Spoločnosť Fervo Energy dokazuje, že geotermálna energia nie je mimo náš dosah

Geotermálna energia by mohla priniesť celému ľudstvu čistú a obnoviteľnú energiu. Prečo ju ešte nepoužívame?

jadro planety zem a temska kora
Zdroj: Rost9 / Shutterstock.com

Spoločnosť Fervo Energy je momentálne svetovým lídrom v získavaní geotermálnej energie, teda tepla, ktoré sa ukrýva hlboko pod našimi nohami. Spoločnosť informuje, že sa im podarilo úspešne ukončiť test ich zariadenia pracujúceho v plnej mierke.

Dnes existuje len pár geotermálnych elektrární, ktoré na jednu stranu dokážu vyrábať energiu nepretržite, no musia sa nachádzať v špecificky tektonicky aktívnych lokalitách, napríklad v Kalifornii alebo na Islande. Tieto lokality majú spoločný znak a to ten, že elektrárne nemusia vŕtať hlboko, aby sa dostali k teplu planéty. Najväčším problémom geotermálnych vrtov je to, že v určitej hĺbke sa vrtáky stretávajú s mimoriadne hustou vrstvou a preraziť ju je nielen extrémne náročné, ale aj finančne nevýhodné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Fervo úspešným testom dokázala, že ich zariadenie Project Red je komerčne výhodné. Toto zariadenie sa radí k najproduktívnejším geotermálnym systémom v histórii. Počas 30-dňového testu sa podarilo dosiahnuť prietok 63 litrov za sekundu pri teplote, ktorá umožnila generovať 3,5 megawattov elektrickej energie, čím si systém odniesol ďalší rekord.

„Úspešný test vrtu potvrdzuje komerčnú životaschopnosť technológie vŕtania Fervo a etabluje Project Red ako najproduktívnejší vylepšený geotermálny systém v histórii. 30-dňový test vrtu, štandard pre geotermálnu energiu, dosiahol prietok 63 litrov za sekundu pri vysokej teplote, čo umožňuje výrobu elektriny 3,5 MW, čím sa stanovili nové rekordy pre prietok aj výkon z vylepšeného geotermálneho systému.“, hlási spoločnosť.

 

Vrták sa počas testu dostal do hĺbky približne 990 metrov, pričom dosiahol teploty 191 stupňov Celzia. Vďaka úspešnému pilotnému testu vedci získali cenné poznatky, ktoré im umožnia zdvojnásobiť generáciu elektriny až o dvojnásobok.

„Aplikovaním vŕtacej technológie z ropného a plynného priemyslu sme dokázali, že dokážeme produkovať čistú energiu nepretržite a aj na miestach, kde doteraz nebola geotermálna energia výhodná. Test priniesol neuveriteľné výsledky, ktoré využijeme pri ďalších testoch,“ tvrdí Tim Latimer, CEO spoločnosti Fervo Energy.

Budúcnosť obnoviteľnej energie?

V roku 2021 spoločnosť podpísala s Googlom prvú korporačnú dohodu o vývoji geotermálnej elektrárne novej generácie. Cieľom dohody je zásobovať cloudový región v Las Vegas čistou formou energie 24/7. Geotermálna energia má potenciál zásobovať približne 20% energetickej spotreby Spojených štátoch. Ak sa spojí so solárnou a veternou energiou, potom by dokázala poskytnúť Spojeným štátom plne čistú a obnoviteľnú energiu.

Geotermálna energia má obrovský potenciál, no dostať sa ku nej je mimoriadne náročné. Ak by sa však ľudstvo podarilo získať prístup len k 0,1% energie z jadra našej planéty, dostatok energie by malo ľudstvo na najbližších 20-miliónov rokov.

Project Red sa dostal do hĺbky necelého kilometra, pričom najhlbším vrtom je momentálne Kolský superhlboký vrt, ktorý dosahuje hĺbku niečo cez 12-km. Išlo o projekt financovaný bývalým Sovietskym Zväzom a jeho cieľom bolo prevŕtať sa cez zemskú kôru až k plášťu. Projekt sa začal v roku 1970. V roku 1989 dosiahol hĺbku, ktorá ho dostala aj do knihy svetových rekordov.

Výskumníci tvrdia, že geotermálna energia môže byť v budúcnosti kľúčovým hráčom, hlavne ak chceme vytvoriť plne dekarbonizované elektrické siete. Uvidíme, ako sa bude projektu Project Red dariť v budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre