Spravodajstvo

AKTUÁLNE: Pozor, ak vám prišla táto SMS správa, nezľaknite sa, ide o podvod, hovorí polícia

Telefóny Slovákov zaplavujú falošné SMS správy od akože policajtov.

Kyberzločinci neustále skúšajú nové a nové podvody, aby oklamali a získali prospech na úkor bežných ľudí. V kybernetickom priestore sa môžeme stretnúť s najrôznejšími typmi podvodov. Od podvodných e-mailov až po hovory od falošných policajtov či bankárov.

Len nedávno sme upozorňovali na masívnu kampaň, kedy útočníci rozosielali falošné faktúry za bežné služby od mobilných operátorov. Tieto správy mali jedného spoločného menovateľa, ktorým bola podvodná webová stránka. Ak užívateľ klikol na takúto stránku a vyplnil údaje k platbe, tak odovzdal útočníkovi citlivé informácie z bankovej karty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Časté sú ale aj podvody prostredníctvom SMS správ. Dôvod, prečo ich útočníci obľubujú je, že na SMS zväčša reagujeme okamžite.

Polícia upozorňuje na podvodné SMS správy

Muži zákona najnovšie na sociálnej sieti upozorňujú na rozmáhajúcu sa podvodnú kampaň, ktorá prebieha prostredníctvom SMS správ. Útočníci sa v tomto prípade schovávajú za policajtov. Ako môžete vidieť nižšie, tak v správe tvrdia, že bolo podané na vás trestné oznámenie z dôvodu rasistických vyjadrení na sociálnych sieťach. Obeť útoku rovnako informujú, že bude čoskoro pozvaná na výsluch, aby vypovedala.

„Upozorňujeme vás na falošné predvolania od „rakúskej“ polície, či polície EÚ, podľa ktorých ste stíhaný za rasistické výroky na sociálnych sieťach.“, píšu muži zákona v príspevku vyššie.

Ako policajti na sociálnej sieti vysvetľujú, tak ide o podvod. Muži zákona nikdy nevolajú ľudí na výsluch alebo ich neupozorňujú na to, že je vedené voči ním trestné stíhanie prostredníctvom SMS správ. Regulárny postup je, že im dôjde do schránky oficiálny list. Ten je okrem iného zväčša potrebné prebrať aj osobne na pobočke pošty.

„Ak by ste boli skutočne podozrivý zo spáchania trestného činu a vyšetrovateľ by vás chcel predvolať, dostali by ste oficiálny list do schránky.“

Muži zákona vysvetľujú, že účelom týchto správ je vyvolať v obeti pocit naliehavosti a časovej tiesne, čo môže útočník neskôr zneužiť.

„Účelom týchto správ môže byť vytvorenie nátlaku či časovej tiesne, čo môže podvodník neskôr zneužiť na to, aby od vás nelegálne vymáhal peniaze.“

Policajti radia, že ak by vám prišla takáto správa do mobilu, tak číslo z ktorého vám prišla nahláste a odosielateľa zablokujte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close