SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Závisť, odmietnutie, či urážka: Vražda Ötziho bola zbabelá, no aký mala motív?

Jedna z najzachovalejších múmií na svete rozpráva zvláštny príbeh násilia. Čo sa odohralo tritisíc rokov pred Kristom?

Ötzi je jednou z najstarších a vynikajúco zachovalých prirodzených múmií človeka. Predpokladá sa, že žil v roku 3300 pred Kristom, no objavili ho až v 90. rokoch minulého storočia v ľadovci Schnalsal. Spolu s ostatkami vedci objavili sofistikovaný kabát, opasok, nohavice, topánky a ďalšie vybavenie.

Predpokladá sa, že Ötzi umrel po zásahu šípom. V novom výskume „prípadu Ötzi“ vysvetľuje vedec Alexander Horn, že vražda Ötziho bola vykonaná zo zákerných pohnútok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ötzi smrť nečakal. Pred smrťou sa poriadne najedol, čo nenaznačuje ani to, že bol na úteku. Smrť prišla z diaľky, čo zodpovedá zákernému zabitiu,“ vysvetľuje Horn.

Vieme, že útočník zabil muža zbabelo, lenže aký mal motív? Dopracovať sa k správnej odpovedi je dnes už bohužiaľ nemožné, no vyšetrovatelia vysvetľujú, že ani v tej dobe sa motívy nemuseli až tak líšiť od motívu moderných vrážd v tom zmysle, že boli úplne banálne. Vedci počítajú s tým, že za vraždou pokojne mohla stáť závisť, odmietnutie, alebo urážka, informuje portál Main-Echo. Ak v tejto situácii vystupovala žena, mohol si vraždu Ötziho niekto aj „objednať“.

„Ak by sme sa chceli dostať na kĺb tomuto prípadu, museli by sme vyspovedať blízkych obeti. Takú možnosť bohužiaľ nemáme,“ pokračuje Horn.

Komplikovaná situácia

Odborníci vylučujú, že by za zločinom stála túžba muža okradnúť. Pri tele sa totiž našla celé jeho výbava vrátane medenej sekery, pazúrkového noža, púzdra so šípmi a nedokončený luk. Podľa niektorých teórií Ötziho napadli viackrát. Hrot šípu v jeho tele zároveň naznačuje, že bol napadnutý vlastnými ľuďmi. Okrem toho objavili v jeho pľúcach stopy peľu, čo naznačuje, že umrel v lete.

Keďže ide o jednu z najzachovalejších múmií na svete, vedcom ponúka pomerne dobrý obraz o živote v strednej Európe počas doby medenej. Počas výskumu múmie sa zistilo, že má krvnú skupinu 0, intoleranciu laktózy a mal genetickú predispozíciu na kardiovaskulárne ochorenia. Proteíny v jeho mozgu naznačujú, že utrpel aj zranenia hlavy.

Smrť Ötziho je všeobecne akceptovanou teóriou, no objavujú sa aj alternatívne vysvetlenia. Podľa archeológa Alessandra Vanzettiho mohol muž umrieť v oveľa nižších nadmorských výškach a až neskôr ho pochovali tam, kde bol v 90. rokoch objavený. Táto teória však mala niekoľko medzier. Nenašli sa dôkazy o tom, že by kamene, pod ktorými ľadového muža našli, slúžili na pohrebné účely. Rovnako sa neobjavilo žiadne dodatočné poškodenie, ktoré by hrot šípu vytvoril, ak by sa telo presúvalo.

Vražda Ötziho bola zbabelá, no jej motív ostáva záhadou
Zdroj: Wikimedia

V roku 2003 analýza odhalila na jeho vybavení stopy krvi najmenej štyroch osôb. Krv sa našla na jeho noži, hrote šípu a kabáte. Na hrote sa našla krv dvoch osôb, čo znamená, že Ötzi dokázal jedným šípom zabiť dvoch ľudí a v oboch prípadoch vybrať šíp. To dokazuje, že v boji nebol menejcenným. Možno najväčším prekvapením je ale fakt, že Ötzi mohol pochádzať z Toskánska. To vedci usúdilii podľa zloženia medi v čepeli jeho sekery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close