AKTUÁLNE: Veľká banka upozorňuje, tieto aplikácie ihneď odstráňte zo smartfónu, môžu vám vybieliť bankový účet!

V Obchode Play sa objavilo niekoľko podvodných aplikácií, ktoré sa maskujú za regulárne aplikácie, ide ale o podvodný softvér.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Slovenská sporiteľňa upozorňuje na niekoľko podvodných aplikácií, ktoré sa môžu dostať k vašim údajom a potenciálne aj k vašim peniazom. Tieto aplikácie si vyžadujú rôzne povolenia, ktorých schválením dávate útočníkovi neobmedzený prístup k vášmu zariadeniu. Ak používate napríklad platobnú aplikáciu George, útočníci môžu cez ňu zadávať platby. Rizikom sú však aj iné platobné aplikácie.  

O podvodných aplikáciách informujeme aj na našom portáli pomerne často. Ako už iste viete, ide o také aplikácie, ktoré sa maskujú za užitočný softvér, no na pozadí prebieha bez vedomia podvodná činnosť a inštalovanie ďalšieho malvéru do zariadenia.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Identifikovali sme podvodné aplikácie, cez ktoré sa môžu podvodníci dostať k vašim osobným údajom či dokonca k vašim peniazom. Po stiahnutí vyžadujú rôzne oprávnenia. Ak ich potvrdíte, umožníte podvodníkom neobmedzený prístup ku svojmu zariadeniu. Podvodníci takto môžu získať prístup aj do Georgea a zadávať platby.“, uvádza banka v publikovanej správe.

Ako informuje Slovenská sporiteľná aj v tomto prípade sa môžeme stretnúť s niekoľkými PDF čítačkami. Ide o aplikácie PDF AI: Add-on a PDF Reader. Okrem toho si však môžete cez Obchod Play stiahnuť aj “operačný systém” Android, reprezentovaný podvodnou aplikáciou Android Core OS. Expertom z banky do oka padla aj nebezpečná aplikácia Android Cleaner. Poslednou aplikáciou je záhadná TestApk. Z názvu vyplýva, že má ísť o “testovaciu” aplikáciu, no v skutočnosti ide o malvér. Na rozdiel od iných sa táto aplikácia nemaskuje priamo za niečo užitočné.  

Podvodné aplikácie v Obchode Play
Takto vyzerajú podvodné aplikácie odhalené Slovenskou Sporiteľňou. Zdroj: Slovenská sporiteľňa.

Ako sa pred podvodnými aplikáciami chrániť 

Základom smartfónu by mal byť antivírový program, ktorému dôverujete. Ten udržiavajte aktualizovaný, rovnako ako aj aplikácie vo vašom zariadení a celkovo operačný systém. Kyberzločinci sa najčastejšie do zariadení dostávajú cez povolenia. Väčšina aplikácií potrebuje na správnu funkciu prístup ku komponentom, ktoré sa považujú za citlivé. Musí si vyžiadať povolenie, ktoré však väčšina ľudí čo najrýchlejšie odklikne, aby mohli aplikáciu používať.  

Pre lepšiu orientáciu v povoleniach odporúčame tento článok. Základ ale znie, že by ste nemali dávať aplikácii povolenie ku komponentu smartfónu, ku ktorému by reálne nemala mať prístup. Napríklad aplikácia na počasie alebo poznámkový blok by si nemali žiadať prístup k fotoaparátu alebo administrátorskému prístupu.  

Pri sťahovaní aplikácie aj z oficiálnych zdrojov si skontrolujte recenzie a hodnotenia. Odporúča sa skontrolovať si aj históriu vydavateľa, pretože ak raz vydali podvodnú aplikáciu, druhá nebude o nič lepšia.  

Niekedy môže byť náročné odlíšiť podvodnú aplikáciu od tej legitímnej, no ak sa vám niečo predsa len nezdá, radšej skúste pohľadať alternatívu. Lepšie je byť v tomto prípade v bezpečí, ako neskôr riešiť problémy s malvérom alebo napadnutým účtom.  

Čo robiť, ak ste stiahli do smartfónu podvodnú aplikáciu?  

Ak ste zistili, že ste si stiahli jednu z vyššie spomenutých aplikácií alebo inú podvodnú aplikáciu, zachovajte chladnú hlavu. Aplikáciu čo najrýchlejšie odinštalujte a skontrolujte zariadenie antivírovým programom. Ak chcete mať čo najväčšiu istotu že je malvér zo zariadenia preč, Slovenská sporiteľňa radí vrátiť smartfón do továrenských nastavení.  

Malé percento malvéru dokáže prežiť aj tento krok, no ide o škodlivý softvér, ktorý sa používa skôr pri útokoch na vyššie postavené ciele. Základom ale je to, aby ste si bankovú aplikáciu nainštalovali až po tom ako získate istotu, že je malvér zo zariadenia preč. Rovnako je potrebné zmeniť si heslá do bankovej aplikácie a odporúčame aj zmeniť heslo do iných dôležitých aplikácií a účtov, napríklad do e-mailovej schránky alebo do sociálnych sietí. V prípade podozrenia na podvod alebo iného zneužitia vášho bankového účtu sa čo najrýchlejšie obráťte na svoju banku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre