Pod nohami nám leží čistý a nekonečný zdroj energie pre celý svet: Ako sa k nemu dostať?
V minulosti vzniklo niekoľko projektov, ktoré sa pokúšali dostať do hlbín Zeme, no neúspešne. To sa už čoskoro zmení.
Jadro našej planéty má teplotu viac ako 5-tisíc stupňov Celzia. Táto teplota vzniká rozkladom rádioaktívnych materiálov v hlbokých vrstvách našej planéty a časť z nej ešte pretrváva od čias vzniku Zeme.
Extrémna teplota zemského jadra by mohla byť podľa vedca z inštitútu MIT zdrojom k takmer neobmedzenej geotermálnej energie zbavujúcej nás závislosti na fosílnych palivách, píše New Atlas. Ak by sa ľudstvu podarilo získať prístup len k 0.1% energie, ktorá leží v jadre našej planéty, mali by sme o naše energetické potreby postarané na ďalších 20-miliónov rokov.
Najväčším problémom je prístup. Existuje niekoľko geotermálnych zdrojov nachádzajúcich sa blízko povrchu, no tie v súčasnosti dokážu pokryť len 0.3% globálnej energetickej spotreby. Najhlbším vrtom je momentálne Kolský superhlboký vrt, ktorý dosahuje hĺbku niečo cez 12-km. Išlo o projekt financovaný bývalým Sovietskym Zväzom a jeho cieľom bolo prevŕtať sa cez zemskú kôru až k plášťu. Projekt sa začal v roku 1970 a ukončil sa v roku 1989 dosiahol hĺbku, ktorá ho dostala aj do knihy svetových rekordov. Projektu však došli financie a tím zhodnotil, že vŕtať ešte hlbšie nie je ekonomicky výhodné.
V hlbinách zeme sa projekt stretol s teplotami okolo 180 °C. Horniny boli menej husté a viac pórovité ako tie na povrchu, čo spolu s teplotou vytvorilo otrasné podmienky pre prácu. O niečo podobné sa pokúsilo aj Nemecko v 80. rokoch, no ich vrt sa dostal len do hĺbky 9-km. V oboch prípadoch sa projekty stretli s vyššími teplotami o čosi skôr, než sa predpokladalo, no v ani jednom prípade to nebolo dosť na produkovanie geotermálnej energie.
Nový prístup
V oboch vyššie spomínaných prípadoch neboli vrtáky vhodným nástrojom na takúto prácu. Vedci preto testujú nový druh „vrtáku“, ktorý by využíval energetický lúč na to, aby roztavil, alebo dokonca vyparil horninu stojacu mu v ceste. Vojenské experimenty v minulosti dokázali, že vŕtanie s pomocou laserových technológií by mohlo urýchliť prácu až o stonásobok, oproti čisto obyčajným vrtákom.
Neprehliadnite
Vŕtanie pomocou „priamej energie“ by mohlo byť očakávanou revolúciou v tomto procese. Pri vrtoch by sa nemuselo myslieť na fyzickú časť – vrták – ktorý sa môže kedykoľvek poškodiť a pozastaviť prácu. Energetický vrták by zároveň dokázal preraziť horninu bez ohľadu na jej tvrdosť.
Najzaujímavejším je ale fakt, že energetický prúd by za sebou utesnil steny vrtu. Roztavením skaly by po stranách vrtu vznikla sklovitá vrstva, ktorá by zabránila plynom alebo tekutinám, aby sa dostali do vrtu.
Samozrejme, že takýto projekt je otázkou budúcnosti. Laserovú technológiu už použili na vrt do zeme, no dostala sa len do hĺbky 30 cm. Tento proces zatiaľ nie je až tak účinný a navyše je mimoriadne nákladný.
Odpoveďou by mohla byť jadrová fúzia, proces generujúci teploty až 150-miliónov °C. Vedci z inštitútu MIT založili spoločnosť Quaise, ktorá plánuje ťažiť geotermálnu energiu priamo zo zemského jadra. Momentálne vyvíjajú špeciálne zariadenia kombinujúce tradičné vrtáky s novou technológiou gyrotron.
Gyrotron je zariadenie, schopné generovať nepretržitý energetický lúč vo frekvenciách od 30 do 300 GHz, čo by mohlo znamenať revolúciu pri vrtoch do hlbokých vrstiev našej planéty. Veria, že sa im podarí dostať až do hĺbky 20 km a to len za sto dní, oproti 20 rokom, potrebných na vytvorenie najhlbšieho vrtu sveta.
Spoločnosť Quaise tvrdí, že prvá demonštrácia ich zariadenia by sa mohla spustiť už v roku 2024. Prvú elektráreň na fosílne palivá plánujú zásobovať čistou geotermálnou energiou od roku 2028 a následne budú pokračovať po celom svete.
Komentáre