AppleSpravodajstvo

Používatelia iPhone telefónov stratia jednu zo základných funkcií svojho telefónu

Prichádza zmena, ktorá sa možno dotkne aj vás. Ak vlastníte iPhone, obzvlášť zbystrite pozornosť.

Prichádza veľká zmena, ktorá sa možno dotkne aj vás. Ak vlastníte iPhone, obzvlášť zbystrite pozornosť. Možno aj vy namiesto bežných aplikácií používate takzvané PWA aplikácie. Tie často zaberajú výrazne menej úložného priestoru ako bežné aplikácie, pričom ponúkajú podobné funkcie. Ak patríte medzi používateľov, ktorí používajú túto funkciu, tak vedzte, že vás čakajú nepríjemné zmeny.

Spoločnosť Apple potvrdila, že nebude podporovať webové aplikácie na domovskej obrazovke – bežne označované aj ako progresívne webové aplikácie (PWA). Platí to pre všetky iOS zariadenia v členských štátoch Európskej Únie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno sa teraz pýtate na dôvod, prečo je tomu tak. Všetko to vzniklo kvôli zákonu o digitálnych trhoch (DMA). Bude to mať vplyv najmä na spôsob, akým webové aplikácie budú fungovať na zariadeniach iOS, upozorňuje portál gizmochina.com.

Používatelia z EÚ by mali stále vedieť otvárať webové aplikácie na domovskej obrazovke, ale len v okne prehliadača a bez funkcií ako sú napríklad Push upozornenia. 

Webové aplikácie budú slúžiť už len ako záložky. Mandát DMA umožňuje prehliadačom tretích strán využívať vlastný engine. Tým sa vzdialili od WebKitu, ktorý používa Apple. Spomenuli sme pojem „engine„, čo v preklade znamená „motor“. Ide o softvérový komponent, ktorý sa stará o vykresľovanie a zobrazovanie webového obsahu vo webovom prehliadači.

Prečo Apple obmedzuje funkciu webových aplikácií?

Možno sa pýtate, prečo Apple nespraví zmenu, aby všetko fungovalo ako predtým. Spoločnosť hovorí, že by to bolo nepraktické. Dôvodom je, že v súčasnosti je táto funkcia postavená priamo na WebKite spoločnosti a jeho bezpečnostnej architektúry. Táto integrácia znamená, že webové aplikácie na domovskej obrazovke sú spravované tak, aby boli v súlade s modelom zabezpečenia a ochrany osobných údajov pre natívne aplikácie v systéme iOS, týka sa to aj izolácie úložiska a presadzovania systémových výziev na prístup k funkciám ovplyvňujúcim súkromie na základe jednotlivých stránok.

Alternatívne riešenie by ale už nespĺňalo bezpečnostné štandardy spoločnosti. V praxi by to znamenalo, že škodlivé weby by mohli napríklad čítať údaje z iných webových aplikácií a znovu získať ich povolenia na získanie prístupu ku kamere, mikrofónu alebo polohe používateľa bez súhlasu používateľa. Nehovor viac o tom, že internetové prehliadače by boli schopné inštalovať do zariadenia webové aplikácie bez vedomia používateľa.

Ak by gigant chcel zabezpečiť riadnu funkčnosť a bezpečnosť webových aplikácií, ako tomu bolo doposiaľ, tak by spoločnosť musela integrovať do operačného systému novú architektúru, ktorá v systéme iOS aktuálne neexistuje. A preto, že by to bolo nepraktické, tak radšej Apple od tejto funkcie upustí, vysvetľuje gigant na svojom webe.

Keď v marci vyjde aktualizácia iOS 17.4 pre širokú verejnosť, európski používatelia už nebudú mať prístup k progresívnym webovým aplikáciám. Zachovanie progresívnych webových aplikácií ako možnosť iba pre Safari na telefónoch iPhone v Európskej únii nie je možné kvôli požiadavkám DMA, tie vyžadujú rovnosť medzi všetkými prehliadačmi.

Apple si myslí, že táto zmena ovplyvní len malú časť ľudí. Neskôr ale uvidíme reálne dopady tohto kroku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close