Geotermálna energia už nie je mimo dosahu našej ruky: Zbavíme sa závislosti na fosílnych palivách?

Spoločnoť GA Drilling pred pár mesiacmi demonštrovala technológiu ANCHORBIT, ktorá ponúka ekonimicky dostupné geotermálne vrty

jadro planety zem a temska kora
Zdroj: Rost9 / Shutterstock.com

Geotermálne elektrárne využívajú teplo planéty na výrobu čistej energie, no stále ide o proces, ktorý je z väčšej časti nevýhodný. V súčasnosti existuje len pár geotermálnych elektrární, ktoré síce dokážu vyrábať energiu nepretržite, no musia sa nachádzať v špecifických, tektonicky aktívnych, lokalitách, napríklad v Kalifornii alebo na Islande. Tieto lokality majú spoločný znak a to ten, že elektrárne nemusia vŕtať hlboko, aby sa dostali k teplu planéty.

Najväčším problémom geotermálnych vrtov je to, že v určitej hĺbke sa vrtáky stretávajú s mimoriadne hustou vrstvou a preraziť ju je nielen extrémne náročné, ale aj finančne nevýhodné. Spoločnosť GA Drilling ale pred pár mesiacmi verejne demonštrovala novú technológiu ANCHORBIT, ktorá by dokázala zraziť náklady na hĺbkové vrty o polovicu tým, že zdvojnásobí rýchlosť vrtu a predĺži životnosť vrtáku, informuje portál Busineswire.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Demonštrácia prebehla 25. apríla tohto roku. Technológia ANCHORBIT potláča vibrácie a vylepšuje stabilitu počas vrtov s rotačným systémom, ktoré sa využívajú pri podobných projektoch najčastejšie. Vďaka stabilizácii by mala táto technológia nielen zrýchliť pomer penetrácie, no zároveň predĺžiť životnosť vrtáku. V súčasnosti sa geotermálne vrty spájajú s pomalou penetráciou a častou výmenou vrtákov. ANCHORBIT by však mohol pomôcť urobiť tieto vrty ekonomicky dostupnejšími.

Geotermálnu energiu považujeme za čistý zdroj energie, no ako sme spomenuli na začiatku, dostať sa ku nej v rámci rozumných podmienok je prakticky nemožné. Ak by ľudstvo získalo prístup len k 0,1% energie z jadra našej planéty, dostatok energie by sme mali na najbližších 20-miliónov rokov.

Čistý zdroj energie pod našimi nohami

ANCHORBIT má pomôcť sprístupniť vrty až do hĺbky 5 kilometrov. To by umožnilo vytvoriť geotermálnu elektráreň prakticky kdekoľvek na svete. Dokonca aj tradičné tepelné elektrárne sa môžu pretvoriť na geotermálne, čím sa drasticky zredukuje množstvo emisií a naša závislosť na fosílnych palivách.

„Už niekoľko rokov náš tím pracoval na pretvorení sna o globálne dostupnej geotermálnej energii do reality. Sme naozaj nadšení, že sa nám podarilo našu technológiu úspešne demonštrovať,“ tvrdí CEO spoločnosti GA Drilling, Igor Kocis.

ANCHORBIT je systém, ktorý v sebe spája exitujúce technológie a jedinečné inovácie. Výsledkom je technológia, ktorú možno pripojiť na existujúce hĺbkové vrtáky a zlepšiť tak ich životnosť a efektivitu.

Najhlbším vrtom je momentálne Kolský superhlboký vrt, ktorý dosahuje hĺbku niečo cez 12-km. Išlo o projekt financovaný bývalým Sovietskym Zväzom a jeho cieľom bolo prevŕtať sa cez zemskú kôru až k plášťu. Projekt sa začal v roku 1970. V roku 1989 dosiahol hĺbku, ktorá ho dostala aj do knihy svetových rekordov. Projektu však došli financie a tím zhodnotil, že vŕtať ešte hlbšie nie je ekonomicky výhodné.

Demonštrácia technológie ANCHORBIT ukázala, že geotermálna energia už nie je mimo nášho dosahu. Prvá verejná demonštrácia systému priniesla pozitívne výsledky. Spoločnosť aj naďalej bude pracovať na tom, aby proces hĺbkových vrtov viac zefektívnila.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre