Lekári hlásia, že sa im po prvýkrát v histórii podarilo úspešne transplantovať obličku z prasaťa do ľudského tela
Vedci a lekári boli pomocou úpravy génov schopní vypestovať v tele prasaťa obličky, aby boli vhodné na transplantáciu do ľudského tela.
Keď príde reč na transplantáciu orgánov, tak väčšine z nás napadnú darcovské orgány od iných ľudí. Nemusí byť tomu vždy tak. Lekári a vedci z NYU Langone Transplant Institute hlásia prielom v oblasti tohto lekárskeho odboru. Dôvodom je, že sa im podarilo úspešne po prvýkrát v histórii transplantovať obličky z prasaťa človeku pričom orgán fungoval správne. Informuje o tom portál futurism.com s odvolaním sa na The New York Times.
Prasa bolo geneticky upravené, aby mu vyrástli vhodné obličky
Samozrejme, nejednalo sa o bežné prasa, ktoré nájdeme na rôznych poľnohospodárskych družstvách a podobne. Bolo geneticky upravené, aby mu vyrástli obličky, ktoré môže ľudské telo prijať. Rovnako aj samotný pacient, nebol „bežným pacientom“. Dôvodom je, že išlo o pacienta, ktorý vykazoval mozgovú smrť.
Obličky, ktoré boli doslova vypestované v tele prasaťa, potom ako boli odobraté, tak boli pripojené ku krvným cievam pacienta tak, aby boli mimo teľa a to z dôvodu, že lekári pozorovali, či fungujú správne.
„Bolo to lepšie, než si myslím, že sme vôbec očakávali,“ povedal Dr. Robert Montgomery, riaditeľ NYU Langone Transplant Institute, ktorý ďalej dodal: „vyzeralo to ako každá transplantácia, ktorú som kedy urobil od žijúceho darcu. Mnohé obličky zosnulých ľudí nefungujú okamžite a ich spustenie trvá niekoľko dní alebo týždňov. Toto fungovalo okamžite.“
Operácia ako taká je aktuálne vo svete medicíny veľkou udalosťou a predstavuje vedecký míľnik, aj keď s výhradami. Rovnako treba dodať, že sme ešte vcelku ďaleko od toho, aby sme mohli takto vypestované obličky v tele zvieraťa začať používať pri transplantáciách do toho ľudského teľa. Dôvodom je, že vieme o nich ešte stále málo. Odborníci sa totiž obávajú, že telo pacienta môže nakoniec odmietnuť novú obličku, pretože k dlhodobému odmietnutiu orgánu môže dôjsť aj pri dobre zladených darcovských orgánoch, uviedol Dr. David Klassen, hlavný lekár United Network for Organ Sharing, povedal pre NYT.
Lekári a vedci preto budú musieť získať viac informácií o dlhovekosti orgánu. Minulosť totiž ukázala, že medzidruhová transplantácia orgánov, známa aj ako xenotransplantácia, bola v minulosti do značnej miery neúčinná pri dlhodobom udržiavaní ľudského teľa pri živote. Mnohí preto považujú technológiu úpravu génov za kľúčovú, aby sme mohli transplantácie tohto typu pokladať za úspešné.
Komentáre