Apple a Google by mali zodpovedať za overenie veku užívateľov, nie sociálne siete, tvrdí Zuckerberg: Takto si to obhájil

Šéf Mety si myslí, že mobilné platformy iOS a Android by mali mať bezpečnostné mechanizmy, ktoré by overovali vek užívateľov.

Kto by mal zodpovedať za overenie veku neplnoletých?
Zdroj: Wikimedia (Guillaume Paumier - CC BY 3.0 DEED), Unsplash (Dawid Sokołowski), Pixabay (OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Sociálne siete sa stali obrovskou súčasťou našich každodenných životov. Väčšina z nás má aspoň jednu, ktorú aktívne využíva a ako už dokázalo množstvo výskumov, nadmerný čas strávený na sociálnych sieťach môže viesť až k závislosti.  

Ďalším problémom je, že sociálne siete používajú aj deti. Tie majú spravidla viac než jednu, napríklad Instagram, TikTok, Facebook alebo Twitter. Mladiství sa môžu na týchto sociálnych sieťach stretnúť s obsahom, ktorý pre nich nemusí byť vhodný alebo ich môže kontaktovať predátor, ktorý s nimi bude zdieľať alebo od nich požadovať explicitné fotografie či iné služby.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou ostáva, kto je povinní chrániť neplnoleté osoby pred temnejšou stránkou internetu? Mnohí si myslia, že samotné platformy by mali dbať na bezpečnosť svojich užívateľov a dvojnásobne o bezpečnosť užívateľov pod 18 rokov. Šéf Mety, Mark Zuckerberg, ale verí, že povinnosť ochrany by mala ležať na spoločnostiach ako Apple alebo Google.  

Ako informuje portál Gizmochina, Meta je súčasťou väčšieho projektu, do ktorého sa okrem vyššie spomínaného Applu a Googlu zapája aj Európska únia a iné vládne inštitúcie. Cieľom tohto projektu je chrániť osoby mladšie ako 18 rokov pred rizikami sociálnych sietí. Meta v tomto smere urobila pokroky, napríklad neplnoleté osoby nemôžu dostávať správy od cudzincov na jej platformách. Aj napriek týmto snahám ale mladiství stále čelia množstvu rizík.

Zuckerberg nedávno prezradil, že si myslí, že za overenie veku osoby by mali zodpovedať spoločnosti ako Apple alebo Google, nie priamo sociálne siete. Toto vyjadrenie doplnila šéfka globálnej bezpečnosti Mety, Antigone Davis.  

“Takéto riešenie znamená, že ak si chce mladistvý stiahnuť aplikáciu sociálnej siete, obchod s aplikáciami by o tom hneď informoval rodičov rovnako, ako ich informuje, ak si chce dieťa niečo kúpiť. Rodičia by následne rozhodli, či dovolia dieťaťu stiahnutie aplikácie alebo nie,” vysvetlila Davis. 

Najväčšia zodpovednosť stále leží na rodičoch

Mnohé platformy vyžadujú overenie veku, no tie možno ľahko oklamať tak, že zadáme falošný dátum narodenia. Preto veľké spoločnosti hľadajú spôsoby, ako zlepšiť ochranu maloletých pred rôznymi hrozbami, ktoré na nich číhajú v online priestore. Aj napriek týmto snahám však prízvukujú, že rodič má v otázke bezpečnosti svojho dieťaťa najväčšiu zodpovednosť.  

Rodič by mal vedieť o tom, aké sociálne siete ich dieťa používa a čo na sociálnych sieťach zdieľa alebo čo na nich robí. Zároveň by mal dieťa upozorniť na rôzne riziká sociálnych sietí a čo v rôznych prípadoch robiť. Dieťa by malo vedieť pochopiť to, že človek schovaný za online persónu nemusí byť ten, za ktorého sa vydáva. Rovnako by dieťa malo mať v rodičovi dostatočnú oporu a dôveru, aby za ním prišlo, ak by od neho online osoba chcela niečo, čo nie je na takúto interakciu vhodné.  

Téma bezpečnosti online a na sociálnych sieťach je komplexný problém. Veľké spoločnosti neustále pracujú na spôsoboch, ako užívateľov, vrátane neplnoletých osôb, lepšie chrániť. Stále ostáva na rodičoch, aby ich dieťa chápalo základy správania sa na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre