AKTUÁLNE: „Pozor na nový podvod“, hlási polícia. Ak vám zavolá niekto s týmto príbehom, zložte a zablokujte si ho!

Muži zákona upozorňujú na rozmáhajúci sa telefonický podvod.

telemarketing
Zdroj: unsplash.com (Hassan OUAJBIR), Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci sú pomerne vynaliezaví ľudia. Na dennej báze sa môžeme stretnúť s online podvodmi od výmyslu sveta. Nedávno sme upozorňovali na falošné faktúry, ktoré zaplavili e-mailové schránky Slovákov, falošné SMS správy či na podvody s dobíjaním mobilného kreditu. Tieto podvody sú obzvlášť úspešne počas letných horúcich dní, kedy ostražitosť ľudí je nižšia, než počas iných častí roka. Má to súvis hlavne s dovolenkovým obdobím, kedy máme tendenciu „vypnúť“ a relaxovať, čo sa snažia útočníci využiť vo svoj prospech.

Pozor na tento telefonický podvod, upozorňuje polícia

Muži zákona najnovšie upozorňujú na podvodné hovory, ktoré sú medzi podvodmi pomerne novými. Ide o takzvané impersonation podvody, ktoré súvisia s kryptoaktívami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Upozorňujeme vás na narastajúci trend tzv. impersonation podvodov súvisiacich s kryptoaktívami,..“, píšu policajti v príspevku nižšie.

Útočníci sa pri tomto útoku najčastejšie schovávajú za príslušníkov policajného zboru či medzinárodnej organizácie alebo iného orgánu verejnej moci. Cieľom útočníkov je vyvolať v ľuďoch pocit strachu, že môžu prísť o peniaze. Následne sa ich snažia naviesť na to, aby ich previedli do vybranej kryptomeny podľa inštrukcií, aby ich ochránili. No ak to potenciálna obeť spraví, tak dôjde o svoje peniaze. Útočník ich totiž presunie do svojej kryptopeňaženky, ktorá je prakticky nevystopovateľnou.

„Môže to znieť banálne, ale prvotný strach umocnený kredibilne znejúcimi dôvodmi od fiktívneho policajta či úradníka vás takto môžu ľahko pripraviť o financie. Často sa zároveň stáva, že poškodený následne neverí skutočným policajtom, ak je napríklad predvolaných na výsluch a je zmätený až nedôverčivý.“, hovoria policajti.

Muži zákona prízvukujú, že policajti alebo úradníci akejkoľvek organizácia nebudú od vás nikdy prostredníctvom telefónu žiadať peniaze a ani kryptoaktíva.

„V takýchto prípadoch za žiadnych okolností nezdieľajte vaše osobné údaje alebo bezpečnostné údaje z vašich platobných prostriedkov.“, prízvukujú policajti. „Aktuálne trendy trestnej činnosti súvisiacej s kryptomenami síce naznačujú, že celkový počet podvodov alebo scamov od júna 2022 do júna 2023 medziročne klesol o 70%, impersonation podvody sú ale jedinými, ktorých počet za rovnaké obdobie narástol o 49%.“, dopĺňajú.

Modus operandi telefonických podvodov

Dovoľte nám, dať vám do pozornosti najčastejší modus operandi telefonických podvodníkov. Zväčša vám zavolajú s „bombastickou“ ponukou alebo niečím naliehavým, napríklad, že vám odchádzajú peniaze z účtu. Cieľom útočníka je vytvoriť vo vás pocit naliehavosti a toho, že musíte konať ihneď. Človek má v stresovej situáciu tendenciu urobiť aj také veci, ktoré by inak nespravil, na čo online podvodníci spoliehajú. Keď začne telefonický podvodník od vás žiadať citlivé údaje alebo údaje z bankovej karty, tak by ste mali spozornieť, že niečo nie je v poriadku. Základom, ako sa brániť pred týmto typom útoku je byť nedôverčivý a nezdieľať citlivé údaje cez telefón.

Rovnako by sme vás upozornili aj na nový typ podvodu „syn v tiesni„, kedy sa útočník vydáva za rodinného príslušníka a pomocou série premyslených krokov, sa snaží od obete vylákať peniaze pričom sa v nej snaží vyvolať pocit naliehavosti, že jeho príbuzný je v ohrození.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre