Američania chcú laserový systém, ktorý dokáže prenášať energiu na veľké vzdialenosti. Na čo ho chcú použiť?!

Možnosť posielať energiu bezdrôtovo posunie oblasť energetiky niekoľko skokov vpred.

Podarí sa projektu POWER prenos elektriny bezdrôtovo?
Zdroj: DARPA

Americká vládna agentúra DARPA (pozn. redakcie: Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov) oznámila vstup do prvej fázy programu POWER, ktorá by mohla predstavovať revolúciu v oblasti distribúcie energie.  

POWER (pozn. redakcie: Persistent Optical Wireless Energy Relay) má predstavovať systém pre bezdrôtový prenos energie prostredníctvom vzduchu. Cieľom prvej fázy projektu je demonštrácia základných komponentov pre odolnú bezdrôtovú energetickú sieť, ktorá by transportovala energiu rýchlosťou svetla.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Projekt má obrovský potenciál posunúť oblasť bezdrôtového vysielania energie o niekoľko stupňov dopredu. Možnosť prenášať energiu bezdrôtovo by nám umožnila získavať energiu z množstva rôznych zdrojov, napríklad aj z vesmíru. Zároveň by sme dokázali spoľahlivo dodávať energiu aj do problematických oblastí,” tvrdí doktor Paul Jaffe, vedúci programu POWER.  

Ak všetko pôjde hladko, vývoj projektu POWER môže byť naozaj rapídny. V prvej fáze navrhnú tímy optické energetické relé, ktoré v druhej fáze demonštrujú prostredníctvom už existujúcich lietadiel. V prípade úspešného demonštrovania efektívneho bezdrôtového prenosu energie by sme v budúcnosti mohli vytvoriť menšie lietadlá, ktoré by mali teoreticky neobmedzený dolet. Tie by mohli tvoriť podporu pri armádnych misiách.  

V poslednej fáze projektu bude cieľom preniesť vzduchom 10 kilowattov energie do pozemného prijímača vzdialeného 200 km. Výskumníci projektu POWER vysvetľujú, že efektívne relé sú mimoriadne dôležitým, no stále chýbajúcim komponentom pre praktickú, flexibilnú a adaptívnu bezdrôtovú energetickú sieť. Tieto relé by sa mali vysporiadať s ohromnou stratou energie, ktorá sa objavuje keď sa energia mení z vĺn na elektrinu. Nové relé by zároveň mali umožniť prenos energie vo vyšších nadmorských výškach. To je efektívnejšou metódou ako bezdrôtový prenos energie cez hrubú a turbulentnú nižšiu atmosféru.  

Dokáže projekt POWER priniesť revolúciu v bezdrôtovom prenose energie?

V prvej fáze musia tri tímy vedené spoločnosťami RTX Corporation, Draper a BEAM Co., vytvoriť koncepty nových relé. Každá spoločnosť priniesla svoj vlastný a jedinečný prístup k problému bezdrôtového prenosu energie. Niektoré spoločnosti ponúkli zaujímavý mix existujúcich technológií a prelomových, no neistých konceptov.  

Prvá fáza zahŕňa vývoj a demonštráciu najzakladanejších technológií, ktoré treba na bezdrôtový prenos energie. Očakáva sa, že táto fáza potrvá 20 mesiacov, s troma dodatočnými mesiacmi na zníženie rizík. Následne začne začiatkom roka 2025 druhá fáza. Jej hlavnou náplňou bude implementovanie relé technológií na existujúce platformy.  

Bezdrôtový prenos energie je koncept, ktorý sa spomína hlavne pri získavaní solárnej energie z vesmíru. Solárne panely na obežnej dráhe by dokázali získať oveľa viac energie ako tie na Zemi a mohli by fungovať nepretržite. Jediným problémom ostáva, ako získanú energiu dostať na Zem. Najpraktickejším riešením je “poslať” ju bezdrôtovo do prijímača na povrchu, no zatiaľ nie je táto možnosť praktická. Pri posielaní energie bezdrôtovo sa totiž väčšina pri prenose stratí. Projekt POWER má tento nedostatok adresovať a pokúsiť sa ho vyriešiť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre