Experti na bezpečnosť upozorňujú na novú vlnu investičných podvodov. Týmto videám neverte, ide o rafinovaný podvod

Roztrhlo sa vrece s investičnými podvodmi.

online podvod pozor
Zdroj: GamePixel / Shutterstock.com

Podvodníci urobia všetko preto, aby obrali obeť o financie, na rôzne podvody, ktoré fungovali v minulosti, im už takmer nikto nenaletí, aj keď samozrejme, vždy sa nájdu výnimky. Na to, ale aby uspeli aj v dnešnom svete, tak musia vymýšľať nové triky ako na to.

Práve o jednom z najnovších podvodov je dnešný článok, predstavíme si investičný podvod, ktorý je ale poháňaný umelou inteligenciou. Upozorňujú na neho experti z blog.avast.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predstavte si situáciu, kedy otvoríte Facebook či Instagram a prvé čo vidíte, je video nejakej celebrity, kde hovorí o nejakej investičnej platforme a o tom, ako sa tam veľmi oplatí investovať do nejaké produktu či spoločnosti. U nás je známou napríklad podvod, kedy útočníci zneužili tvár známej moderátorky, ktorá mala tvrdiť, ako výhodné je investovať do akcií spoločnosti SPP. Taktiež sa na internete objavili videá s rovnakou alebo podobnou témou, v ktorej boli naši politici. Ako by ste zareagovali? Uverili by ste, či by ste boli skeptický?

scam prezidentka v upravenom videu odporuca investiciu do SPP
Zdroj: Vosveteit.sk (printscreen podvodného videa), Príklad podvodného videa (upraveného cez AI), v ktorom prezidentka SR odporúča investovanie do SPP

Samozrejme, môže sa stať, že nejaká platforma či spoločnosť si zaplatí nejakého influencera, aby propagoval ich službu. Treba byť ale opatrný, ak reklama znie až rozprávkovo. Je tu potom totiž veľká šanca, že ide o podvod, o ktorom sa v tomto článku bavíme.

Začiatky umelej inteligencie

Možno si spomínate a možno aj nie, na také tie prvé videá, čo vytvorila umelá inteligencia, bolo na nich hneď vidno, že sú falošné, no to sa však rýchlo zmenilo. Umelá inteligencia je schopná vytvoriť akékoľvek video a to tak, že si nebudete vôbec istý, či ide o falošné video alebo je to skutočnosť. Ako takéto video vyzerá, sa môžete pozrieť nižšie vo videu, kde Elon Muska odporúča investovanie do kryptomien so „zaručeným“ ziskom.

Cieľom týchto videí je prilákať ďalších ľudí, ktorí následne skočia na tento podvod a „investujú“ peniaze. Avšak ako už tušíte, podvedení používatelia peniaze nezískajú, a práve naopak, prídu o nich. Skončí v rukách podvodníka.

Známe osobnosti, ktoré na danom videu figurujú vo väčšine prípadov ani len netušia, že v nejakom takomto videu sú. Zistia to až vtedy, keď ich na to niekto upozorní, oni sú taktiež v týchto prípadoch obete a často nemajú žiaden nástroj na to, aby video video stiahli z internetu.

Ako sa vyhnúť falošným investičným podvodom?

Na záver vám poskytneme zopár rád, ako sa týmto investičným podvodom vyhnúť, nechceme totiž, aby ste prišli o svoje peniaze.

  • Určite netreba slepo dôverovať sociálnym sieťam a obsahu na nich. Je potrebné si zistené informácie na sociálnych sieťach overiť aj prostredníctvom iných zdrojov.
  • Keď uvidíte nejakú „príliš dobrú ponuku„, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod. Ak vám niekto vo vytvorenom videu povie, že povedzme „za týždeň viete zarobiť 4000€,“ alebo inú podobnú sumu, ide naozaj o podvod. Investície prichádzajú s rizikom, preto je naozaj zavádzajúce hovoriť o 100%-zárobku a najmä takom vysokom.

Ak však o nejakom podobnom podvode viete, určite o tom informuje svojich známych, napríklad cez sociálne siete, aby sa nestali obeťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre