Videli ste už jadro našej Mliečnej dráhy? Prvý záber teleskopu MeerKAT ohromuje aj dnes!

V roku 2018 sa spustil rádiový teleskop Juhoafrického observatória pre rádiovú astronómu a ako prvé sa pozrel do srdca našej galaxie.

Videli ste už jadro Mliečnej dráhy?
Zdroj: MeerKAT, SARAO

V roku 2018 sa dostal do prevádzky rádiový teleskop MeerKAT, po viac ako desiatich rokoch konštrukcie. Prvý záber, ktorý tento rádiový teleskop zachytil nám ukazuje samotné srdce Mliečnej dráhy, región v okolí supermasívnej čiernej diery Sagittarius A*.

Hoci dnes sme už dokázali priamo zachytiť čiernu dieru, ktorá sa v jadre našej galaxie nachádza, zábery teleskopu MeerKAT ohromia aj dnes a len ťažko nájdete podobný záber.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceli sme ukázať schopnosti tohto nového teleskopu,“ vyjadril sa pri príležitosti spustenia MeerKAT Fernando Camilo, vedúci vedec Juhoafrického Observatória pre rádiovú atronómiu.

Ako uviedli vedci, jadro našej galaxie predstavuje ideálny cieľ pre demonštráciu schopností akéhokoľvek nového teleskopu. Čím bližšie sa pri strede nachádzame, tým sú hviezdy bližšie pri sebe. Medzi hviezdami sa zároveň nachádza aj obrovské množstvo plynu, ktoré efektívne zakrýva supermasívnu čiernu dieru, ktorá sa v strede galaxie nachádza. Zároveň treba spomenúť, že sa stred Mliečnej dráhy nachádza od Zeme 25-tisíc svetelných rokov. Pre tých, ktorí nevedia, tak jeden svetelný rok je približne 9,5 trilióna kilometrov, čo je 9 460 730 472 580 800 metrov.

Pre optické teleskopy je nemožné vidieť, čo sa v tejto oblasti deje. Ak však observatóriá pracujú v infračervenom, röntgenovom či rádiovom spektre, dokážu preraziť plynovú obálku a nahliadnuť do susedstva čiernej diery s hmotnosťou neuveriteľných 4-miliónov Sĺnk.

„Záber, ktorý sme dostali, je jednoducho nepopísateľný,“ vyjadril sa Farhad Yusef-Zadeh, expert na štruktúry, ktoré sa nachádzajú okolo centrálnej čiernej diery.

Jedinečný záber

V blízkosti Sagittarius A* sa nachádzajú zvláštne filamenty, ktoré nikde inde v Mliečnej dráhe nenájdete. Ide o dlhé a úzke magnetizované vlákna, ktoré v 80. rokoch objavil rádiový teleskop Very Large Telescope. V roku 2018 sa rádiový teleskop MeerKAT pozrel na región o čosi ostrejšie. Hoci nejde o najostrejší záber galaktického jadra, to čo dokázal MeerKAT ohromí aj dnes. Veď posúďte sami!

Videli ste už jadro Mliečnej dráhy?
Najdetailnejší záber jadra Mliečnej dráhy, ktorý vznikol spojením 400 pozorovaní. Zdroj: NASA

Záber vedcom ukázal štruktúry, ktoré sa nikdy predtým nepodarilo zachytiť žiadnemu inému teleskopu. Zároveň vedcom poskytol pohľad na kompaktné zdroje. Tie sa podľa teórie spájali aspoň s časťou filamentov pozorovaných v strede Mliečnej dráhy. Vedci tak získali možnosť rozlúštiť viac ako tri dekády starú záhadu.

Ako sme už spomenuli, MeerKAT začal svoju prácu v roku 2018. Je to projekt, za ktorým stojí Južná Afrika a ide o predchodcu k pripravovanému projektu Square Kilometre Array. Ide o sieť rádiových teleskopov, ktoré by mali mať spolu plochu prijímacích antén o rozlohe jeden kilometer štvorcový ako napovedá aj názov.

Na tejto sieti sa v dnešnej dobe stále pracuje, no táto sieť by nám mala pomôcť zachytiť svetlo prvých hviezd vo vesmíre. Zároveň sa však vedci zamerajú aj na výskum gravitačných vĺn a záhadnej temnej hmoty. Tá sa dnes považuje za jednu z najväčších nezodpovedaných otázok vesmírnej vedy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre