Skutočne vám pomôže ryža, keď vám spadne smartfón do vody? Čo by ste mali spraviť a čomu sa vyhnúť?!

Čo máte robiť, ak vám spadol mobil do vody? Je dobré riešenie dať ho do ryže? Čo odporúčajú robiť s mokrým mobilom odborníci?

smartfon a ryza_titulka (2)
Zdroj: Atlantist Studio / Shutterstock.com

Bez ohľadu na to, ako sa to stalo, priamy kontakt mobilného telefónu s vodou je vážny problém. Ako ale postupovať pri nechcenom namočení mobilu do vody? Ako efektívne sú internetové návody, ako napríklad vloženie mobilu do balíka ryže? Funguje to?! Poďme sa na túto problematiku pozrieť spolu nižšie.

Prečo je voda v mobile problém?

Pár kvapiek dažďa na displeji mobilu by pre dnešné mobily nemalo byť žiaden problém. Ten nastáva vtedy, keď sa voda dostane do vnútra mobilu. Fatálne dôsledky môžu nastať za pár okamihov – voda je totiž vodičom elektrickej energie a teda môže spôsobiť skrat elektrických obvodov v mobile. Problém je aj z dlhodobého hľadiska, nakoľko v dôsledku nej začnú súčiastky pod jej vplyvom korodovať. To môže viesť k okamžitému poškodeniu elektronických komponentov vrátane mikročipov a batérie. Nehovor viac o tom, keď voda obsahuje nejaké minerály, napríklad soľ, čo môže urýchliť celý proces korózie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je na mokrý mobil dobrá ryža?

Jedným z najpopulárnejších internetových rád, ako riešiť problém s vodou v mobile, je vložiť mobil do balíka suchej, nevarenej ryže. Ryža má údajne vysať vodu z mobilu.

Pravdou je, že ryža dokáže prilákať vlhkosť. No aj napriek tomu, by ste sa mali vloženiu telefónu do ryže vyhnúť. Experiment odhalil, že ak necháte telefón voľne položený na slnku, tak uschne rýchlejšie, ako keď ho dáte do ryže. Taktiež treba spomenúť nečistoty, ktoré sú v ryži prítomné. Tie by sa mohli potenciálne dostať do zariadenia a poškodiť ho. Namiesto ryže sa skôr odporúča použiť napríklad silikagél (ide o materiál, ktorý nájdeme v súšiacich vrecúškach), vysávanie vzduchu či utretie suchými utierkami.

Nakoľko vkladanie mobilu do ryže môže mobil poškodiť ešte viac a navyše to nie je najefektívnejšie riešenie, odborníci preto neodporúčajú dávať mokrý mobil do ryže. Miesto toho ponúkajú iné alternatívy, ktoré sú bezpečnejšie a účinnejšie.

Ako postupovať, keď sa vám namočil mobil?

Akonáhle vyberiete mobil z vody, vypnite ho. Minimalizujete tým čas, počas ktorého sa môže voda dostať do elektrických obvodov súčiastok v mobile a skratovať celé zariadenie.

Keď je mobil už vypnutý, vyberte z neho všetko, čo sa dá, ako napríklad slot na SIM kartu. Ak sa dá, vyberte aj baterku. Nakloňte mobil tak, aby voda mala priestor cez otvory odtiecť.

Vystavte mobil na miesto s dobrým vetraním. Ideálne môžete vyparovaniu vody trochu dopomôcť aj slabým vysávačom alebo ventilátorom. Nevystavujte však mobil fénom alebo iným zdrojom tepla, lebo teplo môže vážne poškodiť súčiastky v mobile. Nechajte vodu prirodzene odpariť sa, počkať na to môžete pre istotu kľudne aj dva dni. Ak predsa len chcete mobil vystaviť vyššej teplote, tak ho nevystavujte teplotám, ktoré presahujú 45 Celzia stupňov, aby ste sa vyhli jeho poškodeniu.

Ak mobil spadol do morskej alebo špinavej vody, čiastočky vo vode sa však neodparia a budú potrebovať dôkladnejšie prečistenie. V opačnom prípade by sa totiž soľ alebo podobné čiastočky mohli usadiť na mikroskopických a citlivých súčiastkach mobilu a vážne ho poškodiť.  V takých prípadoch je bezpečnejšie obrátiť sa na servis, ktorý vie mobil dôkladne prepláchnuť čistou vodou a následne bezpečne vysušiť nanovo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre