Ako sa Andy stali tak obrovskými? Vedci možno prišli na kĺb tejto záhady

Andy sa považujú za najdlhšie pohorie na Zemi a vedci odhalili sériu procesov, ktoré viedli ku ich vzniku.

Ako vznikali Andy, najväčšie pohorie Zeme?
Zdroj: Unsplash (Andrew Svk)

Andy sa považujú za najdlhšie pohorie na Zemi s dĺžkou približne 8900 km. Na šírku majú približne 700 km a v niektorých úsekoch siahajú takmer sedem kilometrov do výšky. Geológovia ale nemajú úplne jasno v tom, ako mohlo takéto kolosálne pohorie vzniknúť.

Existuje niekoľko rôznych hypotéz, no v rámci svojho nového výskumu vedci z Univerzity v Kodani prichádzajú s novým vysvetlením. V rámci štúdie sa venovali výskumu tektonickej platne, na ktorej celé pohorie leží. To prinieslo nové poznatky o tom, ako Andy vznikli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tektonické alebo inak aj litosférické platne sú mohutné kryhy pevnej zemskej kôry a časti vrchného plášťa. Povrch našej planéty pokrýva 12 väčších a približne 40 menších tektonických platní. Rozmery a tvar tektonických platní sa môže meniť. Eurázijská tektonická platňa je obrovská, zatiaľ čo Anatólska platňa sa radí do kategórie mikroplatní. Zároveň sa môže líšiť aj ich hrúbka. Hranice platní nie sú rovnaké ako hranice kontinentov. Preto sa skladajú aj z kontinentálnej, ale aj oceánskej kôry.

Pohyb tektonických platní je síce veľmi pomalý, no z času na čas sa môže prudko zrýchliť alebo naopak spomaliť. Pohyb platní ovplyvňujú obrovské sily, o ktorých toho zatiaľ vieme relatívne málo. V rámci novej štúdie ale vedci priniesli doteraz najpresnejšie odhady toho, ako tektonické platne menili svoju rýchlosť naprieč históriou.

Zistili, že juhoamerická tektonická platňa za posledných 15-miliónov rokov dvakrát výrazne spomalila. Tieto spomalenia sa odohrali v dobe, kedy Andy rapídne rástli.

„V období pred spomaleniami platňa západne od juhoamerickej platne, Nazca, narazila do Ánd, čo viedlo k ich zvýšeniu. Predpokladáme, že už počas tohto obdobia existovala nejaká forma pohoria, ktorá slúžila ako brzda nielen pre platňu Nazca, ale aj pre juhoamerickú platňu. Keď došlo k spomaleniu oboch platní, Andy rástli do šírky,“ tvrdí autorka štúdie, Valentina Espinoza.

Spomalenia tektonickej platne

Podľa autorov štúdie sa juhoamerická tektonická platňa spomalila o 13% pred približne 10 až 14-miliónmi rokov. Druhýkrát sa spomalila o 20% pred 5 až 9-miliónmi rokov. Možno sa to na prvý pohľad zdá ako málo, no z geologického hľadiska hovoríme o mimoriadne náhlych zmenách. Vedci majú dve možné vysvetlenia pre spomalenie kontinentálnej platne.

Prvá teória prepája spomalenie s evolúciou Ánd. Podľa nej došlo k uvoľneniu tlaku, následkom čoho hory rástli do šírky. Čo sa však týka samotného spomalenia platne a rastu Ánd, za to môže fenomén, ktorý geológovia nazývajú delaminácia. V podstate sa uvoľnilo obrovské množstvo nestabilného materiálu pod Andami a tento materiál klesol späť do zemského plášťa. To spôsobilo zmeny v konfigurácii platní. Tento proces spôsobil, že Andy zmenili tvar a bočne sa rozrástli. Počas týchto období sa pohorie rozšírilo do Čile na západ a Argentíny na východ.

Podľa druhej teórie za spomalenie platní môže zmena v šírení tepla a hmoty z interiéru Zeme, ktorá sa presunula nahor do najvyššej viskóznej vrstvy plášťa, na ktorej plávajú tektonické platne. V tomto bode výskumu majú vedci dostatok poznatkov na to, aby obe hypotézy otestovali.

„Ak je prvá teória správna, potom nám prezradí veľa o tom, ako najdlhšie pohorie na Zemi vzniklo. Stále však toho veľa nevieme. Prečo sú Andy také veľké? Pri akej rýchlosti vznikli? Veríme, že v ďalších krokoch sa nám podarí nájsť odpovede na tieto otázky,“ tvrdí Espinoza.

Dodáva, že pomocou tejto metódy by mohli vedci pochopiť aj ostatné tektonické platne. Verí, že by sa z nej mohla stať nová štandardná metóda podobných výskumov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre