AKTUÁLNE: Veľká banka upozorňuje na nový a hlavne prefíkaný typ podvodu. Na toto si dajte pozor, inak prídete o peniaze!

Veľká banka upozorňuje na nový podvod, ktorého cieľom je vybieliť vám bankový účet. Podvod začína nevinnou SMS správou.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Natrafiť na podvod v kybernetickom priestore nie je vôbec náročné. Deň čo deň naše e-mailové schránky zaplavujú podvodné správy, na internete môžeme trafiť na falošné súťaže ale aj reklamy, ktoré nás ústami známych osobností lákajú investovať s „garantovaným“ ziskom. Tých typov podvodov je ale oveľa viac. K rozmachu online podvodov bezpochyby dopomáha aj umelá inteligencia, ktorá útočníkom uľahčuje prispôsobiť podvod lokálnym podmienkam.

Najnovšie, jedna z najväčších bánk v našom širšom regióne, mBank, upozorňuje na nový a hlavne rafinovaný podvod.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na falošné SMS správy, môžete kvôli ním prísť o peniaze

Ako už asi tušíte, tak hlavným cieľom útočníkov je získať údaje z vašej platobnej karty. Následne, ako sa im to podarí, tak vám vybielia bankový účet. mBank dáva do pozornosti, ako sa to útočníci najnovšie snažia urobiť.

Samotný útok prebieha tak, že vám príde SMS správa s informáciou o preplatku na dani vrátane návodu, ako ho môžete získať späť. Spolu s touto správou vám útočník doručí aj URL s odkazom na falošný web. Na to, aby ste si mohli nárokovať preplatok, tak sa potrebujete prihlásiť ku stránke. Zatiaľ všetko prebieha ako „štandardný podvod“.

podvodny hovor telefonicky podvodnik
Zdroj: Onur Binay on Unsplash a Pete Linforth z Pixabay, koláž Vosveteit.sk

Potom, ako sa pokúsite prihlásiť do internetového bankovníctva, tak vás bude kontaktovať údajný pracovník banky s tým, že ste klikli na falošný odkaz a vaše bankovníctvo bolo napadnuté. Paradoxne, klamať nebude. Tam ale útok nekončí. Následne vám pracovník poradí, aby ste si stiahli novú aplikáciu banky, na ktorú vám pošle v priebehu pár sekúnd odkaz.

Akonáhle si aplikáciu stiahnete a nainštalujete do zariadenia, tak začne na vás naliehať, aby ste si zmenili limity na karte vrátane hesla PIN. Podvodník pomocou falošnej aplikácie, ktorú vám poslal, vidí ale všetko, čo robíte v online bankovníctve. Vďaka tomuto, hoci môžete mať pocit, že ste si riadne zabezpečili účet, útočník získal vaše heslá, prihlasovacie údaje a PIN ku karte. Nerobí to ale len tak pre zábavu. Pomocou tohto triku môže následne upraviť limity na karte.

V poslednom kroku vás vyzve, aby ste pomocou falošnej aplikácie zabezpečili vašu platobnú kartu. Stačí ju priložiť k NFC čipu, ktorý máte umiestnený na zadnej strane telefónu. Ako tak spravíte, tak dôjde k skopírovaniu fyzickej karty. Útočník následne môže pomocou ľubovoľného bankomatu vybrať z vášho účtu peniaze.

„V tejto chvíli môže vyberať hotovosť z bankomatu pomocou vašej tokenovanej karty vo svojom mobilnom zariadení, a to až do výšky zvýšeného limitu.“, približuje banka.

Ako sa chrániť pred útokmi na bankovníctvo?

Banka záverom odporúča, aby sme neklikali na odkazy v SMS správach a nezadávali na žiadnom webe naše citlivé údaje. Do svojho internetového bankovníctva sa máme vždy prihlasovať len cez oficiálnu stránku banky. Rovnako prízvukuje, že aplikácie či iný softvér, si do zariadenia máme sťahovať len výlučne cez oficiálne kanály.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre