Pred Apple sa len tak neschováte: Vedcov šokovalo, aké ťažké je chrániť si súkromie

Apple produkty majú mimoriadne komplikovaný proces na vypnutie sledovania užívateľov.

Chrániť si súkromie pred Apple je ťažšie, než sa môže zdať
Zdroj: Unsplash (Kenny Eliason), Pixabay (madartzgraphics), Wikimedia (Apple), Úprava: Vosveteit.sk

Väčšina z nás sa už zmierila s tým, že ak používame smartfóny a internet, veľké spoločnosti zbierajú o nás určité množstvo dát. Užívatelia si môžu prispôsobiť nastavenia súkromia. Ako ale vysvetľujú vedci z Aalto University, v prípade Apple to nie je vôbec také jednoduché, ako sa môže zdať.

V rámci výskumu sa lepšie pozreli na nastavenia súkromia v prípade predinštalovaných Apple aplikácií. Sledovali aplikácie na smartfóne, tablete alebo počítači. Štúdia sa zamerala na osem aplikácií, Safari, Siri, Zdieľanie s rodinou, iMessage, FaceTime, služby zdieľania polohy, Find My a Touch ID. V rámci týchto aplikácií hľadali všetky verejne dostupné informácie spojené so súkromím. Krehkosť ochrany súkromia zarazila aj autorov štúdie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Sústredili sme sa na aplikácie, ktoré sú základnou súčasťou Apple ekosystému. Zistili sme, že spôsob, akým je navrhnuté užívateľské rozhranie nedáva užívateľom takmer žiadnu predstavu o tom, čo sa deje. Povedzme že máte možnosť vypnúť Siri. To však vypne len hlasové ovládanie. Na pozadí Siri stále zbiera vaše dáta. Dá sa to vypnúť, no na to potrebujete chápať, ako a v nastaveniach špecificky zmeniť určité nastavenia,” vysvetľuje Janne Lindqvist, jeden z autorov štúdie.  

V praxi má užívateľ moc zabrániť zbieraniu dát. To si vyžaduje expertnú znalosť nastavení a užívateľ to musí urobiť pre každú aplikáciu zvlášť. Autori zároveň vytýkajú to, že online inštrukcie na obmedzenie prístupu k dátam sú mimoriadne mätúce a zložité. Tieto návody nemajú jasne uvedené to, či užívateľ musí vojsť do centrálnych nastavení, nastavení aplikácie alebo oboch. K tomu tieto inštrukcie nevysvetľujú všetky potrebné kroky k vypnutiu zberu dát. Nevysvetľujú ani ako Apple dáta spracúva. 

Dobrovoľníci skúšali zmeniť nastavenia

Ďalší krok predstavoval experimentálne dokazovanie zložitosti týchto nastavení. Výskumníci jednoducho naverbovali niekoľko dobrovoľníkov. Povedali im, aby skúsili zmeniť nastavenia. Ukázalo sa, že dobrovoľníci a majitelia Apple zariadení nedokázali zabrániť žiadnej aplikácií, aby o nich zdieľala dáta s inými aplikáciami alebo poskytovateľom internetu.  

Hrabanie sa v nastaveniach zároveň zabralo veľa času. Vedci postrehli aj to, že ak aj užívateľ uspeje, nedostane žiadnu spätnú väzbu o tom, že uspel. To môže viesť k zmäteniu a náhodnému meneniu nastavení bez najmenšej predstavy o tom, či urobili dosť na to, aby si chránili svoje súkromie.  

Autori štúdie zároveň vysvetľujú, že užívatelia nemajú šancu dozvedieť sa z verejne dostupných dokumentov, čo všetko robí Apple s ich dátami.  

“Môžeme sa domnievať, že zozbierané dáta poslúžia na trénovanie umelej inteligencie a poskytnutie užívateľom personalizovaný zážitok,” tvrdí Lindqvist.  

Zároveň podotýka, že užívatelia sú zvyknutí na interakciu naprieč niekoľkými zariadeniami, vďaka čomu nie je jednoduché sa vrátiť späť do čias, kedy sa dáta zbierali v oveľa menšej miere. Apple by však mohla svojich zákazníkov o niečo lepšie informovať o tom, čo sa všetko zbiera a na čo sa to používa.  

Majitelia Apple zariadení v Európskej únii dostávajú so Zákonom o digitálnych trhoch voľnejšiu ruku v nastavovaní si predvolených aplikácií. To môže pomôcť lepšie chrániť ich súkromie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre