Vedci zo Stanfordu vytvárajú nové srdce vrstvu po vrstve: Chcú sa čo najbližšie priblížiť ku skutočnému orgánu

Pomocou kmeňových buniek vedci vytvárajú špeciálne tkanivá, ktoré dokážu napodobniť činnosť jedného z najdôležitejších orgánov.

Vedci vytlacili Srdce
Zdroj: Youtube (Haaretz.com), úprava: vlastná

Vedci zo Stanford University pracujú na spôsobe, ako uľahčiť liečbu pacientov, ktorí sa narodia s poruchami srdca. Či už ide o menšiu dieru alebo väčšie deformovanie. Len v Spojených štátoch trpí srdcovými deformačnými poruchami až 40-tisíc novorodencov, píše portál univerzity.

V súčasnosti je liečba podobných defektov mimoriadne náročná. Častokrát sa totiž využívajú invazívne chirurgické zákroky, ktoré bohužiaľ nemusia byť vždy úspešné. Pacienti sú potom značne obmedzení a ich zdravie nie je isté. Oproti minulosti sa ale situácia do určitej miery zlepšila. Väčšina vážnych prípadov totiž v tej dobe končila smrťou pacienta.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Vedci zo Stanfordu ale prichádzajú s lepšou alternatívou, v tomto prípade vyrábaním ľudského tkaniva prostredníctvom špeciálnych 3D tlačiarní. Hoci výroba ľudského tkaniva nie je vo svete medicíny úplnou novinkou, stále ide o nesmierne náročný proces, kde nestačí len vytvoriť potrebné bunky v petriho miske.

Vedecký tím zo Stanfordu sa zaoberá vytváraním takzvaných organoidov, ktoré dokážu napodobniť funkciu ľudských orgánov. Vytvorili ich pomocou hustých vrstiev buniek, prostredníctvom ktorých dokážu vytvoriť srdce, vrstvu po vrstve. Základom sú kmeňové bunky, ktoré dokážu vedci transformovať na špecifické typy. V tomto prípade vytvárajú kardiomyocyty, bunky zodpovedné za sťahovanie svalu a stromálne bunky, z ktorých sa skladajú spojové tkanivá srdca. Hlavným cieľom je vytvoriť štruktúru buniek, ktorá by dokázala čo najvernejšie napodobniť funkciu zdravého srdca.

V rámci experimentu vedci generovali nové bunky prostredníctvom špeciálneho bioreaktoru, ktorý ich navyše dokázal udržať nažive a o bunky sa staral. Následne prostredníctvom vyššie spomínanej metódy vytvorili srdcovú pumpu, ktorá má na dĺžku takmer 3 cm a v priemere pol centimetra. Táto pumpa sa dokázala sama sťahovať a následne expandovať.

Nový druh umelého srdca

Táto pumpa by mohla pomôcť pacientom, ktorí sa narodili len s jednou srdcovou komorou. Išlo by o biologické zariadenie, prostredníctvom ktorého by dokázalo telo distribuovať krv zo srdca do celého tela. Hoci tím začal len s malou štruktúrou, do budúcna plánujú pridať aj ďalšie vrstvy. Než tak budú môcť urobiť, vyžaduje sa ešte množstvo dodatočných výskumov. V budúcnosti by ale mohli vytvoriť celú srdcovú komoru, ktorú by pripojili k poškodenému srdcu.

Podobné štruktúry by niekoľkonásobne prekonávali veľkosť testovacej pumpy. To znamená, že vedci musia nájsť spôsob, ako produkciu umelého tkaniva znásobiť. Zároveň by museli svoje metódy otestovať najprv na zvieratách a to v rozsiahlej štúdii. Ak by boli testy úspešné, až potom by sa rozmýšľalo nad klinickými testami.

Autori štúdie sú ale spokojní. Podľa ich slov je experiment mimoriadnym úspechom a už čoskoro by sa mohli objaviť aj ďalšie prelomové pokroky.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre