Ako niekto cudzí môže čítať vaše správy vo WhatsAppe, Messengeri, Telegrame a ďalších aplikáciách? Toto sú najčastejšie metódy

Existuje viacero spôsobov, ako sa útočník môže dostať k obsahu vašich správ v Messengeri, WhatsAppe a ďalších aplikáciách.

hacker messenger whatsapp signal sukromie
Zdroj: Zdroj: AlexandraPopova / shutterstock.com a Evdokimov Maxim / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Nie je ničím výnimočným, keď na posielanie správ používame aplikácie ako sú Messenger, WhatsApp, Signal a ďalšie. Ide o populárnych klientov, pomocou ktorých môžeme komunikovať s priateľmi a širším okolím. Väčšina týchto chatovacích aplikácií ponúka aj funkciu šifrovania, ktorá je dnes povinnou výbavou tohto druhu aplikácií. Je to ale dvojsečná zbraň a to hlavne v prípade menej skúsených používateľov. Dôvodom je, že nám môže dávať falošný pocit bezpečnosti.

Ako môže hacker alebo niekto cudzí čítať správy z četovacích aplikácií

Existuje viacero spôsobov, ako sa môže útočník dostať k obsahu vašich správ. Jednou z nich napríklad je, že sa prihlási do vášho účtu na ďalšom zariadení. Obzvlášť opatrní by sme mali byť, ak máme žiarlivého či nedôverčivého partnera. Viacero týchto služieb ponúka aj desktopovú verziu aplikácie, ktorú možno spárovať pomocou pár kliknutí. Väčšinou sa môžete pozrieť priamo v mobilnej verzii aplikácie, či máte prepojenie nejaké zariadenia s vašim účtom. Napríklad v prípade WhatsAppu kliknite na tri bodky v pravom hornom rohu a z ponuky vyberte možnosť Prepojené zariadenia, kde uvidíte všetky ďalšie zariadenia, ktoré pristupujú k vášmu účtu a obsahu správ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobné nastavenia má aj Messenger od Facebooku. Zabudnime ale teraz na to, že by sa útočník dostal k vášmu zariadeniu. Poďme sa nižšie pozrieť na najčastejšie metódy, ako sa môže cudzia osoba dostať k obsahu vašich správ.

Neinštalujte si aplikácie tretích strán a pozor si dajte aj na rozšírenia

Pravdepodobne aj vám chýbajú v chatovacích aplikáciách niektoré funkcie. Práve toto sa snažia zneužiť útočníci. Dobrým príkladom je WhatsApp Pink. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o falošnú aplikáciu, ktorá sa vydávala za vylepšenú verziu WhatsAppu. Fungovala presne rovnako ako originálna aplikácia a dokonca poskytovala aj extra funkcie. Bol tam ale jeden háčik, všetka komunikácia smerovala najprv na server útočníka a potom k adresátovi správy. Inými slovami, hacker mal obsah správ ako dlani.

WhatsApp Pink_malware
Zdroj: Twitter (Rajshekhar Rajaharia)

Pozor by ste si mali dať aj na rôzne rozšírenia vo vašom internetovom prehliadači, ak cez počítač pristupujete k Telegramu, WhatsAppu a ďalším aplikáciám. Mnohé z týchto rozšírení dokážu totiž monitorovať vašu online aktivitu.

Povolenia aplikácií

Prejdime ale teraz k druhému a nemenej častému útoku hackerov. Pravdepodobne ste už počuli o povoleniach, ktoré si aplikácie pýtajú. Mnoho aplikácií ich potrebuje na to, aby riadne fungovali. No len málokto si uvedomuje, že ak udelíme aplikácii prístup k určitej časti zariadenia, tak to môže zneužiť. Preto je dôležité, aby sme citlivé privilégia udeľovali len softvéru, kde máme istotu, že stojí za ním regulárny a hlavne čestný vývojár.

Jedno z potenciálne nebezpečných povolení, ktoré umožňuje útočníkovi pristupovať k obsahu správ, je privilégium čítať oznámenia. Toto oprávnenie povoľuje aplikácii zaznamenávať všetko, čo vám vyskočí v notifikačnej lište vrátane správ. Toto povolenie je pritom častokrát dobre zašité v nastaveniach telefónu. Teda, ak ste ho niekedy omylom udelili nejakej aplikácii, tak ani o tom nemusíte tušiť. Najčastejšie ho nájdete v sekcii Špeciálny prístup alebo Špeciálne povolanie.

Jedno z ďalších povolení, ktoré si málokto uvedomuje, ktoré umožňuje pristupovať k obsahu správ, je aj privilégium prístupu k úložisku telefónu. Toto povolenie síce nedokáže čítať text v správe, no vidí multimediálny obsah, ktorý viacero aplikácií na čele s WhatsAppom automaticky ukladá do telefónu. Môže sa teda stať, že touto cestou uniknú vaše fotografie na verejnosť.

Pozor si dajte aj na zálohy

Ďalším trikom, ako sa hacker môže dostať k obsahu vašich správ, je prostredníctvom záloh. Viacero aplikácií vrátane WhatsAppu robia zálohy do vášho cloudového úložiska. Ak útočník získa napríklad prístup od vášho Gmail účtu, tak si môže vašu zálohu stiahnuť a prezerať si obsah správ. Rovnako sa to týka aj Messengeru, ak útočník získa prístup k vášmu účtu. Pri tomto útoku nemusí útočiť ani hacker, ale kľudne aj niekto, s kým zdieľate počítač. V každom prípade, ak aplikácia ponúka funkciu šifrovania záloh, tak by ste ju mali mať aktívnu. Vďaka tejto funkcii, ak by sa útočník dostal k zálohe, tak ju nebude vedieť dešifrovať.

Majte preto na pamäti, že do telefónu by ste si nemali inštalovať neznáme aplikácie a bezhlavo odklikávať povolenia, ktoré si pýtajú. Taktiež by ste nemali podceňovať ani riadne zabezpečenie účtov, prostredníctvom ktorých si robíte zálohy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre