Americké vzdušné sily a námorníctvo dostanú silnú mikrovlnnú zbraň: Tá si má vedieť poradiť s bezpilotnými dronmi

Mikrovlnný obranný systém má pomôcť americkým vojskám reagovať na moderné technologické hrozby.

Spoločnosť Raytheon vyvíja silnú mikrovlnnú zbraň pre americké letectvo a námorníctvo
Zdroj: Raytheon

Americké námorníctvo a vzdušné sily sa spojili so spoločnosťou Raytheon v projekte vývoja a testovania dvoch vysokovýkonných mikrovlnných zbraňových systémov. Táto technológia má pomôcť Spojeným štátom lepšie reagovať na vzdušné hrozby, napríklad na bezpilotné drony, informuje portál News Atlas.  

Moderné konflikty sústavne demonštrujú, že bezpilotné drony majú v boji čoraz väčšiu úlohu. Pri vojenských operáciách sa využívajú napríklad aj malé štvorvrtuľové drony, ktoré si vie kúpiť aj bežný človek v akomkoľvek obchode. Tieto drony môže nepriateľ použiť napríklad na prieskum alebo doručenie výbušniny za nepriateľské línie s mimoriadnou presnosťou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vojenské drony majú rôzne veľkosti a využitia, no v prípade potreby môže vojsko zapojiť do konfliktu až prekvapivé množstvo bezpilotných dronov. Obrana proti takejto hrozbe pozostáva z energetických zbraní, napríklad laserových alebo mikrovlnných systémov. Tie majú potenciál nepriateľské drony vyradiť z prevádzky. Najväčšou výhodou podobných zbraní je ich prakticky neobmedzená munícia a fakt, že energetické pulzy cestujú rýchlosťou svetla.  

Tieto systémy môžu pokrývať určitú časť oblohy a v prípade konfliktu zasiahnuť len nepriateľskú techniku, aj keď v rovnakej oblasti lietajú aj priateľské drony. Americké letectvo a námorníctvo udelilo spoločnosti Raytheon grant vo výške viac ako 31-miliónov amerických dolárov. Spoločnosť sa zaviazala do roku 2026 vyvinúť prototyp mikrovlnnej antény, ktorá by dokázala ochrániť vzdušný priestor pred bezpilotnými dronmi. Vývoj mikrovlnného obranného systému prebieha v rámci programu DEFEND (pozn. Redakcie: Directed Energy Front-line Electromagnetic Neutralization and Defeat).  

Odpoveď na moderné hrozby

Cieľom je vytvorenie obranného systému, ktorý by dokázal vystreliť cielený vysokoenergetický pulz v mikrovlnnej škále elektromagnetického spektra. Tieto lúče majú potenciál zmiasť, poškodiť alebo zničiť nepriateľského drona. Mikrovlnný systém cieli na elektroniku drona, senzory a komunikačné systémy. Keď mikrovlny zasiahnu drona, buď vyradia jeho systémy alebo ho donútia spadnúť na zem. V každom prípade sa z potenciálnej hrozby stáva neutralizovaný objekt.  

Americká vláda momentálne pracuje na vývoji obranných systémov, ktoré by sa nespoliehali na tradičnú muníciu. Ako sme už spomenuli vyššie, medzi tieto obranné systémy patria rôzne laserové zbrane.  

“Nové verzie vysokoenergetických mikrovlnných systémov sú lacnými riešeniami, ktoré operujú rýchlosťou svetla. To vojsku umožňuje lepšie reagovať na rýchlejšie hrozby s lepšou manévrovateľnosťou,” vysvetľuje Colin Whelan, prezident oddelenia pokročilých technológii v spoločnosti Raytheon.  

Laserové zbraňové systémy vyvíjajú a testujú aj Nemci. V minulom roku nemecká armáda úspešne otestovala laserový systém namontovaný na palubu fregaty Sachsen. Počas testov zbraň prešla viac ako stovkou testovacích strelieb. Tie dokázali, že laserová zbraň dokáže pracovať a úspešne zneškodniť ciele v morskom prostredí. Hoci laserové zbrane majú svoj význam, stále nejde o náhradu tradičných rakiet.  

Laserové zbrane zároveň nefungujú tak, ako to môžeme vidieť v kultových sci-fi filmoch. Ich lúč je pre ľudské oko neviditeľný a keď zasiahne cieľ, nenastáva žiadna explózia. Laser však do svojho cieľa vypáli dieru, podobne ako veľmi silný horák. Momentálne najsilnejšiu laserovú zbraň vytvorila zbrojovka Lockheed Martin. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre