Apple konečne prezradil, či trik s miskou ryže môže zachrániť váš utopený iPhone. Väčšina z nás žila dlho v mylnej predstave

Trik s ryžou existuje približne tak dlho ako mobily, no môže skôr uškodiť, namiesto toho, aby pomohol.

smartfon a ryza_titulka (2)
Zdroj: Atlantist Studio / Shutterstock.com

Rada, stará ako ľudstvo samo, znie: Ak sa vám namočí mobil, dajte ho na noc do ryže a máte veľkú šancu na to, aby ste ho zachránili. Mnohí to vyskúšali, niektorí dokázali svoje zariadenie zachrániť, iní nie. Táto rada však vychádza z teórie, že ryža vytiahne zo zariadenia vodu ešte skôr, ako stihne skratovať interné komponenty. Je ale tomu skutočne tak? 

Tí ktorí to vyskúšali prisahajú, že to funguje, no vedci nie sú až tak presvedčení. Tvrdia, že ryža v skutočnosti nevysuší váš premočený smartfón, práve naopak, mohla by vysúšanie predĺžiť a tým zvýšiť riziko, že sa vaše zariadenie nenávratne poškodí. Rovnakého názoru sa drží aj spoločnosť Apple, ktorá vo svojom najnovšom manuáli jasne uviedla, aby ste trik s ryžou na iPhonoch neskúšali, všimol si portál Macworld.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Apple argumentuje tým, že umiestnením iPhonu do ryže majitelia riskujú, že sa im do zariadenia dostanú drobné častice ryže a tie ho môžu poškodiť. Okrem toho varuje, aby sa užívatelia nepokúšali smartfón vysušiť pomocou externého tepelného zdroja (napríklad fénu, mikrovlnky,..), stlačeným vzduchom alebo vložením cudzieho objektu do nabíjacieho portu, akým môže byť vatová tyčinka alebo papierová utierka.  

Takto vysušíte premočený iPhone

Lenže čo robiť v prípade, že sa náš iPhone zatopí? V manuáli ponúka spoločnosť návod ako postupovať. Ako prvé by ste mali jemne poťukať s iPhonom o dlaň tak, aby mohla cez nabíjací port vytiecť prebytočná tekutina. Následne nechajte smartfón na suchom mieste s prúdením vzduchu. Najprv stačí počkať približne 30 minút. Potom pripojte iPhone na nabíjačku. Ak sa vám zobrazí varovanie, znamená to, že v zariadení ešte zostala voda.  

Ak by ste dostali varovanie, opäť nechajte iPhone vysušiť. Kompletné vysušenie môže trvať až 24 hodín. Počas tejto doby môžete skúsiť zariadenie opäť pripojiť na nabíjačku. Rovnako platí, že ak sa vám ukáže varovanie, zariadenie ešte nie je úplne suché a musíte počkať dlhšie.  

„Ak sa upozornenie zobrazí znova, v konektore alebo pod kolíkmi kábla je stále tekutina. Nechajte svoj iPhone na suchom mieste s prúdením vzduchu až jeden deň.“, vysvetľuje gigant.

Môže sa však stať, že sa vám varovanie nezobrazí, no iPhone sa nezačne nabíjať. V takomto prípade odpojte mobil z adaptéru, následne odpojte kábel od nabíjačky a ako posledné odpojte nabíjačku zo zásuvky. Opätovne ich pripojte a skúste nabiť iPhone znovu.  

Apple zároveň informuje, že iPhony by mali zvládnuť ponorenie až do hĺbky jedného metra a to na minimálne 30 minút už od iPhone 12. Šance teda sú, že takýto problém nebudete musieť riešiť. Ak by sa však predsa len stalo, že sa vám do zariadenia dostala voda, pamätajte na to, aby ste dnes už známy ryžový trik neskúšali. Nielenže tým budete riskovať poškodenie smartfónu, no položiť iPhone na suché miesto a nechať ho “oddychovať” je predsa len jednoduchšie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre