Vedci objavili najbližšie supermasívne čierne diery k Zemi: Dve monštrá sú na kolíznom kurze!

Astronómovia tento objav označujú ako "zlatú baňu". Sledovať teraz budú môcť doteraz nepopísaný proces.

Najbližšie supermasívne čierne diery na kolíznom kurze
Zdroj: YouTube(Scitech Daily)

Prelomový objav astronómov odhalil dve supermasívne čierne diery, ktoré vedci popisujú ako zlatú baňu. Nielenže sú tieto monštruózne čierne diery jedny z najbližších, aké sme objavili, ale nachádzajú sa i veľmi blízko pri sebe.

Podľa všetkého sú supermasívne čierne diery na kolíznom kurze a postupom času sa zlúčia dokopy a vytvoria ešte väčšiu čiernu dieru, píše portál SciTech Daily. Nachádzajú sa v galaxii NGC 7727 v súhvezdí vodnár. Od Zeme sa nachádzajú približne 89-miliónov svetelných rokov. Prekonávajú tak rekord najbližšej supermasívnej čiernej diery, ktorá sa od Zeme nachádzala 470-miliónov svetelných rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Novoobjavený pár sa podľa slov astronómov bude lepšie študovať, ako ich vzdialenejší príbuzný. Zároveň vedci získajú doteraz nevidený pohľad na to, ako prebieha zlučovanie supermasívnych čiernych dier. Astronómovia dodávajú, že predchádzajúce výskumy mohli podceniť, koľko supermasívnych čiernych dier sa v našom galaktickom susedstve nachádza.

Od normálnych čiernych dier sa tieto monštrá líšia svojou hmotnosťou. Najbližšia čierna diera, ktorá sa pri Zemi nachádza, leží vo vzdialenosti tisíc svetelných rokov a má hmotnosť len niekoľkonásobok nášho Slnka. Supermasívne čierne diery avšak driemu v srdci každej väčšej galaxie. Ich hmotnosť sa počíta na milióny, niekedy až miliardy hmotností nášho Slnka.

Masívny pár v galaxii NGC 7727 sa momentálne nachádza hodný kus od seba. Supermasívne čierne diery však okolo seba obiehajú a postupne strácajú energiu. To znamená, že vzdialenosť medzi nimi bude čoraz menšia, kým sa tieto dva objekty nespoja do jedného.

Najbližšie supermasívne čierne diery na kolíznom kurze
Supermasívne čierne diery na kolíznom kurze. Zdroj: ESO

Neviditeľné čierne diery

Bežne vedci odhaľujú nové supermasívne čierne diery prostredníctvom röntgenového žiarenia, no v tomto prípade boli dve čierne diery v tomto spektre neviditeľné, píše IFL Science.

„V ich okolí nie je žiadny plyn. Možno je to len dočasné a ak by sme sa na ne pozreli o milión rokov, opäť by sa rozžiarili,“ vyjadril sa doktor Holger Baumgardt z University of Queensland.

Namiesto röntgenového spektra boli čierne diery objavené vďaka obežným dráham hviezd okolo nich. Vďaka nim mohli zistiť, akú hmotnosť čierne diery majú.

„Náš objav naznačuje, že sa v našom susedstve môže nachádzať viac takýchto prípadov. Pravdepodobne sa v našom okolí nachádza o 30% viac supermasívnych čiernych dier, než sme predpokladali,“ vysvetľuje jedna z autoriek štúdie, Karina Voggel.

Väčšie galaxie vzniknú buď pohltením menších galaxií, alebo „ukradnutím“ určitej časti ich hviezd. Ako ale tento proces prebieha nie je známe, pretože vedci dedukujú, čo sa mohlo stať, len z toho, čo po menších galaxiách ostane. Dve supermasívne čierne diery neukazujú len proces zlučovania dvoch galaxií, ale aj to, čo sa stane so supermasívnymi čiernymi dierami v ich jadrách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre