AKTUÁLNE: Prišla vám táto správa? Nepanikárte, ide o dezinformáciu, nič vám nehrozí, hovorí polícia

Telefóny Slovákov zaplavuje správa o zvýšenej radiácii v ovzduší, ktorá má byť následkom výbuchu v Chmeľnyckej oblasti na Ukrajine. Ide o nepravdivú informáciu.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Dlho sme vedeli, že dezinformácie sú veľkým problémom, no ako spoločnosť sme tento problém odkladali na neskôr. Teraz sa zdá, že na to doplácame. Nedávna štúdia odhalila, že Slováci patria medzi ľudí, ktorí podliehajú klamlivým správam spomedzi všetkých národov takmer najviac.

V podstate neubehne týždňa, kedy by sme nečelili dezinformáciám. Len pár dní dozadu, zaplavila slovenský internet bizarná správa o tom, že svetové elity sa snažia premeniť ľudí na nový druh človeka Homo chimericus, ktorý by bol ľahko ovládateľný. Za týmto účelom nás majú kŕmiť hmyzom a liekmi s obsahom grafénu. A hoci to vyzerá ako nezmysel už na prvé prečítanie, tak aj napriek tomu, sa tomuto výmyslu dobre darí na slovenskom internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poplašná reťazová správa

Možno ste v posledných hodinách zaevidovali správu o výbuchu v Chmeľnyckej oblasti, kde malo dôjsť k údajnému úniku rádioaktívnych látok, ktoré sa dostali do ovzdušia. Ide o dezinformáciu, ktorú vyprodukovali ruské dezinformačné kanály, hovorí polícia SR na sociálnej sieti.

„Podstatou tejto operácie je spôsobiť chaos a paniku, znížiť podporu Ukrajiny a to tým, že mali byť na Slovensku a v Poľsko namerané zvýšené hodnoty radiácie. Prečo? Lebo ruská armáda zničila muničný sklad v meste Chmelnickij.“, píšu muži zákona na sociálnej sieti.

Rovnako poukazujú na množiace sa reťazové správy, ktoré zaplavujú mobily Slovákov. V nich sa možno dočítať, že došlo k niekoľkonásobnému zvýšeniu radiácie na Slovensku a Poľsku, čo nie je pravda. Odosielatelia týchto správ vyzývajú, aby sme sa nezdržovali vonku, a aby sme obmedzili vetranie na minimum.

„V skratke – žiadne zvýšené hodnoty na Slovensku, ani na Ukrajine, neboli namerané, ide o ruskú informačnú operáciu s cieľom vystrašiť domácich Ukrajincov a odradiť spojencov Ukrajiny od pokračovania v pomoci.“, dopĺňa polícia.

Témy sa chytil aj lokálny politik

Poplašnú správu dokonca šírili aj neúspešný kandidát na post žilinského primátora, Pavol Slota. Na sociálnej sieti zdieľal video, v ktorom sa napríklad napríklad, prečo nemáme od kompetentných predstaviteľov štátu žiadne informácie o možnej rádioaktivite na Slovensku. Háčik to má v tom, že toto video publikoval niekoľko hodín potom, ako o aktuálnej situácii informovalo SHMÚ. Rovnako, aby podporil svoju argumentáciu, pripojil aj odkaz na stránku Univerzita Maria Curie-Skłodowska, ktorá v Poľsku zaevidovala zvýšenú mieru radiácie. No to, na čo poukázal, bola len bežná reakcia prírody na prirodzený proces, ktorým bol dážď.

Túto informáciu, ktorú zverejnil neúspešný kandidát na primátora, si všimli aj v Poľsku. Na stránke Poľskej vlády sa objavila správa, že ide dezinformáciu.

„Vzhľadom na narastajúci počet nepravdivých informácií o radiačnom nebezpečenstve v Poľsku reprodukovaných v médiách Národná agentúra pre atómovú energiu informuje, že radiačná situácia v krajine je normálna. Prechodné, zvýšené hodnoty prirodzeného radiačného pozadia nie sú ničím nezvyčajným a vyskytujú sa pravidelne, napr. počas zrážok.

V uplynulých dňoch sme na grafoch s výsledkami meraní ionizujúceho žiarenia nielen v Poľsku, ale aj v Európe mohli pozorovať tzv. „peaks“, teda nárasty hodnôt zaznamenaných stanicami na včasné zistenie rádioaktívnej kontaminácie. Ide o štandardnú situáciu, ktorá v žiadnom prípade neohrozuje ľudské zdravie, život ani životné prostredie. Pravidelné zvyšovanie dávkového príkonu je prirodzený jav a vyskytuje sa napríklad v prípade zrážok. Cez kontinent vrátane Poľska prechádza atmosférický front, ktorý občas prináša výdatné zrážky. Práve tie spôsobujú „skoky“ v rebríčkoch…“, píše sa v stanovisku úradu.

Žiadna rádioaktivita neunikla, reaguje Slovenský hydrometeorologický ústav

Ako sme vyššie spomínali, tak na situáciu reagoval aj SHMÚ, na ktorý sa obrátili stovky znepokojených občanov s otázkou, či zaznamenal na našom území zvýšenú úroveň radiácie.

Úrad v stanovisku uviedol, že žiadne zvýšené hodnoty na Slovensky nenamerali. Rovnako sa pozreli aj na údaje z miesta incidentu, kde rovnako nedošlo k zvýšeniu úrovne radiácie v ovzduší. Inými slovami, nič nám nehrozí.

„Na žiadnej z nich sme za posledný mesiac nezaznamenali hodnoty, ktoré by prevyšovali prírodné pozadie. Jediné drobné zvýšenia dávkového príkonu súvisia so zrážkovou činnosťou a možno ich vidieť na grafoch. Tieto epizódy nemajú umelý pôvod. V pondelok (15.5.2023) sme naše merania analyzovali a porovnali s dátami z okolia mesta Chmelnickij, ktoré sú dostupné prostredníctvom európskeho systému EURDEP.  Ani na ukrajinských staniciach neboli zaznamenané významne zvýšené hodnoty.“, píše úrad v stanovisku nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre