Ako vyzerali ľudia v stredoveku: Prelomová rekonštrukcia tvárí vás prenesie 700 rokov do minulosti

Vedci z University of Bradford dokázali pomocou prelomových technológií vrátiť tvár niekoľkým kostrám, objaveným v Škótsku.

Ako vyzerali ľudia v stredoveku?
Zdroj: University of Bradford

Ako vyzerali naši predkovia žijúci v stredoveku. To sa podarilo zodpovedať výskumníkom z University of Bradford, ktorí prinášajú dychberúcu 3D rekonštrukciu ľudí, ktorí zomreli v stredovekom Škótsku pred 700 rokmi.

Rekonštruované ostatky stredovekých ľudí objavili na archeologickom nálezisku Whithorn, ktoré sa považuje za kolísku škótskeho kresťanstva. Pochádzajú z 12. až 14. storočia z grófstva Wigtownshire a ide o ženu, duchovného a biskupa. Tváre sa im podarilo navrátiť vďaka prelomovej metóde 3D rekonštrukcie. Vedci počas výskumu taktiež použili celú radu archeologických a forenzných výskumných techník.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci na základe morfológie lebky vytvorili model mäkkých tkanív, ktoré prispôsobili individuálne každému človeku. Následne pomocou vedeckých metód odhadli veľkosť každej črty tváre – teda očí, nosa, uší alebo úst. K rekonštrukcii tvárí výrazne pomohla aj izotopická analýza kostí, vďaka ktorej mohli výskumníci zistiť stravovacie návyky stredovekých osôb a aj to, koľko pohybu počas života mali. Všetky tieto faktory by sa totiž prejavili na výslednom vzhľade.

„Mojou úlohou bolo skúmať kostry a odhaliť, či trpeli nejakými chorobami alebo zraneniami. Zároveň som analyzovala kosti a zuby, aby som zistila čo ľudia pred 700 rokmi jedli a či boli pochovaní tam, kde sa narodili,“ vysvetľuje doktorka Shirley Curtis-Summers, bioarcheologička z University of Bradford.

Vedci mali k dispozícii niekoľko kostier a ich prvou úlohou bolo vybrať tie najvhodnejšie na ďalšiu rekonštrukciu. Svoj projekt považujú za mimoriadny úspech, pretože nie vždy sa archeológom alebo antropológom podarí zistiť, ako žili naši predkovia pred stovkami rokov. Vďaka prelomovým technológiám však vedci dokážu zrekonštruovať stravovacie návyky, mobilitu a v niektorých prípadoch aj tvár ľudí, ktorí žili v stredoveku alebo dokonca ešte skôr.

Ako vyzerali ľudia v stredoveku?
Zdroj: University of Bradford

Rekonštrukcie tváre

Rovnako fascinujúcou je aj práca študentky z University of Dundee, ktorej sa podarilo rekonštruovať tvár jednej z najstarších druidiek Škótska. Žena podľa všetkého pochádzala z mesta Stornoway na ostrove Lewis.

Ako vyzerala žena z doby železnej?
Zdroj: University of Dundee

3D vosková rekonštrukcia hlavy ukázala bezzubú ženu, ktorú výskumníci prezývajú Hilda. Dožila sa veku 60 rokov, čo bol vzhľadom na podmienky doby železnej naozaj úctyhodný vek. Hoci by mala dnes Hilda niekoľko tisíc rokov, v jej tvári rozpoznávame mnoho dnešných čŕt.

O niečo staršia je takzvaná „žena z Langmansörenu“. Ide o 4-tisíc rokov starú ženu z doby kamennej, ktorú vystavovali v múzeu Västernorrlands.

Žena z Lagmansörenu dostala tvár. Aký bol jej život?
Zdroj: YouTube
(Västernorrlands museum), vnmuseum.se, Úprava: Vosveteit.sk

Túto ženu našli v roku 1923 počas výstavby cesty v švédskej dedine Lagmansören. Spolu s ňou objavili aj kostru dieťaťa, no ich vzťah ostáva nateraz neznámy. Podľa výskumu sa predpokladá, že žena zomrela vo veku 20 až 30 rokov. Kostra neukázala stopy podvýživy, chorôb, či iných zranení. Mohla však umrieť na chorobu, ktorá po sebe nenechala na kostre žiadne stopy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre