AKTUÁLNE: Telefóny Slovákov zaplavujú ďalšie podvodné SMS správy. Nereagujte na ne, môže vás to stáť peniaze!

Najlepšie je na podvodné správy nereagovať a zablokovať odosielateľa.

aktualna tema hacker peniaze
Zdroj: Vosveteit.sk, Freepik.com

Posledné mesiace môžeme byť svedkami zvýšenej aktivity internetových podvodníkov a hackerov. Len nedávno sme napríklad upozorňovali na falošného bankára, ktorý prostredníctvom sociálneho inžinierstva dokáže vydolovať z účtu ľudí peniaze. Spomenúť môžeme ale aj SMS správy, v ktorých sa písalo, že došlo k zablokovaniu vášho bankového účtu. No zdá sa, že pokusy o podvod vyššie, nie sú ojedinelými. Pribúdajú totiž ďalšie.

Pozor, podvodníci spustili masívnu kampaň!

Dnes tu máme podobnú kampaň, ktorej cieľom je oklamať ľudí a získať na ich úkor peniaze. Tentokrát podvodníci ale posielajú vo veľkej miere SMS správy, v ktorých sa píše, že máte uhradiť drobný poplatok, aby vám mohol byť doručený balík. V skutočnosti ale ide o sofistikovaný podvod, s ktorým sa budeme v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne stretávať čoraz častejšie. Dôvodom sú blížiace sa sviatky súvisiace s koncom roka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete vidieť nižšie, tak text podvodnej správy znie:

„Pošta: Doručenie vášho posledného balíka sa oneskorilo z dôvodu dodatočných colných poplatkov. Pozri nižšie: https://sk-posta.net“, píše sa v SMS.

Podvodna SMS_poplatok posta
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, ako kliknete na podvodný odkaz, tak budete presmerovaný na web s logom spoločnosti Slovenskej pošty, na ktorom je potrebné v prvom kroku vyplniť vaše kontaktné údaje. Táto stránka síce vyzerá ako web slovenskej pošty, ale v skutočnosti ide o podvrh. Potom, ako vyplníte vaše meno, telefóne číslo a adresu, tak vás podvodníci vyzvú, aby ste uhradili poplatok 4€ a vyplnili ste informácie z bankovej karty.

Ako ale vyplníte tieto údaje, tak podvodníkom prakticky sprístupníte váš bankový účet. Niektoré z bánk, aby bola zrealizovaná platba, tak posielajú aj verifikačný kód. Nie je to ale pravidlom. Tento kód s podvodníkom nezdieľajte.

Slovenská pošta už viackrát verejnosť informovala, že od svojich zákazníkov nežiada týmto spôsobom žiadne poplatky. Prízvukovala, že ak vzniknú nejaké náklady s doručením balíka, ktoré je potrebné uhradiť, tak sa platí buď priamo na pošte alebo do rúk kuriérovi.

Čo robiť, keď vám príde takáto SMS?

Podvodníci z e-mailových správ postupne prechádzajú na SMS. Odborne sa tento útok volá smishing. Dôvodom je, že s týmto typom správ reagujeme prakticky okamžite a miera odozvy je neporovnateľne vyššou. Ak takúto správu zaevidujete, tak najlepšie je na ňu nereagovať a prípadne zablokovať odosielateľa. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete identifikovať podvodné SMS správy a e-maily.

V prípade, ak ste už zadali vaše bankové údaje, tak obratom vám odporúčame zablokovať kartu a kontaktovať banku. Ideálne by ale bolo, aby ste si vymenili bankovú kartu za novú, aby nedošlo k jej neskoršiemu zneužitiu. Túto situáciu určite nepodceňujte, môže vás stáť nemalo peňazí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre