Slováci veria konšpiráciám viac ako väčšina krajín sveta: Konšpiračný index našej krajiny je skutočne vysoký!

Konšpiračný index na Slovensku dosiahol alarmujúcej hodnoty. Slováci sa vedia porovnať s krajinami južnej Afriky.

Najobšírnejší výskum svojho druhu sa dostáva do mysle konšpirátorov
Zdroj: Wikimedia, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Konšpiračné teórie a rôzne hoaxy sa internetom šíria pomerne rýchlo aj vďaka sociálnym sieťam a možnosti zdieľať takmer čokoľvek. Nové platformy s menším filtrom pre zdieľanie nepravdivého obsahu tomu len napomáhajú. Mnohí ľudia tak nevedia rozlíšiť konšpiračnú teóriu od skutočnosti. Centrum pre bioetiku na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Trnave v spolupráci s agentúrou Focus tak zisťovalo počas dní 10.8. – 21.8. 2022 na vzorke 1514 respondentov hodnotu konšpiračného indexu na Slovensku. A akú hodnotu má konšpiračný index v našej krajine v porovnaní s krajinami z iných kútov sveta si teraz prezradíme v našom článku.

Konšpiračný index na Slovensku je alarmujúci

Prieskum, ktorý vykonala trnavská UCM pre zistenie tohto indexu v krajine, spočíval z viacerých otázok. Konšpiračný index sa počíta ako priemer kladných odpovedí na otázky konšpiračného charakteru. Kladné odpovede sa vyskytovali napríklad pri otázkach, ktoré sa spájali s vakcínami či pandémiou, no aj vládou a politikou. Najviac ľudí pritom súhlasilo, že pravda o škodlivých účinkoch vakcín je cielene pred verejnosťou ukrývaná (až 46,6%) a tiež súhlasili s tvrdením, že bez ohľadu na to, kto je oficiálne na čele vlád alebo organizácií, existuje určitá skupina ľudí, ktorá tajne kontroluje chod sveta a spoločne ho ovláda (45%).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Konšpiračný index na Slovensku pritom dosiahol až 30,27, čo je jednou z najvyšších hodnôt v histórii vykonávania tohto prieskumu v akejkoľvek krajine. Ak by sme si porovnali štúdiu francúzskych vedcov, ktorú v roku 2021 publikovali v časopise Social Science Information, najvyššiu hodnotu vtedy získalo Turecko (25,29). Najnižšiu naopak získalo Dánsko s indexom 6,29.

Prieskum GLOBSEC v roku 2020 na vzorke 10 krajín východnej a strednej Európy zistil, že až 56% respondentov je náchylných veriť nejakému konšpiračnému tvrdeniu. Výsledky, ktoré prišli zo slovenského prieskumu sú v súlade s prieskumom z roku 2020, keďže hodnota 56% je maximum z pôvodného prieskumu. Slovensko však nie je len východo a stredoeurópskym rekordérom, no dokonca takmer celosvetovým.

Na situáciu zareagoval aj Policajný zbor SR

Stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR na Facebooku sa stihla vyjadriť k novozistenej skutočnosti. V príspevku zhrnuli, že sa v akceptácii konšpirácií radíme ku krajinám ako je Mexiko či Turecko. Okrem toho máme bližšie ku Keni alebo Južnej Afrike ako ku vyspelejším krajinám sveta. Konšpiračný index s hodnotou 30,27 sa tak umiestnil práve medzi Tureckom a Keňou. Aj juhoafrické štáty majú teda menšiu tendenciu veriť konšpiračným teóriám.

Radi by sme teda upozornili na to, aby ste si informácie, ktoré získate z internetu a sociálnych sietí overovali. Konšpiračné teórie sa šíria najmä týmito platformami a je len na nás, aby sme tento trend zastavili. Veríme, že sa konšpiračný index do budúcna o niečo zníži a priblížime sa k vyspelejším krajinám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre