webovej stránky.  

Aplikácie si sami vyberáte

AltStore PAL je novou verziou obchodu AltStore, ktorý funguje už takmer 5 rokov. Všetky aplikácie na AltStore sú hostené priamo vývojármi. Ak sa chce aplikácia na tento alternatívny obchod dostať, najprv ju musí autorizovať Apple. Následne môžu vývojári stiahnuť ADP súbor aplikácie a nahrať ho na vlastný server. Následne musí vývojár vytvoriť “zdroj” pre aplikáciu, čo je JSON súbor obsahujúci základné metadáta aplikácie nahranej na verejnú URL. Užívateľ si potom zdroj pridá do aplikácie a až následne sa mu zobrazí na stiahnutie 

Zdroje sú základom dizajnu AltStore, pretože umožňujú aplikácii ostať kompletne decentralizovanou. Znamená to, že užívateľ nemá k dispozícii centrálnu databázu aplikácií. Namiesto toho mu v AltStore PAL ukáže len tie aplikácie, ktoré si sám pridal cez zdroje.  

“AltStore nie je až tak obchodom s aplikáciami ako lepším nástrojom na sideloading aplikácií, ktorý automaticky užívateľa upozorní, ak má aplikácia aktualizáciu,” píše vývojár aplikácie.  

Na AltStore nájdete aplikácie rôzneho druhu. Táto platforma však pomôže hlavne menším indie aplikáciám, ktoré nemohli existovať kvôli pravidlám AppStore. Existuje množstvo prípadov, kedy neškodné aplikácie neprešli cez pravidlá AppStore kvôli nejakému dôvodu.  

Na tomto obchode sa objavia aj platené aplikácie, no platba funguje cez Patreon. Znamená to, že užívatelia môžu zaplatiť za aplikáciu koľko uznajú za vhodné, aby ku nej získali prístup.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre