Návody

Ako zistiť presný vek vášho smartfónu? Existuje niekoľko spôsobov

Presný vek telefónu je údaj, ktorý nepotrebujete často, avšak keď už áno, tak je ho ťažké zistiť. Našťastie existuje viacero spôsobov, ako sa k nemu dopátrať.

Presný vek telefónu nie je vec, ktorú potrebujete vedieť každý deň. Isto sú potrebné vedieť aj dôležitejšie čísla, ktoré človek potrebuje pre svoje fungovanie v spoločnosti. Keď však nadíde ten čas, kedy si potrebujete overiť platnosť záruky, alebo daný mobil kúpiť či predať, táto informácia sa v informáciách o telefóne akosi „schováva.“ Ako teda zistiť presný vek vášho telefónu? Existuje viacero spôsobov. Každá značka mobilných telefónov to však má trochu inak.

Ako zistiť vek vášho smartfónu?

Pozrite sa na krabicu

Niektorí výrobcovia uvádzajú dátum výroby telefónu priamo na zadnej strane obalu od mobilu. U majiteľov mobilov, ktoré to tak nemajú, alebo ktorí medzitým stratili obal, resp. krabicu, v ktorom mobil kúpili, ostávajú ešte ďalšie možnosti. Poďme sa na ne pozrieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nastavenia telefónu

Mnohí, avšak nie všetci výrobcovia, uvádzajú presný vek telefónu v nastaveniach telefónu. Presná cesta, ako sa k tejto informácii dostať, sa líši v závislosti od modelu. Väčšinou sa však nachádza v sekcii O telefóne. V prípade telefónov Samsung štvrtý znak v sériovom čísle informuje o veku zariadenia (G – 2015, H – 2016, J – 2017, K – 2018, M – 2019, N – 2020, R – 2021, T – 2022, W – 2023,..).

Samsung Galaxy S22 Ultra bol predstaveny seriove cislo
Zdroj: Vosveteit.sk

Sériový kód

Majitelia Apple zariadení majú ďalšiu možnosť zistiť aspoň rok výroby svojho iPhonu, a to cez sériový kód. Vyčítať to môžu konkrétne z tretej cifry sériového kódu.

3. cifra sériového kódu iPhonu u starších modelov reprezentuje poslednú cifru roku, v ktorom bol iPhone vyrobený. Napr. číslica 9 reprezentuje rok 2019, číslica 0 rok 2020 a podobne. Novšie iPhony majú sériové čísla mierne odlišné. Na tretej cifre sa totiž nenachádza číslo, ale písmeno. Aj to však reprezentuje rok výroby. Písmená C a D reprezentujú prvý a druhý polrok 2020, E a F zas prvý a druhý polrok 2021 a tak ďalej.

Štvrtá a piata cifra v starých aj nových iPhonoch znamená týždeň výroby, v ktorom bol iPhone vyrobený.

K sériovému číslu sa u iPhonov dostanete cez Nastavenia > O telefóne > Sériové číslo.

Špeciálne kódy

Ak sa presný vek telefónu neuvádza ani v nastaveniach, môžete skúsiť špeciálne USSD kódy. Tieto kódy sa líšia pre každú značku mobilných telefónov. Potrebujete si preto vyhľadať na internete, ako spustiť USSD kód na vašom modeli zariadenia.

Informácia, ktorú budete pri spustení USSD kódu hľadať, je IMEI kód. Každý slot pre SIM kartu má tento IMEI kód odlišný. Na internete si vďaka tomuto kódu budete môcť overiť autenticitu vášho telefónu a všetky jeho vnútorné špecifikácie. Môžete ale skúsiť kód *#06#, ktorý býva najčastejší. Prípadne skúste kód *#0000#.

Použite aplikácie tretích strán, aby vám povedali vek telefónu

Existujú aplikácie a softvérové nástroje, ktoré môžu poskytnúť informácie o veku telefónu alebo o jeho hardvérových špecifikáciách.

Hľadajte doklady

Keď sa vám nepodarilo získať informácie o dátume výroby vášho telefónu, posledná možnosť je pátrať po dokladoch o kúpe mobilu. Ak ste mobil kupovali online alebo kartou, pomôcť vám môžu výpisy z bankového účtu. Ak ste mobil kupovali v kamennej pobočke, informácia o dátume kúpy bude dostupná na bločku.

Nie je to len o veku telefónu

Dôležité je tiež vedieť, kedy bol váš smartfón uvedený na trh. Je to dôležitá informácia z dôvodu, keď chcete zistiť, ako dlho bude váš smartfón ešte softvérovo podporovaný. Väčšinou výrobcovia telefónov podporujú svoje zariadenia 2 až 3 roky od ich predstavenia. Potom, keď váš smartfón stratí podporu, tak nedostáva už bezpečnostné aktualizácie, čo predstavuje potenciálne riziko, že sa stanete ľahkou korisťou pre útočníkov. Preto stojí za zvážanie zadovážiť si nový smartfón.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close