Ako umrela známa múmia Takabuti? Výskum naznačuje tento mrazivý scenár!

Hoci sa hovorí, že jedna z najznámejších egyptských múmií leží vo svojej rakve pokojne, jej posledné chvíle boli ale pravý opak.

mumia Takabuti
Zdroj: University of Manchester

Múmia Takabuti sa radí medzi tie najznámejšie egyptské múmie a momentálne sa nachádza vystavená v Ulster Museum. Nedávny výskum vedcov z University of Manchester však nahliadol do jej života a podarilo sa mu zistiť, že Takabuti umrela násilnou smrťou, pravdepodobne po útoku nožom.

Vedci zverejnili výsledky svojej práce na 185. výročie otvorenia múmie Takabuti, ktoré sa udialo v roku 1835. Ďalší výskum ukázal, že DNA múmie sa viac zhoduje s európskou, než egyptskou populáciou. Zároveň sa zistilo, že Takabuti mala 33 zubov namiesto 32. Jeden zub navyše je anomália vyskytujúca sa len pri 0.02% populácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako umrela múmia Takabuti?
Zdroj: University of Manchester

Spočiatku sa predpokladalo, že srdce múmie chýba. Identifikovať sa ho ale podarilo pomocou špičkovej technológie, ktorá odhalila že v skutočnosti je dokonale zachované. Takabuti utrpela bodnú ranu do chrbta, blízko ľavého ramena, čo vedci považujú za príčinu smrti. Nové objavy prinášajú viac svetla do záhady, ktorú múmia Takabuti predstavovala už od roku 1835, kedy bola otvorená. Vedci dokážu lepšie pochopiť jej život a následnú „cestu“ do posmrtného života.

Takabuti žila pred viac ako 2 600 rokmi a zomrela keď mala 20 až 30 rokov. Experti sa zhodujú na tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou bola vydatá, pretože žila v dome v Tébach. Vedci našli v jej tele aj zvláštny objekt. Spočiatku sa predpokladalo, že ide o srdce, no neskôr sa ukázalo, že to je materiál, ktorým ošetrili bodnú ranu.

Od roku 1835 múmia prešla röntgenovým skenovaním, počítačovou tomografiou, analýzou vlasov a mnohými ďalšími testami. Nová DNA analýza a ďalšia počítačová tomografia však odhalili novú várku informácií.

„Potvrdenie srdca je mimoriadne významným objavom, ktorý nemôžeme podceňovať,“ tvrdí doktor Greer Ramsey.

Nové objavy

Vysvetľuje, že v starovekom Egypte sa srdce v posmrtnom živote vyberalo a vážilo, aby sa zistilo či zosnulá osoba viedla dobrý život alebo nie. Ak bolo srdce ťažké, podľa vtedajšej viery ho zožral démon Ammit a daná osoba už nemohla do posmrtného života vstúpiť.

Rosalie David je egyptologičkou z University of Manchester a vysvetľuje, že práve vďaka technologickým pokrokom môžu odhaliť ďalšie informácie nielen o Takabuti, ale aj o historickom kontexte obdobia, v ktorom múmia žila. Vedcov prekvapil aj jej európsky pôvod, ktorý sa viaže so zlomovým momentom egyptskej histórie.

„Najnovší výskum priniesol mimoriadne výsledky. Často sa hovorí o tom, že Takabuti vyzerá vo svojej hrobke pokojne, no dnes už vieme, že jej posledné chvíle boli úplne iné, než sme si predstavovali,“ vyjadrila sa Eileen Murphy, bioarcheologička z Queen’s University Belfast.

Zranenia, ktoré Takabuti utrpela, pravdepodobne viedli k jej rýchlej smrti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre