Microsoft si vypýta od vás peniaze, ak budete chcieť dostávať aktualizácie pre Windows 10 potom, ako ukončí jeho softvérovú podporu

Windows 10 bol predstavený približne 10 rokov dozadu a pomaly, ale isto, mu končí softvérová podpora. Microsoft Windows 10 zaradil do programu Long-Term-Servicing Channel, ktorý je spoplatnený.

Windows 10 aktualizacie a ich spoplatnenie
Zdroj: omihay / shutterstock.com a Oleksandr Pirko / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Windows 10 je v súčasnosti najrozšírenejšou verziou operačného systému Windows a to aj napriek tomu, že bol predstavený v septembri 2014. Najnovšie verzia Windowsu, Windows 11, bola uvedená na trh v októbri 2021 a hoci ubehli od jej sprístupnenia viac ako dva roky, tak stále nie je tak rozšírenou, ako predošlá verzia systému. Podľa aktuálnych dát zo statcounter.com Windows 10 nájdeme v 68% zariadeniach, ktoré poháňa operačný systém od Microsoftu.

Softvérová podpora pre Windows 10 sa blíži ku koncu

Ak by sme sa pozreli na jednotlivé verzie operačného systému Windows 10, tak Microsoft ich uvoľnil už viac ako 10, z čoho softvérovo podporovaná je len verzia 22H2. Dátum ukončenia softvérovej podpory pre túto verziu OS, sa ale nezastaviteľne blíži. Stane sa tak 14. októbra 2025.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre používateľov ukončenie softvérovej podpory znamená, že zostanú bez bezpečnostných aktualizácií. Inými slovami, Microsoft už nebude vydávať záplaty softvéru a tak sa používatelia tejto verzie OS stanú ľahkým terčom pre hackerov.

Microsoft sa ale rozhodol, že komerčne dostupnú verziu Windowsu 10, ktorá je určenou pre širokú verejnosť, zaradí do programu Long-Term-Servicing Channel.

„Aj keď dôrazne odporúčame prejsť na Windows 11, chápeme, že existujú okolnosti, ktoré by vám mohli zabrániť vo výmene zariadení s Windowsom 10 pred dátumom EOS. Spoločnosť Microsoft preto ponúkne rozšírené aktualizácie zabezpečenia,“ povedal Jason Leznek, hlavný produktový manažér pre Long-Term-Servicing Channel.

Tento program ale nezahŕňa aktualizácie nových funkcií, ale len kritické alebo dôležité opravy zabezpečenia. Inými slovami, Microsoft nemá už v pláne vylepšovať túto verziu systému, ale len ju „držať“ pri živote.

Ak sa ale tešíte na to, že váš Windows bude dostávať aktualizácie ešte aj po tom, ako mu skončí oficiálna softvérová podpora, tak vedzte, že úsmev vám hneď klesne. Dôvodom je, že Microsoft túto službu spoplatní. Samozrejme, ak sa rozhodnete, že nebudete chcieť platiť za aktualizácie, tak nemusíte. No ako sme v úvode písali, tak nebudete dostávať bezpečnostné záplaty, ktoré sú v dnešnom svete, ktorý je plný kybernetických hrozieb, nevyhnutné.

Zatiaľ nevieme, koľko si Microsoft vypýta peňazí

Rovnako treba povedať, že tento program bol doposiaľ určený primárne pre priemyselné zariadenia. Teda napríklad pre počítače a systémy, ktoré sú využívané napríklad v medicíne, vo výrobe a podobne. Toto je po prvýkrát, kedy je do neho zaradená aj verzia operačného systému, ktorá je určená pre masy. Preto je náročné odhadnúť, koľko bude Microsoft za predĺženie softvérovej podpory pýtať peňazí. Môžeme ale tipovať, že cena za zariadenie bude od 25$ do 100$ ročne. To je suma, ktorú si Microsoft pýta od podnikateľov. Finálnu cenu by sme sa mali dozvedieť v októbri budúceho roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre