BezpečnosťSpravodajstvo

Anonymous „odpojili“ Rusov od civilizovaného sveta, hovoria hackeri. Takto im znepríjemnili bežné fungovanie!

Hackerský kolektív Anonymous a IT Armáda Ukrajiny sa nabúrali do serveroch bánk Sberbank a Tinkoff.

Len niekoľko dní dozadu sme si pripomenuli smutné výročie, kedy Rusko napadlo Ukrajinu. Pri tejto príležitosti sme mohli byť svedkami viacerých kybernetických útokov zo strany Anonymous a IT Armády Ukrajiny na Moskvu.

Hackeri len nedávno dali pocítiť Rusom, aký je to pocit, keď letia na nich rakety. V tomto prípade ale nedošlo k reálnemu ohrozeniu života žiadneho človeka. No aj napriek tomu, hackerom sa podaril husársky kúsok. Podarilo sa im konkrétne nabúrať do vysielania miestnych rádií, v ktorých odznelo varovanie, ktoré dalo desaťtisíce miestnych obyvateľov do pozoru. Išlo o varovanie, ktoré počujú statisíce Ukrajincov deň čo deň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Všetci, okamžite choďte do krytov. Pozor! Pozor! Hrozba raketového útoku.“, znelo oznámenie, ktoré si mohli Rusi vypočuť naprieč viacerými rádiami.

Kybernetický útok potvrdila i skupina rádií Gazprom-Media Radio.

Hackeri tentokrát cielili na banky

Hackeri najnovšie hlásia ďalší veľký kybernetický útok na Rusko. Konkrétne sa im podarilo nabúrať do serverov Sberbank a Tinkoff. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o najväčšie ruské banky, ktorých služby naprieč krajinou využívajú milióny obyvateľov.

IT Armáda Ukrajiny spolu s hackermi z Anonymous upozornili, že odstavili viacero služieb bánk. No tá najviac bijúca do očí je schopnosť realizovať platby prostredníctvom platobných terminálov. Inými slovami, miestnych obyvateľov odpojili od možnosti platiť bankovými kartami v obchodoch.

„#Anonymous #OpRussia hacklo Rusko. Moskovský dvorný systém nemohol vydržať odpoveď „Sláva hrdinom!“ padlého hrdinu. Klienti Sberbank a Tinkoff nemôžu používať svoje karty. Nechajme ich odpojených od civilizácie čo najdlhšie,..“, píšu Anonymous v príspevku nižšie.

Podľa všetkého iniciátorom útokov bola IT Armáda Ukrajiny, ktorá týmto kybernetickým útokom reagovala na popravu neozbrojeného ukrajinského vojaka, Timofey Shadura.

Kybernetický útok medzičasom potvrdilo aj viacero miestnych médií. Jedným z nich je aj Frank media.

„Zákazníci sa sťažujú na poruchu fungovania akvizičného systému Sberbank. Niekoľko partnerov spoločnosti Frank Media naraz hovorilo o problémoch platenia za služby a tovar prostredníctvom terminálov tejto banky.“, uvádza portál.

Portál s odvolaním sa na miestnu tlačovú službu píše, že „boli zaznamenané krátkodobé ťažkosti so spracovaním transakcií“ v utorok 7. marca od 12:20 do 14:20 moskovského času, no rozsah kybernetického útoku bližšie nespresňuje.

Záverom nám dovoľte pripomenúť, že Anonymous krátko potom, ako vypukla minulý rok vojna na Ukrajina, oznámili, že sa zapájajú do konfliktu s cieľom potlačiť agresora. Rovnako prehlásili, že útoky budú realizovať do chvíle, kým Ukrajinu neopustí posledný ruský vojak.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close