Ako odoslať anonymný e-mail?

Potrebujete zvýšiť súkromie pri odosielaní e-mailu? Potom sa pozrite na tieto tipy, ako čo najviac anonymizovať celý tento proces.

anonymny email
Zdroj: pngfind, Vosveteit.sk

E-mailovú komunikáciu využíva väčšina z nás na dennej báze. Niektoré správy si ale vyžadujú vyššiu úroveň anonymity, ako iné, nech už je dôvod akýkoľvek. Odoslanie správy z takého Gmail účtu ale zďaleka nie je anonymné a druhá strana má hneď viacero údajov, podľa ktorých vie určiť, že ste to vy. Web cybernews.com preto ukázal pár spôsobov, ako čo najviac anonymizovať odoslaný e-mail a my sa na nich spoločne pozrieme.

Využitie dobre šifrovanej služby

E-mail samozrejme nemusí byť anonymný pre všetkých. Čoraz viac sa totiž dbá na bezpečnosť a preto je dôležité, aby sa po e-mailovej trase ku správe nedostal nikto nepovolaný. V takom prípade treba siahnuť po poskytovateľoch e-mailových služieb, ktorí ponúkajú kvalitne šifrované odosielanie správ. Za zmienku stojí napríklad ProtonMail či StartMail. Tieto e-mailové schránky vám poskytnú viac bezpečia, ako napríklad Gmail.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Použite dočasný e-mail

Pri vytváraní e-mailovej schránky často potrebujeme zadať údaje ako meno alebo telefónne číslo. Na internete ale existujú stránky, kde takýto postup nemusíte vykonať a správu viete odoslať prakticky ihneď. Za zmienku stojí web AnonymouseMail, ktorý dokonca ani nevytvára dočasnú schránku, ale umožňuje správu iba odoslať. Na internete ale nájdete kopec stránok, ktoré vám poskytnú aj dočasnú schránku, kde vám vie pošta aj prísť.

AnonymouseMail
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen

VPN

Služby VPN sú bezpochyby účinným nástrojom na zvýšenie celkovej bezpečnosti na internete. Okrem toho, že šifrujú celý proces komunikácie, tak taktiež vedia skryť vašu IP adresu. Pri výbere poskytovateľa služieb VPN si ale dajte poriadny pozor. Poskytujete mu totiž prístup k vašim osobným údajom a preto takýto výber netreba podceniť.

Ako nastaviť VPN sieť na androide?
Zdroj: Unsplash (Privecstasy)

VPN služby sú väčšinou platené, no pokojne viete nájsť aj bezplatné verzie. V takom prípade si ale treba zistiť, aké údaje o vás služba zbiera, pretože dnes nie je na internete nič zadarmo a pri takýchto službách si za nich väčšinou platíte svojimi údajmi.

Vytvorenie nového e-mailu

Ak potrebujete e-mail odoslať zo známej adresy akou je napríklad Gmail, tak si môžete vytvoriť novú e-mailovú adresu. Pri jej vytváraní môžete popustiť uzdu fantázii a údaje ako meno, adresa či dátum narodenia si môžete vymyslieť. Telefónne číslo samozrejme neuvádzajte, pretože to je zrejme naviazané na váš normálny účet. Odporúčame vám ale využiť jednu z VPN služieb, aby nikde nebola zaznamenaná vaša skutočná IP adresa.

Odstráňte z príloh vaše osobné údaje

Možno ste to nevedeli, ale potom ako uložíte nejaký dokument, napríklad vo Worde, tak sa ukladajú aj vaše údaje do tohto dokumentu. Kliknite na textový dokument a zvoľte možnosť Vlastnosti. Následne zvoľte možnosť Podrobnosti, kde budete mať k dispozícii možnosť odstránenia osobných údajov.

vymazanie údaju windows súbor 2
Zdroj: vosveteit.sk

Väčšina dokumentov, ktorú vytvoríte v počítači, ukladá do ich meta popisov i informácie o autorovi. Ak chcete odoslať teda anonymný e-mail, tak nezabudnite sa pozrieť aj na vlastnosti príloh, ktoré odosielate.

Pevne veríme, že vám tieto tipy pomôžu k väčšiemu súkromiu pri posielaní e-mailov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre