Aktívne galaktické jadrá produkujú ešte viac energie, než sa predpokladalo: Kam teda mizne?

V rámci novej štúdie astronómovia preskúmali aktívne jadro galaxie a všimli si štruktúru, ktorá tlmila jeho svetlo

Aktívne galaktické jadrá sú ešte silnejšie, než sa predpokladalo
Zdroj: UCSC (Peter Z. Harrington)

V jadre väčšiny galaxií sa nachádza supermasívna čierna diera. Ak pohlcuje hmotu, ktorá sa okolo nej nachádza, astronómovia to označujú ako aktívne galaktické jadro a ide o jeden z najsilnejších a stabilných zdrojov energie. Najjasnejšie aktívne jadrá môžu žiariť niekoľkokrát jasnejšie ako galaxia, v ktorej sa nachádzajú.

Výskum vedcov z University of California, Santa Cruz dokázal, že aktívne galaktické jadrá môžu produkovať oveľa viac energie, než sa spočiatku predpokladalo. Donedávna totiž vedci podceňovali množstvo svetla, ktoré zachytáva prašná obálka okolo supermasívnej čiernej diery.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keď v ceste svetla stoja drobné častice, svetlo sa nám javí tmavšie. Všimnúť si to môžeme napríklad pri západe Slnka, kedy už nežiari tak jasne ako cez deň,“ vyjadril sa Martin Gaskell, jeden z autorov štúdie.

Astronómovia už v minulosti vedeli, že častice okolo aktívneho galaktického jadra môžu do určitej miery stmaviť svetlo, ktoré z neho vychádza. Vo všeobecnosti sa ale predpokladalo, že obálka zachytí len zanedbateľné množstvo svetla. Autori novej štúdie ale dokázali, že to tak nie je. Prach dokáže zachytiť podstatnú časť svetla z ďalekého ultrafialového spektra.

„Nová štúdia naznačuje, že vedci podstatne podcenili energetický výstup týchto objektov tým, že nerozpoznali, do akej miery je ich svetlo tlmené prachom.“

Tlmenie energie

V rámci svojej štúdie vedci preskúmali jedno z najznámejších aktívnych jadier v galaxii NGC 5548. Rovnako ako je Slnko počas východu a západu červenšie, tak je červenšie aj svetlo, ktoré vychádza z aktívneho jadra. Čím červenšie je, tým viac svetla častice utlmujú.

Vedci vnímajú farby ako pomer intenzity svetla v určitých vlnových dĺžkach. Vedia, aká je skutočná farba slnečného svetla, no až donedávna sa nevedelo, aké emisie môžu vychádza z aktívneho galaktického jadra. V rámci novej štúdie autori použili viacero indikátorov stlmenia svetla, ktoré navzájom súhlasia. Zároveň zistili aj to, že prašný obal okolo jadra stlmuje svetlo výrazným spôsobom.

„Príjemne nás prekvapilo, že výsledky z rôznych indikátorov ukazovali rovnaké hodnoty. Podporujú totiž našu teóriu o tom, že aktívne galaktické jadro vytvára oveľa viac energie, než sme spočiatku predpokladali. Naše objavy zároveň pomôžu ostatným vedcom pochopiť čo sa deje, keď čierne diery pohlcujú materiál,“ tvrdí Gaskell.

Supermasívne čierne diery sú gigantické kozmické objekty a po „obyčajných“ čiernych dierach najväčšou kozmickou záhadou. Ležia v jadrách galaxií a ich hmotnosť sa môže rátať až na miliardy našich Sĺnk. Pohltiť dokážu obrovské množstvo hmoty, pričom časť dokáže uniknúť vo forme rôznych emisií.

Aktívne galaktické jadro vyžaruje najväčšiu časť energie v ultrafialovom spektre. Na základe novej štúdie vedci argumentujú, že supermasívne čierne diery vydávajú až o jednu rádovú veľkosť energie viac, než sa spočiatku predpokladalo. Štúdia zároveň naznačuje aj to, že aktívne galaktické jadrá sú v skutočnosti veľmi podobné. Rozdiely, ktoré astronómovia pozorovali pri odlišných galaxiách, sú spôsobené odlišným množstvom materiálu okolo jadra.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre