Kosti prezrádzajú brutálne príbehy násilia: Život v stredoveku neprial nikomu, no chudobným takmer vôbec

Pracujúca vrstva, duchovní, či bohatí obchodníci. Stredovekému násiliu sa nevyhol nikto.

Život v stredoveku nebol jednoduchý pre nikoho
Zdroj: Unsplash (Max Kleinen), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Vieme, že život v stredoveku nebol práve najľahší. Jedným z najvýraznejších problémov bola nerovnosť spoločenských vrstiev, ktorú vedci z University of Cambridge našli „zachytenú na kostiach“.

V minulosti vedci objavili tri pohrebiská, ktoré sa nachádzali v historickom centre mesta Cambridge. V nich ležali stovky ostatkov datujúcich sa od 10. až do 14. storočia. Autori novej štúdie preskúmali viac ako 300 kostier so známkami poškodenia, ktoré ukazujú tvrdý život stredoveku. Hroby zachytávajú celé spoločenské spektrum, od hrobov pre chudobných občanov, nemocničný cintorín, alebo hroby, ktoré si mohli dovoliť len bohatí alebo duchovní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poškodenie kostí vznikalo rôznymi spôsobmi. V niektorých prípadoch boli zlomeniny, či praskliny spôsobené náhodou, v iných prípadoch povolaním a niektoré vznikli úmyselným násilím. 44% pracujúcich ľudí malo fraktúru kostí, zatiaľ čo pri bohatších vrstvách alebo duchovných hovoríme o 32%. Len 27% ľudí pochovaných na cintoríne vedľa nemocnice malo zlomené kosti. Fraktúrami však trpeli viac muži ako ženy vo všetkých prípadoch.

„Výskumníci starostlivo katalogizovali povahu každého zlomu a zlomeniny, aby vytvorili obraz fyzického utrpenia, ktoré postihlo obyvateľov mesta nehodou, pracovným úrazom alebo násilím počas ich každodenného života.“, vysvetľujú vedci.

Vedci objavili aj niekoľko špeciálnych prípadov. Jedným z nich je telo mnícha, ktoré vyzerá akoby ho niekto zrazil autom. Autori výskumu predpokladajú, že život tohto človeka bol plný brutálneho násilia.

„Porovnaním traumy skeletu pozostatkov pochovaných na rôznych miestach v meste, ako je Cambridge, môžeme posúdiť riziká každodenného života, ktorým čelili rôzne sféry stredovekej spoločnosti,“ povedala Dr Jenna Dittmar, ktorá pracovala na štúdii. Ďalej doplnila: „Všímame si, že pracujúci ľud mal oveľa vyššiu šancu zranenia oproti kňazom alebo bohatším vrstvám, či ľudom v nemocnici. Pracujúca vrstva strávila celý deň ťažkou prácou v meste, no tá sa neskončila ani večer. Keď sa vrátili domov, museli obrábať polia alebo sa starať o dobytok,“

Neľahký život

Mesto Cambridge sa v 13. storočí nespájalo s univerzitou. Bolo mestom pre remeselníkov, obchodníkov a farmárov. V tomto období populácia mesta nepresiahla 4-tisíc obyvateľov. Robotníci síce pracovali ťažko, no ako vysvetľujú autori štúdie, stredovek bol tvrdý pre každého. Ako už bolo spomenuté, jedno z najbrutálnejších zranení objavili vedci na tele mnícha. Ten mal zlomené obe stehenné kosti.

„Netušíme kto, alebo čo spôsobilo tieto zranenia, no muselo ísť o druh zranenia, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou viedol k jeho smrti,“ tvrdí Dittmar.

S takýmito zraneniami sa často stretávajú dnešní doktori, pripomína totiž náraz autom. Vedci preto usudzujú, že mnícha zrazil voz, keď sa kôň splašil. Ďalší mních mal zlomeniny rúk spájajúce sa s obranou. Zároveň sa našli stopy tupého úderu do hlavy. Zranenia vzniknuté dôsledkom násilia objavili pri 4% skúmanej populácie.

Štúdia odhalila aj známky domáceho násilia. Kostra staršej ženy ukazuje niekoľko známok zlomenín, ktoré sa do jej smrti celkom dobre zahojili. Vedci si všimli zlomené rebrá, stavce, nohu a čeľusť. Hoci je možné, že všetky zranenia mohli vzniknúť pádom, tento scenár je veľmi nepravdepodobný, konštatujú autori štúdie.

Zranenia na kostrách stredovekých obyvateľov mesta Cambridge ukazujú, že život bol mimoriadne tvrdý pre tie najnižšie spoločenské vrstvy, no v stredoveku to jednoduché nemal nikto.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre