Ako sa správa srdce prasaťa vo vnútri človeka: Dve nové operácie posúvajú odbor xenotransplantácie míľovými krokmi vpred

Pokroky v odbore xenotransplantácie by neboli možné bez dobrovoľníkov, ktorí svoje telo venovali na experimentálne účely.

Lekári majú za sebou dve úspešné transplantácie geneticky upraveného srdca prasaťa. Zachrániť môžu nespočet životov.
Zdroj: YouTube (NBC News)

Vedcom z medicínskeho centra Langone Health spadajúceho pod New York University sa úspešne podarili dve xenotransplantácie, v tomto prípade transplantácia geneticky modifikovaného srdca prasaťa do človeka, informuje portál Prnewswire. Hoci nejde o prvú transplantáciu orgánu z prasaťa, v rámci novej štúdie lekári vytvorili protokoly, ktoré by pomohli adresovať nedostatok orgánov. Štúdia zároveň odhalila ako ľudské telo reaguje na cudzí orgán, čo výrazne zvýši bezpečnosť zákroku v budúcnosti.

Metódy, ktoré využili v prípade transplantácie by mohli pomôcť zachrániť životy ľudí trpiacich vážnymi srdcovými ťažkosťami. Lekári za sebou majú dve úspešné transplantácie, jedna sa odohrala 16. júna a druhá 6. júla. Vedci získali geneticky modifikované srdcia z laboratória vzdialeného stovky kilometrov a následne ich transplantovali do nedávno klinicky zosnulých darcov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako už bolo spomenuté, transplantácie nie sú prvými svojho druhu. Začiatkom januára dostal muž, menom David Brennet podobné geneticky upravené srdce, no začiatkom marca bohužiaľ umrel. Hoci príčina jeho smrti jasná nie je, lekári konštatujú, že aj po transplantácii ostal slabý, hoci sa srdce aj mesiac po zákroku správalo tak, ako by sa malo. 

Bezpečnejšie transplantácie

Nová štúdia a experimenty z Langone Health posúvajú odbor xenotransplantácie dopredu a počas dvoch operácií výrazným spôsobom prehĺbili poznatky o tom, ako ľudské telo reaguje na geneticky upravený orgán iného živočícha.

Operácia prebiehala niekoľko hodín a lekári následne monitorovali srdcovú funkciu ďalšie tri dni. Počas tejto doby si nevšimli, že by telo orgán odmietlo. V oboch prípadoch srdcia fungovali normálne s bežnou dávkou liekov a nevyžadovali si dodatočnú mechanickú podporu. Operačná sála sa v budúcnosti bude využívať výhradne na štúdiu xenotransplantácie.

Geneticky upravené srdce prasaťa malo 10 úprav. Štyri z nich slúžili na zabránenie odmietnutia orgánu, či jeho abnormálneho rastu. Šesť génov bolo ľudských a slúžili na podporu expresie proteínov regulujúcich dôležité biologické cesty. Tie by mohli byť narušené genetickými rozdielmi medzi prasatami a človekom.

„Cieľom nášho výskumu je uplatniť štandardné medicínske procedúry, ktoré používame pri typickej transplantácii srdca, no namiesto ľudského orgánu použijeme orgán iného živočícha, v tomto prípade prasaťa. Tento orgán by mal pracovať normálne, bez akejkoľvek dodatočnej pomoci,“ vysvetľuje doktor Nader Moazami, ktorý bol vedúci transplantácie.

Dodáva, že klinické testy sa môžu posunúť o krok dopredu s touto várkou modifikovaných orgánov. Vedci ich totiž dokázali transplantovať pomocou overených a zaužívaných praktík. Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá prehlbuje chápanie mechanických, molekulárnych a imunologických aspektov „xenosrdca“ (pozn. redakcie: Xeno – cudzí).

Hrdinstvo darcov

Vedci operáciu vykonali na zosnulých darcoch, ktorí súhlasili s použitím ich tela na vedecké účely. Práve títo darcovia svojim rozhodnutím prispeli k tomu, že odbor xenotransplantácie môže napredovať míľovými krokmi. Vedci môžu priamo študovať proces transplantácie a jej následný dopad na človeka, čo doteraz nebolo možné. Doterajšie experimenty pracovali len s primátmi.

„Chceme vyriešiť súčasný nedostatok orgánov a priniesť alternatívu pre viac ako 100-tisíc ľudí, ktorí momentálne čakajú na tento dar života,“ vysvetľuje Robert Montgomery, z chirurgického oddelenia na New York University.

Montgomery zároveň vyzdvihuje dôležitosť darcov pri tomto výskume. Označuje ich ako hrdinov, ktorí môžu zachrániť nespočetné množstvo životov a nemôžeme im dostatočne poďakovať. Za normálnych prípadov dokáže telo darcu zachrániť približne osem životov, no v špeciálnych prípadoch, kedy darca súhlasí s využitím tela na experimentálne a prelomové štúdie, môže práve on zmeniť svet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre