ANDROIDSpravodajstvo

Android bude vedieť povedať, či nie je čas na výmenu starej batérie za novú. Google pracuje na užitočnej funkcii

V beta verzii nového Androidu sa objavili nové funkcie monitorovania životnosti batérie.

Batéria je jedným z najdôležitejších komponentov smartfónu a bohužiaľ sa častokrát stáva, že sa poškodzuje ako prvá a potrebujeme ju vymeniť. Degradácia batérie je známym problémom, s ktorým nevieme urobiť nič, len sa pokúsiť batériu čo najviac šetriť.  

Opotrebovaná batéria sa môže prejavovať rôzne. Buď sa váš smartfón nabíja veľmi pomaly alebo sa rýchlo vybíja, keď ho odpojíte z nabíjačky. Android 14 priniesol dôležité funkcie, ktoré nám umožnili monitorovať aspoň nejaké aspekty stavu batérie. Portál Android Police informuje, že Android 15 by na týchto nových funkciách mohol stavať a priniesť rozhranie, ktoré nám o stave batérie prezradí viac informácií.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začiatkom decembra vyšla beta verzia Android 14 QPR1 Beta 2. Táto verzia prišla s niekoľkými novými funkciami a vylepšeniami. Tie poukazujú na to, že nová verzia operačného systému zmení, aké možnosti dostaneme monitorovaní stavu našej batérie. V beta verzii Androidu sa objavili aj nové funkcie, ktoré nám povedia, koľko života ešte našej batérii ostáva.  

Lepšie monitorovanie životnosti batérie

Tieto informácie obsahujú dátum výroby batérie a na akom cykle sa nachádzate. Životnosť batérie sa udáva v nabíjacích cykloch, pričom jeden cyklus označuje nabitie batérie z 0 na 100%. Toto menu je momentálne ukryté v kóde operačného systému, no naznačuje, čo by sme mohli v budúcnosti dostať. Viaceré zdroje poukazujú na to, že tieto nové funkcie Androidu sa až nápadne podobajú na nastavenia, ktoré majú k dispozícii majitelia iPhonov. Cez tieto nastavenia si môžu užívatelia skontrolovať maximálnu kapacitu batérie a zapnúť si optimalizované nabíjanie, ktoré životnosť predĺži.  

Nové funkcie monitorovania batérie sa objavili na smartfónoch z radu Pixel. Ako sme už spomenuli, momentálne nie sú dostupné prirodzene, no dajú sa manuálne aktivovať. Okrem stavu batérie užívatelia dostanú možnosť zapnúť si šetrič batérie, adaptívne nabíjanie a funkciu battery share. Obrazovka stavu batérie momentálne neukazuje žiadne relevantné informácie, len informáciu o tom, že batérie postupom času degradujú a nevydržia tak dlho ako kedysi.  

Čoskoro môže Android dostať aj funkciu, ktorá operačnému systému dovolí prečítať a preložiť sériové číslo batérie. To môže užívateľom prezradiť, či majú v smartfóne originálnu batériu alebo batériu z tretej strany.  

Dnes v Obchode Play nájdete množstvo aplikácií, ktoré sa pokúšajú odhadnúť životnosť vašej batérie. Niektoré sú presnejšie, iné až tak nie, no v súčasnosti je pre aplikácie tretích strán náročné presne zistiť životnosť batérie v smartfóne. Aj tie najlepšie aplikácie vám poskytujú len odhad. Android 14 priniesol solídne základy pre novú funkciu a môžeme očakávať, že sa Google z tejto verzie poučí a v budúcom roku nám poskytne ešte viac možností, čo sa týka optimalizácie a monitorovania životnosti batérie v smartfóne.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close