Online podvody: S akými typmi podvodov sa môžete stretnúť na internete najčastejšie? Na toto si dajte pozor!

S rozmachom internetu, pribúdajú aj rôzne formy online podvodov. Pozrite sa, s akými typmi online podvodov sa môžete najčastejšie stretnúť na internete.

Slovensko hackeri_titulka
Zdroj: MaciejForyszewski / Shutterstock.com, Pixabay.com (Gerd Altmann z Pixabay / hacker v popredí), koláž Vosveteit.sk

Internet nám priniesol nové možnosti ako sa môžeme spojiť s okolitým svetom a ako môžeme pristupovať k informáciám, no ruka v ruke otvoril aj priestor pre ľudí, ktorí majú nekalé zmýšľanie. Reč je o podvodníkoch, ktorí využívajú kybernetický priestor za účelom, aby sa obohatili na úkor ľudí. S narastajúcim počtom internetových užívateľov sa zvyšuje aj počet online podvodov, ktoré cieľavedome zneužívajú dôverčivosť ľudí. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie online podvody, s ktorými sa môžeme stretnúť na internete.

Phishing

Phishing je jedným z najbežnejších online podvodov, ktorého cieľom je získanie osobných údajov používateľov, ako sú napríklad údaje z kreditných kariet či prístupové údaje k internet bankingu. Podvodníci často za týmto účelom, aby získali čo hľadajú, posielajú falošné e-mailové správy alebo SMS, alebo vytvárajú falošné webové stránky, ktoré vyzývajú užívateľov, aby do nich zadali svoje citlivé údaje. Je dôležité byť ostražitý pri klikaní na odkazy v e-mailoch a overovať dôveryhodnosť webových stránok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na jeden takýto podvod sme nedávno upozornili, kedy podvodníci posielali ľuďom e-mailové správy, v ktorých tvrdili, že došlo k zablokovaniu ich bankové účtu. V texte správy priložili URL adresu, ktorá mala viesť na webovú stránku banky, no v skutočnosti išlo kópiu originálnej stránky.

email od podvodnika vydavajuceho sa za VUB banku
Zdroj: Vosveteit.sk, podvodná správa

Smishing

Veľmi podobný útok, ako je Phishing, je aj Smishing. V tomto prípade ale útočníci posielajú správy pomocou SMS či rôznych chatovacích aplikácií. Dôvodom je, že v prípade tohto typu správ, používatelia reagujú spravidla rýchlejšie a častejšie. Modus operandi je veľmi podobný. Snažia sa nalákať ľudí na podvodný web za účelom, aby vylákali od nich citlivé informácie.

Krádež identity

Online podvodníci často získavajú prístup k osobným a citlivým údajom, ako sú napríklad informácie o bydlisku, priateľoch, našich zvykoch a podobne, a následne ich zneužívajú na vlastné obohatenie. Môžu sa napríklad vydávať za nás komunikovať v mene obete s priateľmi, aby ich rovnako nachytali, či šíriť dezinformácie a podobne. Krádež identity môže mať preto vážne dôsledky pre obeť vrátane finančných strát a poškodenia reputácie. Je dôležité chrániť si svoje osobné údaje Častokrát citlivé údaje pritom zdieľame na internete sami prostredníctvom rôznych profilov na sociálnych sieťach či cez príspevky na internete. Preto by sme mali zvážiť, čo o sebe prezradíme na internete, lebo k týmto informáciám môžu pristupovať aj cudzie osoby, ktoré nepoznáme.

Podvodné online obchody

V snahe ušetriť peniaze mnoho ľudí nakupuje online. Avšak, niektoré falošné online obchody využívajú dôveru zákazníkov a prijímajú platby za produkty, ktoré nikdy neodosielajú. Prípadne odošlú tovar, ktorý je inej kvality, ako je inzerovaný. Pred nákupom vždy skontrolujte dôveryhodnosť obchodu, prečítajte si recenzie a uprednostňujte overené platformy. Rovnako vám odporúčame, aby ste v obchodoch platili pomocou jednorazových bankových kariet, ktoré môžete vygenerovať v mobilnej aplikácii vašej banky. Podvodníci totiž často ukladajú údaje z kariet do svojich databáz, ktoré neskôr zneužijú.

Investičné podvody

S rastom popularity kryptomien a online investícií sa objavujú aj podvodné platformy, ktoré sľubujú vysoké zisky a rýchle zbohatnutie. Investičné podvody často vyžadujú od užívateľov vysoké vklady, ale neposkytujú žiadnu skutočnú hodnotu alebo zisk. Obzvlášť opatrní by sme mali byť v prípade nových alebo málo známych platforiem. Rovnako by sme nemali investovať tak veľké prostriedky, o ktoré keď prídeme, tak to ohrozí našu existenciu.

Ponziho schémy

Ponziho schémy sú podvodné investičné programy, ktoré sľubujú vysoké zisky zo získaných vkladov. Podvodníci používajú peniaze nových investorov na výplatu starším investorom, čo vytvára dojem ziskovosti. Avšak tieto schémy sú dlhodobo neudržateľné a zvyčajne sa skončia stratou peňazí pre väčšinu investorov. Preto by ste mali pri investovaní využiť skôr služby veľkých a dobre zabehnutých spoločností.

Romantické podvody

Mnohí z nás hľadajú v tomto uponáhľanom svete lásku na internete. No nemali by sme osobe na druhej strane vždy a hlavne slepo veriť. Romantické podvody sú čoraz bežnejšie na online zoznamkách a sociálnych sieťach. Podvodníci sa vydávajú za falošné osoby, získavajú si dôveru obetí a následne ich využívajú vo svoj prospech. Napríklad si od nich požičajú peniaze alebo ich neskôr začnú vydierať. Dôverujte len overeným profilom a buďte ostražití pri poskytovaní osobných údajov alebo pri poskytovaní pôžičiek neznámym osobám.

Ransomware

Ransomware je typ škodlivého softvéru, ktorý zablokuje prístup k súborom alebo zariadeniu obete a vyžaduje výkupné za ich odblokovanie. Tento podvod je často šírený prostredníctvom falošných e-mailov alebo súborov na stiahnutie. Dôležité je mať aktualizovaný antivírusový program a neotvárať podozrivé prílohy alebo odkazy.

Ransomware_Windows 10
Zdroj: unsplash.com (Michael Geiger)

Falošné pokuty

Nedávno sa rozmohli na internete aj falošné pokuty, ktoré zaplavili schránky Slovákov. Útočník pri tomto podvode pošle pod hlavičkou nejakej inštitúcie pokutu a čaká, kto zaplatí. Ľudia majú často tendenciu zaplatiť s tým, aby sa vyhli problémom s úradmi, čo využívajú útočníci vo svoj prospech.

Technická podpora a Scam hovory

Tento podvod spočíva v tom, že podvodníci kontaktujú ľudí telefonicky alebo prostredníctvom falošných technických podpôr a tvrdia, že majú problém so svojím počítačom alebo internetovým pripojením. Prípadne vám vyskočí na internetovej stránke upozornenie, že máte v zariadení vírus spolu s kontaktom na technickú podporu, ktorú máte kontaktovať. Mnoho ľudí v strachu, že sa deje niečo s ich zariadením, na ponúknuté číslo následne zavolajú. Samozrejme, problém sa môže dotýkať aj inej oblasti. Následne sa pokúšajú získať vzdialený prístup k ich zariadeniam alebo získať citlivé informácie. Dôverujte iba overeným technickým podporám a nikdy neposkytujte citlivé informácie cez telefón.

Falošné súťaže

Tieto podvody často prichádzajú vo forme e-mailov alebo oznámení na sociálnych sieťach, ktoré tvrdia, že ste vyhrali veľkú sumu peňazí alebo cenu v lotérii alebo súťaži. Podvodníci potom žiadajú poplatky za spracovanie výhry alebo požadujú citlivé údaje pre overenie totožnosti. Rovnako treba povedať, že častokrát naliehajú na obeť, aby konala ihneď, v inom prípade výhra prepadne. Nezdieľajte svoje osobné údaje a ani neplaťte žiadne poplatky na základe týchto podvodných správ.

Podvodna sutaz oznamenie o vyhre
Zdroj: Vosveteit.sk

Ponuky na online prácu

Niektoré online ponuky na prácu sľubujú ľuďom flexibilné zamestnanie a vysoký príjem, ale v skutočnosti ide o podvod, kde musíte najskôr zaplatiť za prístup k ponukám alebo za školenie. Buďte ostražití pri takýchto ponukách a vykonajte dôkladný prieskum o spoločnosti a zamestnaní, ktoré ponúkajú.

Podvody s nájmami bytov

Mnoho ľudí si hľadá bývanie cez internet, je to praktickejšie a hlavne rýchlejšie, ako navštíviť realitnú kanceláriu a riešiť to osobne. A túto pohodlnosť zneužívajú aj podvodníci. Podvodníci často naliehajú na obeť, nech zaplatí zábezpeku za byt ešte predtým, ako byt reálne videla. Napríklad hovoria, že sú práve odcestovaní a byt prenájmu tomu, kto ako prvý zaplatí preddavok, pričom kľúče odovzdajú budúcemu nájomcovi o pár dní, keď sa vrátia napríklad so služobnej cesty. Alebo sa môžete stretnúť aj s podvodníkmi, ktorí si prenajmú byt cez nejakú službu, a následne robia falošné obhliadky a vyberajú rezervačný poplatok. Preto predtým, ako niečo uhradíte, tak si overte, či prenajímateľ má aj nejaký reálny vzťah k nehnuteľnosti alebo nie.

Podvod na Facebooku najom bytu_1
Zdroj: Facebook skupina (PRENAJOM A BÝVANIE PRIAMO NA MAJITELA (BEZ REALITKU) BRATISLAVA), Ondrej On Jedinýň

Falošný kuriéri či zamestnanci finančných inštitúcií

Nemenej častým podvodom je, keď vám pošle útočník napríklad správu, že váš balík nebol doručený a je potrebné uhradiť malý poplatok, aby mohol byť doručený. Alebo vás kontaktuje falošný bankár s ponukou na lepší uver alebo s príbehom, kedy treba zablokovať odchádzajúce platby z vášho účtu. Následne žiadajú citlivé údaje, napríklad informácie z bankovej karty. V minulosti našim regiónom lomcoval napríklad podvod, kedy ľuďom volal falošný zamestnanec daňového úradu, že chce vrátiť obeti preplatok na daniach. Tých príbehov, s ktorými vám môže zavolať podvodník, je ale výrazne viacej.

Titulka falošný bankár
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Falošné charity

Pozor by sme si mali dávať aj na rôzne zbierky, ktoré sú online. V minulosti sme sa mohli stretnúť s podvodníkmi, ktorý využívali rôzne kalamitné situácie za účelom, aby sa neprávom obohatili. Vytvorili online zbierku s cieľom vyvolať u ľudí súcit a následne od nich žiadali peniaze. Preto je potrebné, ak chceme niekomu finančne pomôcť prostredníctvom daru či zbierky, tak aby sme si overili, že peniaze skutočne skončia tam, kde majú.

Záverom treba povedať, že by sme mali na internete byť obzvlášť obozretní a veci si preverovať ešte predtým, ako sa rozhodneme dačo zaplatiť alebo niekde zdieľať údaje. Stretli ste sa s nejakým typom podvodu vyššie, prípadne s iným? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre