SpravodajstvoVeda a výskum

Ako vyzerala druidka z doby železnej? Táto žena sa dožila úctyhodného veku!

Študentka z University of Dundee rekonštruovala tvár jednej zo "šiestich druidov z Hebríd".

Študentke z University of Dundee sa podarilo odhaliť ako vyzerala jedna z najstarších druidiek škótska. Podľa výskumu umrela v dobe železnej a to vo veku 60 rokov.

Žena podľa všetkého pochádzala z mesta Stornoway, ktoré sa nachádza na ostrove Lewis. 3D vosková rekonštrukcia hlavy vyobrazuje bezzubú ženu, ktorú výskumníci prezývajú Hilda. Ako už bolo spomenuté, dožila sa 60 rokov, čo bol na dobu železnú naozaj vysoký vek. Hilda je dnes stará tisíce rokov, no má mnoho čŕt, ktoré rozpoznáme aj dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hilda bola fascinujúcim predmetom rekonštrukcie. Z lebky bolo hneď jasné že nemala zuby, čo sa dá pochopiť vzhľadom na vtedajšiu stravu. Prekvapilo ma však to, ako dlho žila. Priemerný vek ženy v dobe železnej bol približne 31 rokov. To že žila takmer dvakrát tak dlho značí, že pochádzala z privilegovanej rodiny,“ vysvetľuje Karen Fleming, študentka, ktorá rekonštruovala hlavu Hildy.

Z lebky sa nedalo vyčítať kedy presne Hilda žila. Do určitej miery vedcom pomohol denník z roku 1833. Podľa neho Hilda umrela medzi rokmi 55 p.n.l. až 400 nášho letopočtu a mala keltský pôvod. Fleming priznáva, že rekonštrukcia Hildy pomocou vosku bol mimoriadne náročný proces, ktorý takmer zničili tohtoročné horúčavy.

„Je to takmer vtipné, no časti Hildy som musela skladovať väčšinu leta v chladničke. Keďže som študentkou ktorá cestuje, počas jazdy autom som musela nájsť spôsob, ako ju chladiť. Myslím, že nikto nezabudne na ten pohľad,“ spomína Fleming.

Šesť druidov z Hebríd

Lebku, z ktorej bola Hilda rekonštruovaná držia v múzeu univerzity v Edinburghu. Opisujú ju ako jednu zo šiestich „druidov z Hebríd“. Druidi sú keltskí kňazi, vedomci a veštci. V minulosti išlo o pevne organizovanú vrstvu, ktorá rozhodovala aj v právnych, či politických záležitostiach. Zároveň ale išlo o ochrancov vedomostí, či morálky.

zena druidka rekonstrukcia tvare z doby zeleznej
Zdroj: University of Dundee

O druidoch sa dozvedáme z klasických a kresťanských zdrojov. Najstaršia zmienka o druidoch pochádza z 3. storočia pred Kristom, no nič, čo je o týchto osobnostiach známe, nepochádza od Keltov. Vedci sa teda len dohadujú o tom, aká bola ich presná funkcia alebo povaha. Niektorí doboví autori ich prirovnávali k perzským mágom, či Pytagorejcom.

Druidi boli uctievaní za svoju múdrosť a častokrát viedli obetovanie, súdili, alebo dozerali na ostatných, či sa nedopúšťajú nevhodného správania. Najviac informácií o druidoch pochádza z knihy Zápisky o vojne v Galii, ktorú napísal Gaius Julius Caesar. Medzi Galimi existovali dve privilegované triedy, šľachta a spomínaní druidi.

Ak sa Hilda radí k šiestim druidom z Hebríd, potom by sa dalo jednoducho vysvetliť, prečo sa dožila na dobu železnú pomerne vysokého veku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close