Ako vyzerala najslávnejšia „tehotná múmia“? Pozrite sa jej priamo do očí!

Poľskí vedci zrekonštruovali tvár najslávnejšej tehotnej múmie na svete.

tehotna mumia podobizen
Zdroj: Warsaw Mummy Project - Human Remains

Jedna z najznámejších múmií vôbec je Ötzi, ktorú objavili v Ötztalerských Alpách. Išlo o zachovalú múmiu človeka, ktorý mohol žiť približne 3300 rokov pred Kristom. Nejde ale o jedinú známu múmiu, ktorá fascinuje vedcov. V susednom Poľsku nájdeme „tehotnú múmiu“. Ide o múmiu, ktorá získala širokú pozornosť vedcov. Dôvodom je, že sa zachoval i plod. Ide o jedinú tehotnú múmiu so zachovaným plodom, ktorá bola doposiaľ objavená. Pozostatky ženy našli v začiatkoch 19. storočia v Tébach a v roku 1826 bola darovaná Varšavskej univerzite. Ako ale vyzerala?

Ako vyzerala „tehotná múmia“?

Poľskí vedci prostredníctvom projektu Warsaw Mummy Project Human odhalili výzor tehotnej múmie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pre mnohých ľudí sú staroveké egyptské múmie kuriozitami, ktoré sú vystavené v múzeách a inšpirujú k dobrodružstvu v knihách, filmoch a počítačových hrách. Niekedy zabúdame, že to boli ľudia ako my, ktorí mali milovaných a ktorých smrť bola osobnou tragédiou.“, hovoria výskumníci na sociálnej sieti.

Projekt varšavských múmií sa zameriava na rehumanizáciu mumifikovaných jedincov a najnovšie odhalil, ako pravdepodobne vyzerala tehotná múmia počas života. Na to, aby odkryli jej podobizeň, využili expertízu dvoch forenzných špecialistov, ktorí nezávisle na seba vytvorili rekonštrukciu tváre tehotnej múmie (tiež známej ako „tajomná dáma“) pomocou pokročilých 2D a 3D techník.

„Naše kosti a najmä lebka poskytujú veľa informácií o tvári jednotlivca. Hoci to nemožno považovať za presný portrét, lebka ako mnohé anatomické časti je jedinečná a vykazuje súbor tvarov a proporcií, ktoré sa čiastočne prejavia vo finálnej tvári,“ Chantal Milani, talianska forenzná antropologička a členka projektu.

Prvýkrát sa jej pravdepodobný výzor odhalil širokej verejnosti teraz v Sliezskom múzeu v Katoviciach, kde si ju môžu záujemcovia pozrieť aj naživo. Zároveň bol ale zverejnený aj prostredníctvom sociálnej siete.

„Táto žena zomrela vo svojich 20 rokoch počas tehotenstva. Nedávno sa zistilo, že je pravdepodobné, že zomrela na následky rakoviny.“, dopĺňajú výskumníci.

Nižšie na snímke si môžete pozrieť prvú podobizeň, ktorú vytvoril Hew Morrison.

Na fotografii nižšie je druhá podobizeň tehotnej múmie, ktorú vytvorila Chantal Milani.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre