Android 13 aj One UI 5.0 prichádza aj do starších Samsung smartfónov: O ktoré modely ide?

Používatelia starších smartfónov od Samsungu môžu aktualizovať svoje telefóny na Android 13 spolu s novou verziou nadstavby. Pozrite sa ako.

android 13 samsung
Zdroj: YouTube (Android Central)

Spoločnosť Samsung je počas posledných mesiacov cieľom pozornosti médií aj fanúšikov elektroniky z viacerých dôvodov. Jedným z nich je najmä predstavenie vlajkovej série Galaxy S23, ktorá potešila najmä európskych používateľov. Tí sa konečne dočkali rovnocennej výbavy ako v Ázii či Amerike, teda aj čipsetu od spoločnosti Qualcomm namiesto Exynosu. Podstatná je však aj rýchla aktualizácia smartfónov, čím sa juhokórejský gigant vyznačuje. Systém Android 13 totiž dokázal priniesť do veľkého množstva zariadení v skutočne rýchlom čase, pričom ho dopĺňala aj nadstavba One UI 5.0. Teraz nás ale portál 9to5google.com informuje o tom, že aktualizáciu na tento systém môžu využiť aj staršie modely. Pochopiteľne nie však oficiálnou cestou.

Aktualizácia na Android 13 prichádza pri ďalšie modely od Samsungu

Aj keď sa spoločnosť Samsung v poslednom roku sústredila na rýchle aktualizácie svojich zariadení, niektoré modely predsa museli zostať bez najnovšej verzie systému. V tomto prípade sa rozprávame o staršej generácii zariadení z roku 2018, pričom ide o modelový rad Galaxy S9 a Galaxy Note 9. Tieto modely teda Android 13 ani One UI 5.0 nezískali oficiálnou cestou. Šikovní developeri sa však posnažili predĺžiť púť niekoľkých starších zariadení, ktoré používatelia stále využívajú. Prišla tak vydarená custom ROM pre používateľov, ktorí sa stále nechcú svojich obľúbených telefónov zbaviť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samsung Galaxy S9, Galaxy S9+ a Galaxy Note 9 tak teraz môžu profitovať z Noble ROM 3.0, ktorá prináša Android 13 aj One UI 5.0 pre tieto modely. Táto ROM využíva základ z oficiálnej aktualizácie pre model Galaxy Note 10 Lite, aby dokázala bežať aj na staršom a menej výkonnom hardvéri. Vďaka custom ROM tak používatelia môžu využívať aj najnovšie funkcie a vyššiu úroveň bezpečnosti aj pri starších zariadeniach. Zásluhu však na tom má aj spoločnosť Samsung, keďže dokázala priniesť najnovšiu verziu Androidu aj pre tri roky staré zariadenia.

Primárne pre európske modely

Spomenúť by sme mali, že táto verzia ROM je určená pre modely, ktoré využívajú čipset Exynos 9810. Tie sme vedeli nájsť v rámci Európy, keďže v Ázii alebo Amerike využívali modely konkurenčné Snapdragony. V prípade, že vlastníte niektorý telefón z trojice Galaxy S9, Galaxy S9+ alebo Galaxy Note 9, aktualizáciu na Android 13 spolu s nadstavbou One UI 5.0 môžete vyskúšať aj vy. V tomto prípade ale treba spomenúť, že aktualizáciu by ste vykonávali na vlastnú zodpovednosť.

Ak by ste sa teda rozhodli aktualizovať aj svoj model, podrobnosti a návod nájdete na tomto odkaze z fóra. Aktualizáciu však vykonávajte len v prípade, že máte s podobným úkonom skúsenosti. Pri inštalácii sa totiž môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré by mohli znefunkčniť vaše zariadenie.

Aktualizovali ste už svoj smartfón na Android 13? A využívate klasickú či custom ROM? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre