Ako vznikol človek? Nová štúdia približuje, čo sa dialo, než sme opustili Afriku

Dnes vieme, že človek svoju evolučnú cestu začal v Afrike, no čo sa presne dialo nie je celkom jasné.

predok_ancestor
Zdroj: flickr.com (marcovdz) (CC BY-NC-ND 2.0)

Človek ako druh má svoj pôvod v Afrike, na čom sa zhoduje celá vedecká komunita. Čo sa však týka počiatkov človeka, stále existujú výrazné medzery v našom chápaní toho, ako človek vznikol, kde presne vznikol a aké procesy k tomu viedli.

Dnes vedcom v skúmaní našej evolučnej minulosti pomáhajú genetické dôkazy a v tomto duchu sa niesla aj štúdia vedcov z McGill University, ktorí skúmali v ktorej časti Afriky človek vznikol. Ich štúdia naznačuje, že naši predkovia obývali niekoľko rôznych Afrických regiónov, pričom sa sťahovali z jedného miesta na druhé za obdobie niekoľkých storočí až tisícročí. V niektorých smeroch táto nová hypotéza protirečí dlho akceptovaným teóriám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jedna z prevládajúcich teórií tvrdí, že pred približne 150-tisíc rokmi existovala jedna centrálna populácia, z ktorej sa oddelili ďalšie populácie našich predkov. Podľa inej teórie ale táto centrálna populácia vznikla miešaním sa moderných ľudí a druhom podobným Neandertálcom.

„Mnohí vedci sa držia klasického modelu evolúcie človeka, ktorý naznačuje vznik nášho druhu na jednom mieste. Tieto teórie naznačujú, že druh Homo vznikol buď vo východnej alebo južnej Afrike. Potvrdiť túto teóriu ale nebolo jednoduché, najmä kvôli limitovaným fosílnym dôkazom z južnej Afriky, Maroka alebo Etiópie. Fosílie nám naznačujú, že naši predkovia žili po celom kontinente až 300-tisíc rokov do minulosti,“ vysvetľuje Brenna Henn, spoluautorka nového výskumu.

Ako vznikol človek?

Autori štúdie teda zvolili iný prístup ku problému. Ich štúdia porovnáva antropologické modely s genetickými dátami a v tomto smere je prvou systematickou štúdiou svojho druhu. Vedci analyzovali genómy 290 jedincov z geograficky a geneticky odlišných Afrických skupín. Cieľom ich práce bolo nájsť rozdiely a podobnosti medzi populáciami našich predkov, ktoré žili v Afrike až milión rokov do minulosti. Podarilo sa im lepšie pochopiť ako sa človek vyvíjal na africkom kontinente.

Výskumníci skúmali genómy skupín Nama, Mende, Gumuz, Amhara a Ormo. K tomu pridali genetický materiál populácií z Eurázie. Z génov vyčítali, ako sa mohli africké populácie v minulosti miešať. Vedcom pomohli aj počítačové simulácie, ktoré umožnili otestovať stovky rôznych scenárov. Najviac sa osvedčili tie, ktoré ukazovali prechod génov medzi populáciami v rôznych regiónoch Afriky. Simulácie, ktoré vedci použili v rámci štúdie pôvodne slúžili na skúmanie prenosu genetických chorôb medzi populáciami. Napriek tomu pomocou nich dokázali sledovať vývoj našich predkov na africkom kontinente.

Záver štúdie teda znie, že človek ako druh mohol vzniknúť interakciou rôznych populácií, ktoré žili po celom kontinente Afriky. Znamená to, že tradičné teórie o jednej centrálnej pravekej populácii, z ktorej sa odvíjali ostatné populácie, nemusia byť správne. Vedci tak získavajú do rúk ďalší dôležitý poznatok, ktorý nám môže pomôcť pochopiť, ako vznikol druh Homo a neskôr aj Homo sapiens, resp. človek rozumný.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre