Ako z inej planéty: Tento hmyz sa zachoval v 100-miliónov rokov starej živici. Na Zemi už nežije

Pred piatimi rokmi vedci našli v stuhnutej živici hmyz, ktorý si vyslúžil svoje vlastné zaradenie.

Mnoho prastarých organizmov vyzerá zvláštne, tento však získal vlastné zaradenie
Zdroj: Wikimedia (George Poinar, Jr.)

Ak sa pozrieme niekoľko stoviek miliónov rokov do minulosti, tak nájdeme život, ktorý pokojne mohol vyjsť z nejakého sci-fi filmu. Hoci veľa organizmov vyzerá prazvláštne, nič sa nevyrovná nedávnemu objavu vedcov z Oregon State University. Hmyz sa zachoval v živici a svojim vzhľadom pripomína, ako keby pochádzal z inej planéty.

Predpokladá sa, že vzorka môže byť stará približne 100-miliónov rokov. Hmyz sa vyznačuje trojuholníkovou hlavou a vedci ho museli zaradiť do nového živočíšneho rodu, čo samo o sebe možno považovať za mimoriadne výnimočnú udalosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes poznáme približne milión druhov hmyzu a ďalšie vedci stále objavujú, no všetky druhy na Zemi až doteraz spadali do jedného z 31 rodov. V roku 2017 sa ale počet rodov o jeden zvýšil. Organizmus zachovaný v živici je s najväčšou pravdepodobnosťou samica. Predpokladá sa, že hmyz žil v kôre stromov a živil sa roztočmi, hubami alebo červami. Žil v období, kedy po zemi ešte kráčali dinosaury.

Mnoho prastarých organizmov vyzerá zvláštne, tento však získal vlastné zaradenie
Zdroj: Wikimedia (George Poinar, Jr.)

„Tento hmyz sa vyznačuje charakteristikami, ktoré jednoducho nezapadajú do žiadneho z delení, ktoré poznám,“ priznáva George Poinar Jr., jeden zo svetových expertov na rastlinný a živočíšny život.

Najzvláštnejšou charakteristikou tvora pripomínajúceho mravca, je trojuholníková hlava s obrovskými očami. Poinar vysvetľuje, že ak by tvor otočil hlavu doboka, jeho zorné pole by dosahovalo takmer 180 stupňov. Živočích bol s najväčšou pravdepodobnosťou všežravec a vyznačoval sa dlhým úzkym telom a končatinami. Pohyboval sa veľmi rýchlo, pričom prakticky videl aj za seba.

Súbor nezvyčajných charakteristík

Vedci si dlho nevedeli zvláštny objav vysvetliť. Dnes sa na základe štúdie z roku 2018 predpokladá, že išlo o nymfu druhu Alienopterus brachyelytrus. Alienopteridae je dávno vyhynutý druh hmyzu, ktorý sa vyznačoval pomerne neobyčajnou kombináciou vlastností, ktoré pri iných druhoch hmyzu prítomné neboli. Objavovali sa hlavne od prostriedku kriedy do obdobia Eocénu.

Dnes už takýto hmyz v prírode nenájdeme a vedci sa stále pokúšajú prísť na to prečo. Predpokladá sa, že tento druh žil v lesoch na území dnešnej Barmy pred 100-miliónmi rokov. Druh ale vyhynul, pričom nevieme, prečo sa tak stalo. No vedci predpokladajú, že prišiel o svoje prirodzené prostredie.

„Na objave ma najviac zarazila tá hlava. Pripomína spôsob, akým tradične vyobrazujeme mimozemšťanov. Dlhý krk, veľké oči a zvláštna hlava, pripomínal mi E.T. mimozemšťana. Dokonca som vyrobil aj Halloweensku masku v tvare hlavy tohto hmyzu. Nanešťastie som ju musel dať dole, lebo strašila každého, kto prišiel k mojim dverám,“ rozpráva Poinar.

Ten pomohol identifikovať aj ďalšieho výnimočného tvora, ktorý sa tiež vyznačoval nezvyčajnými mimozemskými očami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre