Americký senátor tvrdí, že vlády po celom svete vyžadujú od Applu a Google, aby im dali prístup k notifikáciám užívateľov

6. decembra americký senátor Ron Wyden priznal, že vlády po celom svete vyžadujú prístup k notifikáciám užívateľov.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Americký senátor včera, 6. decembra, priznal, že vládne inštitúcie po celom svete vyžadujú od Applu a Googlu záznamy notifikácií, ktoré užívatelia dostávajú na zariadeniach týchto spoločností. Záznamy majú údajne slúžiť na sledovanie užívateľov, informuje Bleeping Computer. 

Na povrch sa táto skutočnosť dostala krátko po tom, ako americký senátor Ron Wyden, člen Spravodajského výboru Amerického senátu poslal list americkému Ministerstvu spravodlivosti. V tomto liste Wyden varoval, že mnohé svetové vlády si vyžadujú záznamy notifikácií od všetkých vedúcich technologických spoločností. Predpokladá sa, že vlády touto cestou chcú získať prístup k dátam, vďaka ktorým by mohli konkrétnych užívateľov prepojiť s konkrétnymi zariadeniami. Inými slovami povedané, na základe týchto informácií dokážu zistiť, ktoré zariadenia patria komu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Wyden dostal anonymný tip o týchto praktikách ešte v roku 2022 a jeho úrad odvtedy prípad prešetruje. Notifikácie, ktoré dostávame na smartfóny, typicky prechádzajú cez sprostredkovateľské služby, napríklad Firebase Cloud Messaging od Googlu a Apple Push Notification Service od Apple. Vývojári aplikácií musia používať tieto sprostredkovateľské služby. Na jednu stranu to dovoľuje veľkým technologickým spoločnostiam sledovať ako miliardy užívateľov používajú rôzne aplikácie. Na druhú stranu môžu touto cestou svetové vlády monitorovať podozrivé osoby tým, že požiadajú o záznamy z ich zariadení.  

Zbieranie dát touto cestou umožňuje užívateľom jednoduchšie prepojiť zariadenia s Google alebo Apple účtami. Zároveň však môže vláde poskytnúť prístup k obsahu notifikácie, napríklad textu, ktorý sa zobrazí, keď sa notifikácia dostane do smartfónu. V liste Wyden požiadal Ministerstvo spravodlivosti, aby umožnilo veľkým spoločnostiam verejne zdieľať viac informácií o týchto požiadavkách.  

“Apple a Google by mali mať možnosť byť transparentné ohľadom legálnych požiadaviek, ktoré dostávajú. Obzvlášť to platí v prípade, ak tieto požiadavky prichádzajú od zahraničných vlád,” tvrdí Wyden.  

Viac transparentnosti ohľadom vládnych požiadaviek

Okrem toho Wyden tvrdí, že Apple a Google by mali poskytnúť všeobecné informácie o tom, či dostali požiadavku ohľadom tejto formy sledovania. Zároveň by mali mať možnosť informovať špecifických užívateľov, ak si nejaká vláda vyžiadala prístup k ich dátam. Výnimkou by samozrejme malo byť to, ak je osoba predmetom vyšetrovania. V takých prípadoch by mali mať súdy právomoc dočasne zabrániť zverejneniu týchto požiadaviek.  

Na list sa už vyjadrila spoločnosť Apple. Tvrdí, že tento list ponúka možnosť prezradiť verejnosti viac informácií o tom, ako vládne entity používajú notifikačné dáta na monitorovanie užívateľov.  

“V tomto prípade nám federálna vláda zakázala šíriť akékoľvek informácie. Keďže sa ale táto metóda dostala na verejnosť, aktualizujeme našu politiku ohľadom transparentnosti a v budúcnosti ponúkneme viac detailov ohľadom týchto požiadaviek,” vyjadrila sa spoločnosť Apple.  

V rovnakom duchu odpovedala aj spoločnosť Google. Ako sa však tento záväzok prenesie do praxe ostáva otázkou do budúcnosti.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre