SpravodajstvoTechnológie

Nemci úspešne demonštrovali funkčnosť laserového zbraňového systému: Ako sa mu darilo v praktických podmienkach?

Laserové zbrane sú stále novinkou, no viaceré spoločnosti demonštrujú efektivitu tejto novej technológie. Takto dopadla nemecká armáda.

Ešte v polovici minulého roka nemecká armáda úspešne nainštalovala laserový zbraňový systém na palubu fregaty Sachsen. Následne prebehlo niekoľko testov zbrane, ktoré prebehli úspešne, informuje portál Rheinmetall.

Počas skúšobnej doby si fregata a laserová zbraň prešli dokopy šiestimi cvičnými kampaňami, ktoré trvali dokopy takmer rok. Počas tohto obdobia skúšala armáda efektivitu zbrane v čoraz komplexnejších scenároch, pričom loď pracovala v realistických operačných podmienkach. Zbraň sa testovala na niekoľkých typoch cieľov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Armáda otestovala schopnosti zbraňového systému odhaliť a sledovať nepriateľský cieľ, pričom v určitých scenároch sa stretla aj s mimoriadne mobilným cieľom. Popri tom sa skúmala aj súhra rôznych senzorov, možné spôsoby boja a úspešné napadnutie cieľa vysokoenergetickým laserovým lúčom.  

Počas operácie na palube fregaty Sachsen zbraň prešla viac ako stovkou testovacích strelieb. Všetky testy dokázali, že laserový zbraňový systém dokáže úspešne zneškodniť ciele v morskom prostredí. Na konci testov armáda demonštrovala schopnosti laserovej zbrane vysokopostaveným príslušníkom nemeckej armády, námorníctva a ďalších inštitúcií.  

„Operačný laserový zbraňový systém, ktorý dopĺňa systémy na báze zbraní a riadené strely, sa hodí najmä na boj proti hrozbám z dronov, rojov dronov, motorových člnov a prípadne rakiet z veľmi blízkej vzdialenosti. V budúcnosti by navyše mohol prejsť výkonnostným vylepšením na ničenie nadzvukových rakiet, rakiet, ale aj mínometných a delostreleckých nábojov.“, vysvetľuje ich možné využitie Rheinmetall.

Zbraň sa skladá z 12 2-kW laserových modulov založených na stočených zväzkoch dopovaného vlákna v tuhom stave, ktoré generujú vysokokvalitné laserové lúče. Tie prechádzajú cez zlučovač lúčov, ktorý využíva technológiu spektrálnej väzby na vytvorenie jediného, oveľa výkonnejšieho lúča, ktorý možno škálovať až na 100 kW, približuje fungovanie zbrane portál newatlas.com.

Laserové zbrane opäť predviedli svoju efektivitu

Testy poskytli armáde množstvo mimoriadne cenných dát o možnostiach, výkone a ďalšom vývoji podobných zbraňových systémov. Laserové zbrane sú v obrannej sfére stále novinkou. Testy dokazujú, že sú schopné poskytnúť dostatočnú ochranu aj v reálnych bojových podmienkach. Laserové zbrane sú oveľa ľahšie ako tradičné obranné systémy a ani ich transport nie je tak problematický.  

V reálnom boji však majú ešte jednu obrovskú výhodu. Laserové zbrane fungujú na elektrine a nepotrebujú k streľbe muníciu. Tým pádom odpadajú logistické starosti, prípadne situácia, kedy by lodi v ohrození došla uprostred konfliktu munícia. V prípade veľkého útoku zároveň môže laserová zbraň páliť nepretržite, nemusí na chvíľu prestať, aby ju mohli námorníci prebiť.  

Laserové zbraňové systémy sú určené na vysporiadanie sa s bezpilotnými dronmi alebo námornými vozidlami. Svoje ciele dokážu nielen včas odhaliť, no majú aj špičkovú schopnosť sledovania. Vystrelením vysokoenergetického laseru bezpilotné drony vyradia z prevádzky. Okrem toho by si mohli laserové systémy poradiť aj s rôznymi typmi rakiet.  

Laserové zbrane zatiaľ nie sú náhradou tradičných rakiet, aspoň zatiaľ. Aj táto úspešná demonštrácia ukazuje, že už o pár rokov by mohli zastávať väčší priestor, nielen v námorníctve. Zároveň ale treba upozorniť, že tieto zbrane nie sú ako tie, ktoré vidíte napríklad v Star Wars alebo iných kultových sci-fi. Laserový lúč je pre ľudské oko neviditeľný a keď zasiahne svoj cieľ, nenastáva žiadna explózia. Laserové zbraňové systémy sústredeným lúčom vypália do svojho cieľa dieru, podobne ako napríklad mimoriadne silný horák. Týmto útokom dokážu laserové zbrane vyradiť svoj cieľ z prevádzky. Na podobných zbraniach pracuje napríklad zbrojovka Lockheed Martin, ktorá chce vytvoriť zatiaľ najsilnejšiu laserovú zbraň svojho druhu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close