APLIKÁCIE A HRYNávody

Ako zmerať výkon Android smartfónu čo najefektívnejšie? Pozrite sa na to s nami!

Zmerať si výkon svojho Android smartfónu môže byť jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Pozrite sa na najlepšie benchmarkové aplikácie.

Možno ste sa aj vy niekedy dostali do situácie, kedy ste sa so svojím známym dohadovali, kto má výkonnejší smartfón. Inokedy ste zasa premýšľali nad kúpou nového zariadenia a nevedeli ste sa rozhodnúť, ktorý model je pre vás najvhodnejší. Pri oboch situáciách je najlepšie zmerať výkon konkrétneho zariadenia, prípadne sa pozrieť na rebríčky najvýkonnejších modelov. Ani takéto meranie výkonu zariadenia však nemusí byť samozrejmosťou, preto vám teraz prinášame tie najlepšie spôsoby, ako k tomu pristúpiť. Poslúžia nám k tomu benchmarky a ich testy, pričom zoznam tých najlepších nám priniesol portál geekflare.com. Tak na čo teda čakáte, vyhliadnite si s nami ten najlepší a zmerajte si výkon vášho Android smartfónu aj vy!

K čomu sú dobré benchmarkové rebríčky?

Pri meraní benchmarkového skóre prichádza k procesu, ktorý dokáže zmerať výkon CPU či GPU, rýchlosť úložiska alebo iné špecifikácie nášho zariadenia. Po využití takéhoto testu sa teda dostaneme k určitému skóre, ktoré dokáže zaradiť náš konkrétny smartfón medzi ostatné. Zvyčajne sa benchmarky rozdeľujú na tie, ktoré merajú výkon a možnosti Android smartfónov a iné sa zasa sústreďujú na konkurenčné iPhony. Práve z tohto dôvodu ak by sme aj zostavovali rebríček smartfónov, mali by sme tieto dva druhy zariadení oddeľovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem všeobecného rebríčka, ktorý určí nejaké skóre pre daný model si však vieme zmerať aj náš konkrétny smartfón. Každé jedno konkrétne zariadenie sa totiž nachádza v iných podmienkach, a preto môžeme mať svoje skóre po benchmarkovom teste o niečo vyššie, ako náš známy s rovnakým smartfónom. V konečnom dôsledku teda získavame výsledky personalizované práve pre náš konkrétny smartfón. Ako si však vybrať ten správny benchmark pre náš Android smartfón?

Každá aplikácia pre Android je trochu iná

Vo všeobecnosti platí, že by sme sa mali spoliehať len na overené aplikácie pre benchmark, nie na tie neznáme. Neraz sa totiž stalo, že z menej známych benchmarkových testov vyšli nereálne výsledky. Rovnako by sme si tiež mali vybrať benchmark, ktorý bude spĺňať naše požiadavky. Zatiaľ čo taký AnTuTu sa sústreďuje viac na výkon CPU, pri použití 3DMark dostane zabrať viac GPU. Nižšie vám však prinášame zoznam tých najznámejších benchmarkových testov, aké pre smartfóny so systémom Android nájdeme.

  • AnTuTu
  • PassMark
  • Androbench
  • 3DMark
  • Geekbench 5
  • Disk Speed
  • PCMark
  • GFXBench Benchmark

Niektoré aplikácie nájdeme aj v Obchode Play ako napríklad 3DMark či Geekbench 5. Naopak AnTuTu a Androbench z Obchodu Play pred nejakou dobou zmizli, no stiahnuť si ich stále môžeme z oficiálnych stránok vývojárov. Pripomíname vám však, že vo chvíli, kedy testujete výkon vášho zariadenia by ste mali mať zatvorené všetky procesy na pozadí pre čo najpresnejší výsledok testu.

Využívate niektorú z týchto aplikácií pre zmeranie výkonu vášho Android smartfónu? Alebo poznáte ešte nejaké iné? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close