Ako umrela „kričiaca múmia“? Záhadný prípad dostáva nové vysvetlenia

Žene sa v tvári značí agónia, no situácia môže byť nakoniec úplne iná.

Mumia Ramesses I
Zdroj: Alyssa Bivins via en.wikipedia.org (CC BY-SA 4.0)

Múmia kričiacej ženy je neobvyklým prípadom, kedy bola žena mumifikovaná s otvorenými ústami. Ako umrela a prečo mala otvorené ústa ostávalo až dones záhadou, vysvetľuje portál egyptológa Zahi Hawassa.

CT sken múmie odhalil, že žena s najväčšou pravdepodobnosťou umrela keď mala šesťdesiat rokov. Predpokladá sa, že žena dostala mimoriadne silný infarkt, ktorý ju pripravil o život. Umrela náhle a dostala sa do polohy, počas ktorej mala prirodzene otvorenú čeľusť. Našli ju až o niekoľko hodín, keď sa už začalo posmrtné tuhnutie. Ľudia, ktorí telo následne mumifikovali už nedokázali čeľusť vrátiť do pôvodného stavu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Predpokladáme, že mŕtve telo ‚kričiacej ženy‘ mohlo byť objavené až o niekoľko hodín neskôr, čo stačilo na to, aby sa vyvinula rigor mortis,“ uviedol vo vyhlásení doktor Hawass

Všetko bolo inak, tvrdí štúdia

S teóriou vyššie ale nesúhlasia mnohí vedci. Jedným z týchto vedcov je aj Andrew Wade z McMaster University. Ten sa pre portál Gizmodo vyjadril, že mumifikácia je pomerne dlhým procesom a rigor mortis trvá len niekoľko dní. Znamená to, že výraz tváre neodzrkadľuje výzor múmie v čase smrti. Otázkou teda zostáva, čo spôsobilo „kričanie“. Celá situácia môže mať oveľa jednoduchšie vysvetlenie, než si mnohí myslia.

 „Oveľa pravdepodobnejším je scenár, že obväzy neboli dostatočne pevné na to, aby udržali zatvorené ústa. V tom prípade sa zvyknú otvoriť samé,“ vysvetľuje Wade.

Ten dodáva, že rigor mortis, resp. posmrtné tuhnutie, prestáva po približne troch dňoch. Proces mumifikácie však môže zabrať až 70 dní.

Čo sa mohlo stať?

Mumifikovaná žena sa volala Meritamun, no ani napriek tomu vedci nevedia, kto to je. V starovekom Egypte totiž žilo niekoľko princezien s rovnakým menom. Existuje ešte jedna podobná múmia, takzvaný kričiaci muž. Išlo o Pantawera, syna Ramzesa III. Ten musel spáchať samovraždu potom, ako chcel spáchať atentát na svojho otca. Na základe toho ho mumifikovali zle. Namiesto ľanu ho zabalili do ovčej kože a nevybrali mu orgány. Zároveň mu ani nezabezpečili čeľusť.

Zahi Hawass sa pokúsil zistiť, či mohla Meritamun dopadnúť podobne, no CT sken ukázal, že ju mumifikovali dobre. Vybrali jej mnoho orgánov, až na srdce, tracheu a pľúca. Meritamun mala podľa štúdie 151 cm. Ako už bolo spomenuté, na základe štúdie kostí a zubov Hawass zistil, že sa Meritamun dožila až 60 rokov.

Jej zuby mali veľa kazov a stoličky zhnili až ku koreňom. Merutamun trpela aterosklerózou, teda niektoré jej cievy boli upchaté. To mohlo vyvolať infarkt, no vedci si nie sú úplne istí. Ateroskleróza môže viesť aj k mozgovej porážke. Osud múmie Merutamun ale nie je pre vedcov prekvapením. Iná štúdia naznačila, že približne 34% egyptských múmií trpeli srdcovocievnymi ochoreniami.

Hoci múmia zomrela na masívny srdcový infarkt, vedci usudzujú, že hrôzostrašný výraz neodzrkadľuje to, ako žena vyzerala v momente smrti. Vo väčšine prípadov je otvorená čeľusť znakom pohybu, ktorý sa odohral po smrti človeka, nie je to teda vyjadrením emócie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre