Antivírus vôbec nepotrebujete! Ak budete dodržiavať tieto pravidla, vyhnete sa hacknutiu

Zabezpečenie smartfónu je dôležité. Môžete na to využívať antivírus, no dodržiavaním istých pravidiel nepotrebujete žiadny program navyše.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Čoraz viac ľudí využíva na svoju každodennú prácu skôr smartfón než počítač. Všimli si to samozrejme aj aktéri hrozieb, ktorí cielia rôzne vírusy a útoky práve na používateľov smartfónov. No a ľudia vedia v prípade ohrozenia konať rôzne. Príkladom je aj inštalácia viacerých antivírusových programov naraz, čo vie narobiť aj problémy, pretože takéto programy si navzájom prekážajú. Pre zachovanie bezpečnosti ale takéto programy vôbec nepotrebujete. Stačí sa iba o svoje zariadenie o trochu viac starať. A my si ukážeme, ako na to.

Aktualizovaný systém

Jedným zo základných krokov je pravidelná aktualizácia systému. Tá vie totiž napraviť rôzne bezpečnostné chyby, ktoré mohli predstavovať potencionálne riziko. Pravidelná aktualizácia sa týka aj aplikácií z Obchodu Play. Vývojári totiž stále pracujú na ich zlepšení a ich najnovšie verzie sú preto najbezpečnejšie. Vo všeobecnosti rovnako platí, že aplikácie, ktoré dlhšiu dobu nepoužívame, tak by sme ich mali odstrániť. Dôvodom je, že každá aplikácia je potenciálnym rizikom, ako sa hackeri môžu dostať do vášho telefónu. Okrem iného týmto spôsobom získate dodatočný úložný priestor, vďaka čomu vám bude fungovať telefón svižnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
MIUI 13_aktualizacia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Dávajte pozor na to, čo sťahujete

Jedným z najčastejších dôvodov vniknutia škodlivého programu do systému je sťahovanie súborov. Rôzne aplikácie dostupné na internete totiž často obsahujú bonus v podobe malwaru. Systém Android je známy svojou otvorenosťou, no to neznamená, že máte bezhlavo sťahovať všetko. Ak už potrebujete stiahnuť aplikáciu mimo oficiálneho obchodu, tak sa odporúča sťahovanie programov, ktoré majú verejne dostupný zdrojový kód (open-source).

Overiť by ste si mali ale aj programy z Obchodu Play. V posledných mesiacoch totiž boli zaznamenané mnohé prípady infikovaných aplikácií. Pred stiahnutím je vhodné prečítať si recenzie danej aplikácie, prípadne si preveriť daného vývojára.

Opatrne s povoleniami

Po nainštalovaní od nás aplikácie pred prvotným spustením žiada udelenie rôznych povolení. V tomto bode ich netreba iba narýchlo odklikať, no je potrebné sledovať, aké povolenia si aplikácia žiada. Najmä pri povoleniach ohľadom kontroly zariadenia či sledovania SMS správ treba určite zbystriť pozornosť. Svoje zariadenie viete ináč prakticky odovzdať do rúk útočníkovi. Vo všeobecnosti tu ale platí, že je potrebné použiť zdravý sedliacky rozum a neudeľovať aplikáciám povolenia, ktoré zjavne nepotrebujú. Napríklad kalkulačka nepotrebuje pristupovať k polohe zariadenia a podobne.

povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Vyhnite sa verejným sieťam

Pri návšteve nákupného centra alebo podobného miesta padne vhod bezplatné pripojenie na Wi-Fi. Niektorí útočníci vedia ale aj takéto niečo využiť vo svoj prospech. Ak sa totiž nabúrajú do siete, prípadne vytvoria falošnú dvojičku danej siete, tak vedia získať prístup ku kompletnej komunikácií, ktorú si vymieňate s webom, ktorý navštevujete. Preto verejné Wi-Fi site využívajte iba núdzovo a bankové operácie si radšej nechajte na doma. Tento typ útoku sa volá „man-in-the-middle„, teda muž uprostred. Hackeri sú totiž schopní odchytávať komunikáciu medzi vami a webovou stránkou. Ak už len predsa potrebujete pracovať na verejnej Wi-Fi, tak vám odporúčame použiť kvalitnú VPN službu.

Nenavštevujte škodlivé stránky

Niektoré stránky na internete existujú iba preto, aby človeka oklamali alebo aby mu do zariadenia stiahli škodlivý program. Takéto stránky rozhodne nemajú dobrú povesť a niektoré prehliadače to o nich vedia. Preto je vhodné používať prehliadač, ktorý vás pred návštevou takejto stránky pozastaví a upozorní vás na fakt, že ste vystavený nebezpečenstvu. Takúto funkciu ponúka napríklad prehliadač Chrome, no určite nájdete v Obchode Play aj iné alternatívy. Treba ale podotknúť, že ani Chrome nie je 100%-istotou, že objaví škodlivú stránku. Vo všeobecnosti platí, že by stránka mala byť zabezpečenou https:// protokolom a rovnako, keď na vás vyskakujú desiatky upozornení, určite zvážte, ktoré potvrdíte a či budete stránku aj naďalej používať.

Pevne veríme, že pomocou týchto trikov udržíte svoje zariadenie v bezpečí pred vírusmi a rôznymi útokmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre